Bemutatták a könyvtárak új elektronikus szolgáltatását, az ELDORADO-rendszert
Bemutatták a magyar könyvtárak új elektronikus szolgáltatását, az Elektronikus Dokumentumküldés Országos Rendszere, Adatbázisa és Dokumentumtára (ELDORADO) elnevezésű fejlesztést kedden Budapesten.

Szólt arról is, hogy a program a dokumentumok jogtisztaságát is biztosítani képes. "Ez a magyar szellemi újítás kifehéríti a dokumentum-felhasználás eddigi gyakorlatát és rendszerét" - mutatott rá az államtitkár, aki szerint a program a kulturális alapellátás vonatkozásában is kaput nyit a digitalizáció korszakában.
"Nem csak Magyarországon egyedülálló programot alkottak a szakértők, hiszen egész Európában különleges és kuriózumszámba megy az ELDORADO elkészülte" - méltatta a projektet. Felidézte, hogy az elmúlt két évben komoly szakembergárda dolgozott a pályázati forrásból megvalósuló, 2012-ben elindult program fejlesztésén, amelynek a teljes költségvetése eddig 250 millió forint.
Hoppál Péter elmondta: a program mérföldkőhöz ért, átesett az első fontos tesztidőszakon, és az alkotók szerint most ért abba a fázisba, hogy elindulhatnak a feltöltések.
Tüske László, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója felidézte: 2012-ben írtak ki pályázatot, amelynek keretében az OSZK pályázott az Elektronikus Dokumentumküldés Országos Rendszere, Adatbázisa és Dokumentumtára című projekt megvalósítására. A projekt 2014. október 31-én zárult le, azóta a műszaki átadás és tesztelés, valamint a dokumentumtár feltöltése zajlik. A tervek szerint a következő év első negyedévében tudnak a nyilvánosság elé lépni. Mint mondta, számítanak a könyvtárak, a kiadói terület és a jogkezelők együttműködésére is.
Dancs Szabolcs projektvezető azt hangsúlyozta, hogy jelenleg háttéregyeztetések folynak, amelyek lezárultával tartalommal lehet majd megtölteni a rendszert, és amelyek végén a forgalomból kikerült, szerzői jog által védett dokumentumok is visszahelyezhetők lesznek a piacra. Kiemelte, hogy az ELDORADO komplex rendszer, tekintve, hogy a teljes magyar könyvtári rendszer állományaira épül. A rendszerben a folyóiratoktól a könyveken keresztül a nyomtatványokig mindenféle dokumentum megtalálható - fűzte hozzá.
"Ez az úttörő szolgáltatás nemcsak a közkincsek digitalizálását tűzte ki célul, hanem a magyar könyvtári rendszerben fellehető összes dokumentumot - elsősorban az OSZK állományát - megpróbálja szolgáltatásba helyezni" - mutatott rá a projektvezető.
Az OSZK által az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program keretén belül benyújtott pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség az Európai Szociális Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból 250 millió forinttal támogatta a 2012. november 1. és 2014. október 31. közötti időszakban.
Az ELDORADO célja, hogy a felhasználók digitális formában, jogszerűen hozzájuthassanak a szerzői jogi védelem alatt álló, illetve e védelem hatálya alól kikerülő dokumentumokhoz a szolgáltatásrendszer használatával.
Kapcsolódó cikkek
- Adóelkerülést kiszűrő szoftvert kínál Közép-Európának a BAE Systems
- Januártól neten is lehet tájékozódni a bírósági ügyekről
- Élelmiszerbiztonsági mobilalkalmazást indított a Nébih
- Okostelefonnal is lehet intézni okmányokat
- Megújult az OEP honlapja
- Új komplex adatgyűjtő portált indít az MNV Zrt.
- Közel 400 millió forintos informatikai fejlesztés az MVH-nál
- Informatikai fejlesztés a statisztikai hivatalban
- Korszerűsítette informatikai rendszerét a rendőrség
- Egyre több az interneten mindig elérhető vevő
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Vezető helyen a Xiaomi Közép-Kelet-Európában az okostelefonok piacán
A világ egyik legnagyobb techvállalata, a Xiaomi piacvezető pozíciót ért el 2020 negyedik negyedévében Közép-Kelet-Európában az okostelefonok piacán. A Canalys piackutató legfrissebb piaci elemzése szerint az eredményt 18 százalékos éves növekedésnek köszönheti, amely 25 százalékos piaci részt biztosított a Xiaominak a régiónkban. Ugyanebben az időszakban, a vállalat európai viszonylatban a harmadik legnagyobb okostelefon márka maradt 15 százalékos piaci részesedés és 34 százalékos éves növekedés mellett.
Az adóhatóság a big data révén ellenőriz
Az adóhatóság a saját maga által gyűjtött, illetve a társintézményektől kapott digitálisan rendelkezésre álló adatokat több körben elemzi, azonosítja a kockázatos adózókat és tényezőket, és dönt arról, hogy kit ellenőriz.
Akár elektronikusan is lehetne gyűjteni a kopogtatócédulát
A választásokat megelőző ajánlószelvények gyűjtését digitálissá lehetne tenni, ha elektronikusan írnák alá a polgárok az ajánlóíveket. A NETLOCK becslése szerint legalább 2–2,5 millió oldalnyi dokumentum kerülhetne át így a digitális térbe. Ezzel nemcsak olcsóbbá és zöldebbé válna a teljes folyamat, de gyorsabb, biztonságosabb, diszkrétebb lenne az adatkezelés is. Ezen felül egyszerűbben kiszűrhetnék a visszaéléseket, és hatékonyabbá válna az adminisztrációs munka és a GDPR előírásoknak való megfelelés is.
Az ipari automatizáció kihívásai
A tapasztalatok szerint az automatizáció útjában álló legnagyobb akadályok a telepítéssel kapcsolatos költség- és időkorlátokban keresendők. Mivel ez a folyamat speciális szaktudást igényel, ezt általában egy csapatnyi, különféle programozási nyelvekben jártas és magas szintű műszaki ismeretekkel rendelkező robotikai szakember végzi.
Az Adókikerülés Elleni Direktíva hatása a cégekre
Számos, a hazai vállalkozásokat is jelentős mértékben érintő módosítást tartalmaz az eddigi gyakorlathoz képest az Európai Bizottság által elfogadott Adókikerülés Elleni Direktíva (ATAD). Várhatóan a legjelentősebb változást a kamatlevonhatósági szabályok módosulása okozza, az új alapokra helyezett szabályozást ez év végéig kell átültetniük a tagországoknak a nemzeti jogba.