Nagyszerű alkotások a robotkupa budapesti versenyén
A MIRK immár egy hagyományos verseny a magyar robotikai versenyek palettáján, Nyíregyházáról indult hódító útjára a versenyalapítónak, a Neumann Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezete elnökének, Simon Béláné dr-nak köszönhetően. (A versenyalapító idén videoüzenetben köszöntötte a Budapesten megrendezett ligák versenyzőit.)
Budapesten is évek óta van MIRK - a Neumann Társaság szakmai támogatásával -, de a pandémia miatt 2020 februárjában rendezték meg utoljára személyes részvétellel. Persze azóta is voltak online lehetőségek, ez a kiesés mégis óriási egy általános- és középiskolásokat megcélzó versenyben. A tapasztalt versenyzők lassan „kiöregednek” (már a továbbtanulásra koncentrálnak), a fiatalok közül sokak bemutatkozási lehetőség nélkül maradtak. A gyakorlás is nehézkes volt, sokszor nem volt lehetőség iskolán kívüli szakköri tevékenységre – pedig a csapatok egy részét nem iskolák, hanem közművelődési intézmények delegálják, például a debreceni Agóra robotika klubja. A robotika exponenciálisan fejlődött ebben a két évben is – mondta az egyik csapatvezető tanár, majd hozzátette - de a beszerzési lehetőségekről és a gyakorlásra fordítható időről ez nem volt elmondható.
Ne ragozzuk a nehézségeket, mert a verseny összképén ez nem látszott. Az induló csapatok – a nemzetközi RoboCupJuniorra nem minősítő, viszont kedvcsináló, belépő jellegű kategóriától a különböző profikig – nagyon sokféle, tökéletesen megépített és programozott robottal készültek.
Az összkép vegyes: jópofa, kreatív „sufni-tuning” megoldásoktól (nehezékként használt, szikszalaggal rögzített mobiltelefon; szivacsból készült, s mint megtudom, igen hatékony kerék) a több százezres összértékű, profi készletekig. Mint a verseny egyik immár veterán profija, ifj. Abán Csaba meséli: a verseny előtti hetekben arasznyi ösvényeken közlekedett a szobájában, mindent elleptek a robotalkatrészek. Az eredmény egy nagyon meggyőző robot lett, melyben összesen három vezérlő működését kellett összehangolni.
A robotok vették az akadályokat a vonalkövető pályákon és a labirintusokban, melyek a RoboCup mozgalom szabványait követve – és az egyre nehezedő, új előírásoknak megfelelően – készültek. A legnehezebb pályán komoly emelkedővel kellett megküzdeni a robotoknak, miközben a betűvel jelölt és így felismerendő megállóhelyeket keresték, hogy ott egy-egy kis kockát, azaz „csomagot” letegyenek. Volt olyan robot, amelyik emberi módon „körülnézve” tájékozódott, a másik inkább tankra hasonlít, de high-tech módon, hőkamerával térképezve fel a környezetét.
Profi diákok és profi szervezés, amely Abán Csaba (a Baptista Szeretetszolgálat robotikai felkészítő tanára, egyben a Neumann Társaság Robotika Szakosztályának alelnöke) és a tanári- és zsűricsapat munkáját dicséri, no meg a házigazda VIK profizmusát is.
Örvendetesen sok lány is akadt a robotika csapatokban, ambiciózus fiatalok, akik már a nemzetközi versenyekre és az egyetemi továbbtanulásra is gondolnak (a Műegyetemen a RobonAUT verseny nagyszerű továbblépő lehet például).
A MIRK széria április 20-án Nyíregyházán folytatódik, az ottani ligákkal, köztük az igen látványos robotszínházzal, robotfocival, szimulált-virtuális menekítő kategóriával. Júniusban európai verseny lesz Portugáliában, júliusban Világverseny Thaiföldön – a magyar versenyzőknek már ezek a versenyek is ismerős terepet jelentenek!
RÉSZLETES EREDMÉNYLISTA:
Rescue Beginner (nem minősítő kategória)
I. helyezett: NAGYON KOMOLY WATTAYS CSÁVÓK
Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskőrösi Wattay Technikum és Kollégium
II. helyezett: DÉRI_9
Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikum
III. helyezett: DÉRI_10
Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikum
Rescue Line Entry (EURCJ2022 minősítő kategória)
I. helyezett: Lightning
Baptista Szeretetszolgálat
II. helyezett: Sensor (EURCJ2022 minősítés)
Baptista Szeretetszolgálat
III. helyezett: Agóra Robotics JR
Agóra Tudományos Élményközpont Debrecen
Rescue Line (EURCJ2022 és RCJ2022 minősítő kategória)
I. helyezett: Agóra Robotics (EURCJ2022 és RCJ2022 minősítés)
Agóra Tudományos Élményközpont Debrecen
II. helyezett: DÓCZY KOALÍCIÓ
DRK Dóczy Gimnáziuma, Debrecen
Rescue Maze Entry (EURCJ2022 minősítő kategória)
I. helyezett: Lightning (EURCJ2022 minősítés)
Baptista Szeretetszolgálat
II. helyezett: Sensor
Baptista Szeretetszolgálat
Rescue Maze (EURCJ2022 és RCJ2022 minősítő kategória)
I. helyezett: 2_Bit (EURCJ2022 és RCJ2022 minősítés)
Baptista Szeretetszolgálat
II. helyezett: Roboteam E5vos
Budapesti Eötvös József Gimnázium
Kapcsolódó cikkek
- Új piacok nyílnak a robotikában
- Magyar győztes a világ legnagyobb mobilfotós versenyén
- Jöhetnek a merész ötletek – indul a Go Green
- Hibrid rendezvényekkel alkalmazkodik a járványhoz a magyar technológiai eseményeket szervező cég
- Megvan Magyarország legjobb csomagolása
- Rekordszámú versenyző a 2021-es e-Hód informatikai versenyen
- Cseh fejlesztésű interaktív játék tarolt az idei Ország Játéka versenyen
- Közeleg a 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny beadási határideje
- Robotika: Európa-bajnoki dobogón a Széchenyi István Egyetem csapata
- Elkezdődött a szakmai zsűrizés az Ország Játéka versenyen
Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
CES 2023,2024 és a többi: innováció egész évben
Messziről indítja gondolatait amerikai tudósítónk, Laszlo Horvath, aki még nem írta ki magából az év elejei CES-élményeket, amiket a folyamatosan érkező hírlevelek is folyamatosan frissítenek. A sivatagi eső vagy a nyárson körbekínált hús mind elvezetnek a technológiához, ami a egyrészt a CES-nek központi témája, másrészt (s egyben) a környezete is. Az írás hosszú, javasoljuk olvasóinknak döljenek hátra, és élvezzék!
A Delta az Apple termékek hivatalos rendszerintegrátora lett
A Delta Technologies Nyrt. 100%-os leányvállalata az elsők között szerzett rendszerintegrátorként AAR (Apple Authorised Reseller) minősítést. Az Apple termékek hatékonyabb hazai támogatásának érdekében a Delta Systems Kft. stratégiai megállapodást kötött az Apple termékek magyarországi hivatalos disztribútorával, az Apcom Hungary Kft-vel.
Megjelent a Magyar Telekom 2022. évről szóló fenntarthatósági jelentése
Klímavédelmi, digitalizációs és sokszínűségi célok mentén meghatározott (2021-2030), ötödik fenntarthatósági stratégia második évét zárta a Magyar Telekom. A 2022. évi eredményekről a friss Fenntarthatósági jelentésében számol be a vállalatcsoport.
Stronger together! RSAC2023
Gyakorlatilag a Digital Media Hungaryvel egyidőben nyitotta meg a kapuit a kiberbiztonság legfontosabb nemzetközi eseménye, a szépséges San Francisco Moscone Centerében évente megrendezett RSA Conference.
Öt árulkodó jel, hogy csalás áldozatai lettünk – mit tegyünk ezután?
Számtalan csaló jelent meg a kibertérben, akik csak arra várnak, hogy ellopják a felhasználók személyazonosságát és pénzét, akik ezt sokszor észre sem veszik. Az ő leleményességük, a mi hiszékenységünk, valamint a gyenge vállalati biztonsági megoldások együttesen teszik az online csalásokat egy több milliárd dollárt érő kihívássá. A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) szerint 2021-ben az amerikai fogyasztók összesen közel 6 milliárd dolláros kárt szenvedtek el online csalások miatt, ami 70 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az ESET kiberbiztonági szakértői összegyűjtötték azokat az intő jeleket, amelyek segítenek időben felismerni az átveréseket.