50 éves az IC

Kiss Ádám Zoltán, 2008. szeptember 15. 14:08

Félszáz éves lett a integrált áramköri technológia, mely a számítógépek processzorától a mikrosütőig szinte minden árammal működő termékben megtalálható, és mely nélkül elképzelhetetlen lenne mai életünk.

Az IC ötletét két úttörő, a Texas Instrumenstől ismert Jack Kilby és a későbbi Intel társalapító Robert Noyce valósította meg, aki ekkor még a Fairchild Semiconductor fejlesztési részlegén dolgozott. Az első chip megszületésekor még senki nem gondolta volna, milyen mélyreható változásokat indít majd el a találmány, ami azóta egy évi 300 milliárd dolláros iparág alapja lett. 1960-ban a számítógépek még mindig szoba méretűek voltak, és nem volt ritka a még a tranzisztor előtti korra jellemző elektroncsövek napi használata sem. Egy ilyen akkori szuperszámítógéppel könnyedén elbánna egy mai PC, és a kapott teljesítményért a 10 millió dollár körüli árcímkét is minden bizonnyal sokallnánk. Az ötvenes években feltűnt tranzisztorok használata még mindig meglehetősen esetlen és drága volt, így logikus lépés volt a tömörítés. Kilby a 2000-es Nobel-díj átvételekor tartott beszédében nem titkolta, hogy már 1958-ban is a méret csökkentése, a fokozott megbízhatóság és az alacsony előállítási költségek voltak a mozgatórugók.

A Fairchild egyébként ekkoriban már gyártott szilícium alapú tranzisztorokat, ám egyenként kivágta őket a gyártólapból, és külön egységenként árulta azokat. A nagy ötlet megvalósítása azonban már kevésbé emelkedett, a több különálló fejlesztő bonyolult találmányjogi vitákba bonyolódott a várható jogdíjak miatt, olyannyira, hogy egy ideig úgy tűnt, meg sem kezdődhet egyhamar a tömeggyártás. Az kilátásban levő üzletből remélt bevétel azonban lassan megolajozta a jog fogaskerekeit, és 1964-re az első IC-k már feltűntek a végfelhasználóknak is, hiszen megjelentek az első Texas Instruments kézikalkulátorok. Ami ez után következett, azt már mindannyian többé kevésbé ismerjük, a kishelyre olcsón bezsúfolt tranzisztorok néhány speciális felhasználási terület kivételével elbántak az elektroncsővel, majd részben szülőjükkel, a tranzisztorral is, és megszülethetett az immáron elfogadható árú és méretű számítógép, amit a kor szemszögéből érthetően a ma már kissé furcsa személyi számítógép, vagyis PC nevet kapta.

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36