Nekem 8(bit) – új helyszínen a legendás retrógépek tárlata
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) és Nagy Károly magángyűjtő Budapest után új helyszínen, Szegeden, az NJSZT Informatika Történeti Kiállításának időszaki tárlataként mutatja be a Nekem 8(bit)-et.
Egy nemzedék kedvenc számítógépeinek seregszemléje a kiállítás, melyen látható lesz az idén 40 éves Atari VCS (2600), az a cserélhető kártyás játékkonzol, amely a legnagyobb kihívást jelentette a számítógépgyártóknak. A tárlat azok előtt a gépek előtt tiszteleg, amelyek meghódították egy nemzedék szívét – s amelyek elsőként jelentek meg tömegesen az otthonainkban.
Persze az NJSZT világszínvonalú állandó kiállításában – amely a világ legnagyobbjai közé tartozó informatikatörténeti muzeális gyűjtemény mintegy harmadát mutatja be ezerkétszáz négyzetméteren – eddig is látható volt egy sor a milliós sorozatban gyártott retrólegendák közül. Most az idén 35 éves ZX Spectrum és Commodore-64 mellett – magángyűjtők bevonásával – a 8bit-korszak ritka csemegéit tekinthetik meg az érdeklődők.
A 80-as évekbeli amerikai üzletemberek bőrönd-számítógépeit, az Osborne-1-et és a Kayprót éppúgy kiállítjuk, mint a Sinclair ZX Spectrum Szovjetunióban gyártott klónjait – vagy a magyar gyártású házi számítógépek olyan ritka típusát, mint a Mickey-80.
A tárlat november 8-tól a jövő év elejéig látható az NJSZT Informatika Történeti Kiállításán, a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában.
Nekem 8(bit)
A kiállítás megnyitója: 2017. november 8., 14 óra
NJSZT ITK, Szent-Györgyi Albert Agora, Szeged, Kálvária sgt. 23.
A kiállítást megnyitja: Alföldi István, az NJSZT ügyvezető igazgatója
A megnyitón a Primo számítógép egyik konstruktőre, Manno Sándor személyes emlékeit is hallhatjuk a mikroszámítógépes hőskorról.
Nyitva tartás és jegyárak: http://ajovomultja.hu/content/contact
Kapcsolódó cikkek
- Közös oktatási projektet valósít meg a PTE és az NJSZT
- 2021-ig négyezer új informatikai fejlesztő munkába állítása kerül megvalósításra a hazai it piacon
- Felhő vagy kolokáció? Ez itt a kérdés!
- Felhőbe mennek tanulni a soproni egyetemisták
- Így lehet amerikai ügyfeleket elérni egyetlen budapesti óriásplakáttal
- Félelem és Védelem – konferencia az IT biztonságról
- Biztonságtudatosság újratöltve
- Örülj a változatosnak! – új tanév, új kihívások
- Nekem 8(bit) – kiállítás egy nemzedék kedvenc számítógépeiről
- Magyar sikerek Teheránban, a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tablettel irányított, automata repülést hajtott végre az Airbus Helicopters
Sikeres, teljesen automata repülést hajtott végre az Airbus Helicopters Marignane-ban, amelynek célja a még fejlesztés alatt lévő új műszaki megoldások tesztelése volt. Az Airbus a Vertex kódnevű projekt keretében tesztelte a repülésirányító rendszerek kezelésére használt új, egyszerűsített interfészt (HMI), valamint az automata funkciókat. Az Airbus UpNext által kifejlesztett technológiákat egy érintőképernyős tablet vezérli, amellyel egyszerűsödhet a küldetések előkészítése és irányítása, biztonságosabb lehet a repülés és csökkenthető a helikopter pilótájának munkaterhelése.
Okosérzékelők az otthon távoli felügyeletéhez és vezérléséhez
Az IKEA három új, VALLHORN, PARASOLL és BADRING névre keresztelt, a vízszivárgás- és mozgásérzékeléshez fejlesztett, megfizethető okosérzékelővel bővíti választékát. Az érzékelőket úgy tervezték, hogy a vásárlók számára nagyobb fokú felügyeleti lehetőséget és kényelmet biztosítsanak azáltal, hogy kapcsolatban maradhatnak az otthonukkal, még akkor is, ha távol vannak.
Karácsonyi levél- és csomagfeladás: ezekre figyeljünk
Az ünnepek előtti néhány hét kiemelten nagy küldeményforgalommal járó időszak a postai szolgáltatók számára. Ha szeretnénk, hogy a képeslapok és a csomagok rendben megérkezzenek, érdemes időben feladni a küldeményeket. Amennyiben a csomagfeladásnál a leggazdaságosabb szolgáltatót keressük, használjuk az Európai Bizottság csomagár-összehasonlító oldalát. A postafelügyeletet ellátó Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) összegyűjtötte a főbb tudnivalókat.
A Microsoft mesterséges intelligencia megoldásával növeli hatékonyságát a Schneider Electric
A generatív mesterséges intelligencia (MI) kínálta lehetőségeket is kihasználja a Schneider Electric, hogy hatékonyabbá tegye működését és az új megoldások kifejlesztését. A vállalat törekvéseit a Microsoft Azure OpenAI megoldásával támogatja.
Bemutatták a Széchenyi-egyetem és a Petz-kórház közös egészségtechnológiai fejlesztéseit
Szemmozgást detektáló diagnosztikai eszközt, telerehabilitációs szoftvert, műtéti közvetítő platformot, 3D és VR technológiai megoldásokat mutattak be a győri Széchenyi István Egyetem szakemberei a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban. A „Digitális megoldások az egészségügyben” című tudományos ülésen a kiterjesztett valóság és a mesterséges intelligencia orvostechnológiai felhasználása is előtérbe került.