Kiút a kémia útvesztőjéből – elstartolt a Laborintus!
A Laborintus online kémiaverseny föld alatti útvesztőjéből a versenyzőknek a térben és az időben ugrálva kell kijutniuk, a világtörténelem nagy tudósainak segítségével. Az immár második alkalommal meghirdetett internetes verseny (www.laborkaland.hu) célja a kémia népszerűsítése új eszközökkel a továbbtanulás előtt álló diákok körében.
„Heuréka!” – kiáltunk fel boldogan Arkhimédésszel, miközben megismerkedünk a folyadékok tulajdonságaival az ókori fürdőben. Persze ehhez már legalább egy ajtót ki kellett nyitnunk a Laborintusban, ahol a Laborkaland, Magyarország első online kémiaversenyének idei fordulója játszódik. Innen indul minden: a tér- és időutazások, amelyek során a gyógyszerkémiától a gáztörvényekig, az elektronok világától a magkémiáig Arkhimédész mellett olyan nagy tudósok segítenek a versenyzőknek a feladatok megoldásában, mint Boyle, Faraday, Paracelsus vagy Rutherford.
A Laborintusba nem nehéz bejutni, hiszen akit érdekel a kémia világa, egy kattintással a föld alatt találja magát. A verseny ikonikus figurája, Kovács Gabi (azaz Gaberius Ferrerus) bőrébe bújva októbertől február végéig kell megtalálni a kiutat a föld alatti titkos laborból, mégpedig öt ajtó megfelelő sorrendben történő kinyitásával. Az ajtók mögött egy-egy történelmi kor és személy tűnik fel, velük együtt kell megoldani a különböző kémiai rejtvényeket, és ha elakadnánk, Szimat kutyus siet a segítségünkre.
Laborintusból laboratóriumba
Azelőtt a tíz versenyző előtt, aki a legjobb eredménnyel jut ki a virtuális Laborintusból, megnyílik egy igazi titkos világ, a WESSLING Hungary Kft. környezet-, élelmiszer- és gyógyszervizsgáló laboratóriumának ajtaja, ahol a szerencsés diákok a legmodernebb gépekkel dolgozhatnak. A jó teljesítmény jutalma ezenkívül egy látogatás a program szakmai partnerénél: a Csodák Palotája új, óbudai helyszínén, Csopa Playbarban kémiai kísérletek és egész életre szóló tudományos élmények várják a győzteseket. A Laborkaland-Laborintus online, mindenki számára hozzáférhető internetes kémiaverseny feladatait a szervezők a mindennapi életből vették, és olyan középiskolás diákok részvételére számítanak, akiket érdekel, hogyan működik a világ körülöttünk.
Hogyan csináljunk aranyat?
A program legfőbb célja, hogy népszerűsítse a kémiát, és hogy minél több olyan diák jusson el laboratóriumba, akiknek az iskolában kevesebb lehetősége adódik kísérletezni. A Laborkaland immár harmadik éve meghirdetett programjaiba diákok ezrei kapcsolódtak be, több százan jártak a laboratóriumi interaktív oktatónapon, az online verseny adatai alapján pedig kijelenthető, hogy a kémia a megfelelő eszközökkel igenis népszerűvé tehető!
A Laborkaland idei fordulója, a Laborintus még talán az eddigieknél is több izgalmat kínál a versenyzőknek, az időutazások, nagy kémikusokkal való találkozások és a Laborintusból való szabadulás mellett ugyanis a versenyzők még az alkimisták legfőbb álmát, az aranycsinálás titkát is megtudják!
Kapcsolódó cikkek
- Átadták a Széchenyi István Egyetem szuperszámítógépét
- A biológia a gyerekek kedvence
- Négy sorsfordító applikáció, amelytől a világ egészségesebb lehet
- Laborkaland és Laborintus
- Jövőbelátó piaristák
- Taroltak a kísérletek az interneten zajló kémiaversenyen
- Milliók életét változtathatja meg a Vodafone Instant Schools Programja
- Rendhagyó tanórákat indít a UPC
- Egyedülálló, netes kísérletezést indított el a Laborkaland Online!
- Együtt a Biztonságos Internetért – Te mit teszel érte?
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!