Bölcsésznőkből lesznek az informatikusok
A No Fluff Jobs, az innovatív nemzetközi IT-állásportál legújabb kutatása a nők IT-piaci esélyeit és lehetőségeit vizsgálta nem csupán a már a szektorban dolgozó nők, hanem azok között is, akik szakmai karrierjüket ezen a területen képzelik el a jövőben.
A világjárvány drámai mértékben rontotta a nők a munka és a magánélet egyensúlyával való elégedettségét (a Deloitte szerint 70%-ról 32%-ra csökkent!), és elsősorban ők azok, akik olyan iparágakban dolgoztak, amelyek a globális munkaerőpiac nagy vesztesei lettek az elmúlt két évben. Az új helyzet egyik nyertese az IT-szektor; a home office elterjedtsége, a megváltozott vásárlási és szabadidős tevékenységek mind több munkavállalót igényelnek a kiszolgálói részen is.
Az állásportál felmérése eloszlatja azt a tévhitet is, hogy csak műszaki tanulmányokkal lehet belépni az informatika világába. Az informatikai iparág szívesen „fogadja” a legkülönbözőbb kompetenciákkal és szakmai múlttal rendelkező ‒ nemcsak a tudományhoz kapcsolódó ‒ embereket. Kiugróan magas az érdeklődés a bölcsészettudományok szakirányon végzettek körében (35,7%), de még az egzakt, illetve természettudományok (16%), valamint a társadalomtudományok (14,3%) szakemberei is megelőzik a műszaki-mérnöki felsőfokú tanulmányokat folytatókat (5,4%). Sokan átképzés útján kerültek a szektorba, de figyelemre méltó az autodidakta módon tanult személyek száma is – mindkét forma lehetőséget ad a nők számára, hogy a munka, a gyermeknevelés és a családi teendők mellett újratervezzék időbeosztásukat, és eséllyel induljanak el az IT-pályán.
Arra a kérdésre, hogy mi ösztönözhet az IT-szektorban való munkavállalásra, a válaszadók egyértelműen a magasabb fizetést jelölték meg (69,7%), de éppilyen fontos szempont a távmunka lehetősége (67,4%), illetve az, hogy az informatikai terület izgalmas lehetőségeket rejt (61,8%).
Érdekes megállapítása a felmérésnek, hogy mely korosztály optimistább a tekintetben, hogy könnyen megtalálja-e első munkahelyét az IT-szektorban. A 18‒24 éveseknél kedvezőbben látják a helyzetet a 25‒34 év közöttiek, míg az idősebbek jóval kedvezőtlenebbül. Ettől a folyamattól azonban nem szabad megijedni, állapítja meg a felmérés, mert az informatikai piac olyan gyorsan fejlődik, hogy mindenki számára elérhető, aki kész tanulni és fejlődni. Az előrelépési lehetőségeket vizsgálva az derül ki, hogy bár a pálya elején ez nehézségekbe ütközik, ám legtöbb esetben ‒ szenioritástól függetlenül ‒ az IT-ban dolgozó nők akkor is kaptak 2021-ben fizetésemelést, ha az nem járt előléptetéssel, azaz még ha az informatikában időbe is telik az előléptetés, fizetésük évről évre jobb lesz.
„Informatikában dolgozó nőként bátran állíthatom, hogy ez a fejlődési út lehetséges!” ‒ mondta Magdalena Gawłowska-Bujok, a No Fluff Jobs ügyvezető igazgatója vállalat legújabb kutatása kapcsán. „Szeretnénk támogatni és népszerűsíteni az esélyegyenlőség és az egyenlő bérezés gondolatát, és minden olyan jelentkezőnek, aki habozik a technológiai pályára lépni, azt mondjuk: Hajrá! Várunk rátok!” – tette hozzá a szakember.
Kapcsolódó cikkek
- Az IT működést is elérte az automatizáció
- Magyarország a korelnök a régió informatikusai között
- Pandémiás dominóhatás súlyosbítja az IT szakemberhiányt
- IT szakmai kisokos - mit takarnak az IT pozíciók?
- Rekord összeget költenek a cégek IT-ra
- Tévedés él a legtöbb ember fejében az IT szakmákról
- Továbbra is nagy az informatikusok iránti kereslet
- Három hónapig ingyenesen foglalkoztathatók IT-s diákok
- Az IT-szektort is átrendezte a koronavírus-járvány
- Ezek lesznek a sztárszakmák 2021-ben
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Bármikor beüthet a kritikus rendszerhiba a magyar cégeknél – mi lehet a kiút?
Bőven van mit behoznia Magyarországnak a digitális gazdaság területén. Az uniós ranglistán 22. helyen áll a magyar piac 43,8 pontjával, szemben az 50 pont feletti EU-s átlaggal. A lemaradás a cégvilágban is érezhető, ami részben az informatikushiánnyal, a képzett szakemberek iránti jelentős kereslettel magyarázható. Stabilan működő informatikai háttérre azonban valamennyi cégnek szüksége van, kritikus hiba esetén ugyanis azonnal leállhat az üzletmenet, ami komoly károkat eredményez.
Hivatalosan is megnyílt Közép-Kelet-Európa egyedülálló LEDVANCE bemutatóterme
Hivatalosan is megnyílt a LEDVANCE igazi kuriózumként létrejött, első közép-kelet-európai bemutatóterme, egy egyedülálló, inspiráló, okos stúdiólakás, mely a legkorszerűbb SMART+ fényforrások és lámpák világába vezeti be a budaörsi Haluxvill villamossági szaküzletbe érkező ügyfeleket, lakberendezőket és vásárlókat egyaránt, környezettudatos, gazdaságos és ízléses világítási megoldásokon keresztül.
Európa legjobb 400 egyeteme közé került a Széchenyi-egyetem a QS ranglistáján
A top 400 között szerepel a győri Széchenyi István Egyetem a Quacquarelli Symonds (QS) nemzetközi felsőoktatási minősítő szervezet friss, szeptember 20-án közzétett európai ranglistáján. Az intézmény sikerét elsősorban kiváló vállalati megítélésének és a részidős képzések iránti magas nemzetközi hallgatói érdeklődésnek köszönheti.
Az LG ThinQ okosotthon-platformról hamarosan több márka termékeit is irányíthatjuk
Az LG Electronics (LG) hamarosan elérhetővé teszi a Home Connectivity Alliance HCA 1.0 specifikációjának első kereskedelmi implementációját, amely az LG ThinQ okosplatformon keresztül lehetővé teszi a különféle márkájú készülékek összekapcsolását. Ez év végére a felhasználók az LG ThinQ alkalmazáson keresztül többek közt olyan márkák eszközeit is vezérelhetik majd, mint a Samsung vagy a Vestel, így kényelmesen kezelhető, teljeskörűen összekapcsolt okosotthon-ökoszisztémát alakíthatnak ki.
ERP2U Trendriport: 5 javaslat szoftver választáshoz középvállalatoknak
Az elmúlt évek turbulens gazdasági folyamatai előtérbe hoztak egy új szempontot a közepes méretű cégek számára: az ellenálló képességet. Olyan döntéseket kell meghozniuk, amelyek rövid és hosszú távon is biztosítják a stabilitást és a növekedést, mindezt a versenyképesség megtartása mellett. Ezek között természetesen ott vannak a digitalizációs fejlesztések is.