25 éves a világháló
A mai napon, március 12-én 25 éves lett a világháló, bár az ötlet akkor majdnem a kukában landolt. Azóta sok minden változott, ma már sokunk számára olyan az internethozzáférés, mint a napi betevő falat.
Sok mindenen keresztül ment a világháló azóta, hogy Tim-Berners Lee leírta egy papírra javaslatát arról, hogy egy olyan információs rendszert szeretne létrehozni, amellyel megkönnyítenék az információcserét egyetemek és intézmények között a világ minden táján. Azóta hosszú utat járt be a világháló, ma már mindennapi életünk meghatározó részét képezi.
Tim és munkatársai a CERN-ben kifejlesztették a World Wide Webet, amely lehetővé tette az internet grafikai, felhasználóbarát megjelenítését az operációs rendszerekben. Ezzel a lépéssel a hétköznapi emberek számára is elérhető közelségbe került az internet, és lehetővé vált számukra, hogy minimális számítógép-használati ismerettel csatlakozzanak a világhálóra.
A web és az internet sokak számára azonos fogalmaknak számítanak, holott valójában két külön dologról kell beszélnünk. Az internet az az infrastruktúra, amelyen a különféle szolgáltatások futnak.
Fogalma sokkal előbbre nyúlik vissza, a 60-as években a hidegháborúhoz köthető, amikor is az amerikaiak egy számítógép-hálózat kialakításába kezdtek. Az első ilyen hálózat az ARPANET volt, melyet katonai felhasználók, valamint egyetemek és kormányzati szervek használtak. A tényleges működés 1983-ban kezdődött, amikor az ARPANET-ről leválasztották a katonai szegmenst, és a megmaradó rész neve lett az internet.
1991-ben megjelent az első böngésző és szerkesztő, valamint a nyilvánosság számára is elérhetővé vált a világháló. Még ebben az évben Linus Torvalds megalkotta a Linux ingyenes operációs rendszer magját.
Egy évvel később már kép és hangfájlokat is lehetett továbbítani a világhálón keresztül, 1994-ben pedig megjelentek az első online boltok, valamint az első rádió és bank is a neten.
A 2000-res években vált igazán elterjedtté az internet, amikor a szolgáltatás olcsóbb lett és széles körben elérhetővé vált. 2002-ben kezdődött az ISDN és az ADSL térhódítása.
Ám az adatokon és mérföldköveken túllépve valójában hova jutottunk 25 év alatt? Az egész Föld egy hatalmas világfalu lett, melynek mindenki tagja, aki a hálózat része. A határok elmosódnak, inkább csak névlegesek, hiszen országtól, földrésztől függetlenül napi kapcsolatba léphetünk szeretteinkkel, barátainkkal. Néhány évvel ezelőtthöz is képest is drasztikus fejlődés tapasztalható. A betárcsázós internet még biztos sokak számára ismerős, a szélessávú elérés megjelenésével azonban már sokkal nagyobb elvárásokat támasztunk a kapcsolat terén: akár egy fél perces oldalbetöltéstől is ránk tör az idegesség.
Mindent „kiguglizunk”, átdobjuk e-mailben, megosztjuk közösségi oldalakon. A jó öreg posta sok területen már csupán formalitás, megszokás, bár az e-számlák terjedésével néhány éven belül csak a fizikai csomagok terén és az emberi kapcsolatoknál az érintésnél nem lesz majd kielégítő a virtuális tér. És mindez csak a jégyhegy csúcsa.
Néhány fontos mérföldkő számokban
1993. szeptember – elindul a Mosaic böngésző Windowsra és Macre
1994. március – elindul a Yahoo
1994. április – megjelenik az első keresőmotor,a WebCrawler, amely támogatja a teljes szövegkeresést
1995 – Java 1.0 megjelenése
1995. augusztus – Internet Explorer 1-es verzió debütálása
1995. szeptember – eBay megjelenése
1995. október – a világ legnagyobb könyvárusa, az Amazon a web felé nyit
1998. április – a WAP megjelenése
1998. szeptember – a Google megalapítása
2001. január – elindul a Wikipédia
2002. március – elindul a Friendster, a korai közösségi hálózatok egyikeként
2003. május – megjelenik WordPress
2003. augusztus – elindul Skype
2004. február – létrehozzák a Facebookot
2004. november – megjelenik a Firefox 1.0
2005. április- feltöltik az első YouTube videót (Én az állatkertben)
2006. júlis – megjelenik a Twitter
2008. január – a HTML5 bevezetése
2008. szeptember – a Google elindítja a Chrome böngészőt
További mérfölköveket a Techspot oldalán találsz.
Kapcsolódó cikkek
- A török miniszterelnök betiltaná a Facebookot és a YouTube-ot
- Megszűnik a Facebook és Google-belépés a Yahoo szolgáltatásainál
- Közösségi élet a Facebookon túl
- Drónokkal internetet – a Facebook megvenné a Titan Aerospace-t
- Elindult az ország első "csokifutár" oldala, a CsokiMost.hu
- Nekimennek az adathegynek a netes csúcstalálkozón
- Az egész világon elérhető ingyenes internetet tervez egy amerikai szervezet
- Hazugságvizsgáló készül a közösségi oldalak pletykáinak elemzésére
- Valentin-napi szokások a netről
- Tíz nap alatt közel 9000 háztartás választotta az Xprime szolgáltatást
Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Meglepő döntést hozott a Vodafone
A várakozásokkal ellentétben a Vodafone Magyarország a KSH fogyasztói árindex alapján meghatározott inflációkövető 22,01 százalékos díjkorrekció helyett jelentősen kedvezőbb, mindössze 15,4 százalékos díjkorrekciót alkalmaz a publikus tarifákat használó lakossági és kisvállalati ügyfelek havi előfizetési díjainak esetében. A vállalat emellett bejelentette, hogy ezen ügyfelek számára nyújtott egyes kedvezmények mértéke is 15,4 százalékkal emelkedik majd 2024 márciusától. Az érintett ügyfelek a decemberi számlalevelekkel együtt kapnak hivatalos tájékoztatást a tarifákat és a kedvezményeket is érintő díjváltozásról.
Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!
Az Év Honlapja pályázat, amely évről évre megmutatja a digitális világ legjobbjait, most egy izgalmas fordulatot vesz. Meghosszabbított nevezési határidővel 2023. december 15. éjfélig várjuk a jelentkezéseket! Ez azt jelenti, hogy több időt kapnak a legújabb, friss projektek befejezésére és benyújtására, ezáltal pedig lehetőség nyílik a kreatív ügynökségeknek és vállalatoknak arra, hogy az egész éves munkájuk termését mutassák be a közönségnek és a zsűrinek.
22 év volt az átlagéletkor a Code #LikeABosch ötletversenyen
24 órán át pörögtek az agykerekek és kopogtak az ujjak a billentyűzeten a Bosch és a CraftHub közös szervezésű hackathonján a budapesti Gamerlandben. Összesen 110 csapat ötletelt gőzerővel, hogy a lehető legjobb megoldást hozzák a hardveres és szoftveres kihívásokra, és a zsűri tetszését elnyerve megaphassák az akár 8000 eurós pénzdíjat. A Code #LikeABosch vonzereje azonban nem csak ebben rejlik, hiszen amellett, hogy igazi közösségformáló és networking élmény, lehetőséget ad a fiatal indulóknak, hogy fejlesztéseikkel a saját jövőjükbe is fektessenek. Az idei fődíjat egy olyan innováció nyerte el, mely a vezetéstámogató rendszerek új generációját képviseli: a komplex ütközéselkerülő megoldás biztonságosabbá teszi a közlekedést.
Negyvenéves magyar mikroszámítógépre fejlesztenek új játékokat
Újjáéledt az egyik legritkább és legkultikusabb magyar otthoni számítógép, az Aircomp-16, sorban fejlesztik rá az új játékprogramokat. Október 15-ig egy teljesen nyílt játékpályázat keretében bárki beküldheti új játékprogramjait a muzeális típusra, ezzel gaming platformmá avatva a magyar informatikatörténet egyik legkülönlegesebb számítógépét.
Megvannak az idei Gyurós Tibor-díjazottak
A jubileumi, harmincadik MENTA 2023 – NEXT30! konferencián adta át IVSZ – Digitális vállalkozások szövetsége az egykori elnökéről, Gyurós Tiborról elnevezett Év menedzsere-díjat. A 2023-as díjazott Patay Szabolcs, a fejlett járműkommunikációs technológiákat fejlesztő magyarországi startup, a Commsignia ügyvezető igazgatója.