A legnépszerűbb mobiltelefonos csevegőprogramot is elérte a cenzúra Kínában
Csaknem félszáz, nagyon népszerű felhasználó fiókját zárták be a hatóságok Kínában a legelterjedtebb mobiltelefonos csevegőprogramban, a Wechaten, ami a cenzúra szigorítására utal.
A Wechat egy rendkívüli népszerűségnek örvendő, azonnali üzenetküldő program, mely - robbanásszerű növekedéssel - tavaly év végén már több mint 300 millió felhasználót jegyzett. A szöveges üzenetek mellett kép és videó küldését, konferenciabeszélgetést, videohívást, walkie-talkie módot is lehetővé tevő, az összes operációs rendszeren futó mobilalkalmazás hivatalos fiókok - például a városi tájékoztatói szolgálatok vagy a legfelsőbb bíróság - híreinek mobilon való követését is engedélyezi.
A törölt fiókok többsége éppen ez utóbbi kategóriába esett, számos esetben több százezer főnyi követői bázissal. A szigorításra közvetlenül a kínai parlament éves ülésszakának zárását követően került sor, és megfigyelők szerint "megelőző jelleggel" történt, mintegy jelzésként, hogy más internetes platformokhoz hasonlóan a Wechaten sem teljesen szabad a véleménynyilvánítás.
A kínai vezetés tavaly nagyszabású kampányt hirdetett az internetes pletykák letörésére, melynek során az immár 600 millió felhasználós kínai interneten a hatóságok több ezer honlapot zártak be, a mikroblogokon tucatnyi "véleményvezért" hallgattattak el, s a hazugságok világhálós terjesztéséért már többéves börtön is kiszabható.
A Wechatet kifejlesztő kínai Tencent korábban is cenzúrázta a szerverein keresztül küldött üzeneteket, az internet Kínán belüli működéséhez hasonlóan nem engedélyezve egyes érzékeny szavak használatát. Emellett időről időre egy-egy cikk továbbítása is lehetetlenné vált, felhasználói fiókok törlésére viszont most első ízben került sor.
Kapcsolódó cikkek
- Szakembereket képeznek Kínában az internetes közvélemény befolyásolására
- Az internet használatát leginkább korlátozó tíz ország
- A kínai internetre mostantól csak saját névvel lehet videót feltölteni
- A kínaiak egyre többet költenek az interneten
- Csökkent tavaly a mikroblogolók száma Kínában
- Blokkolják Guardiant Kínában
- Újra elérhető Kínában a Reuters és a The Wall Street Journal kínai nyelvű oldala
- Gyermekfigyelő karóramobilt dobtak piacra Kínában
- Újabb internetes szigorítások várhatók Kínában
- Több mint 600 millió internetező van már Kínában
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Felvirágozhat az elektromos buszok magyarországi gyártása
A kormány bejelentésének értelmében 2022-től csak elektromos buszok beszerzésére nyerhető majd el támogatás a 25 ezeresnél nagyobb településeken, ennek következtében a járműállomány a klímavédelem jegyében még korszerűbbé válhat néhány éven belül. Hazánkban jelenleg egyedül a Goldi Mobility Kft.-nál készülnek hazai forgalmazásra magyar know-how-val és összeszereléssel elektromos autóbuszok, ráadásul legkésőbb augusztusig elkészül első csuklós hidrogénbuszuk is, ami egyedülálló egész Európában. Céljuk, hogy a közeljövőben még több magyar partnerrel működjenek együtt, ezért folyamatosan keresik a kapcsolatot a honi beszállítókkal.
5 szédítő bitcoin-előrejelzés
Már tavaly is nagyot emelkedett a bitcoin, az ide évben pedig folytatta a száguldást. Korábban volt már hasonló nagy emelkedés de nagyon különbözik ez a "rali" a három évvel ezelőttitől, írja az ÁrfolyamTudós.hu. Már a hagyományos pénzügyi rendszer intézményei, bankok, brókercégek, alapkezelők és elemzők is komolyan veszik. Öt fontosabb előrejelzést gyűjtöttünk össze, amelyekre érdemes lehet odafigyelni, annak ellenére, hogy most épp lefele mutat az árfolyam iránya.