Korrupt ál-szoftverrendőrök Budapesten

forrás Prim Online, 2004. április 29. 14:30
Jó néhány kisvállalkozás vezetőjét megkopasztotta az az egyedül dolgozó csaló, esetleg többeket foglalkoztató bűnözői csoport, amely rendőrnek kiadva magát a szoftverek jogtisztaságát ellenőrizendő jelenik meg a cégeknél - tudta meg a GOLD Communications.
Az álrendőr azonban nem végez különösebb vizsgálatokat, hanem erősen ráutaló magatartással "hagyja magát megvenni". A nevük elhallgatását kérő vállalkozók elmondták, 50 ezer forinttal vesztegették meg a bűnözőt.

A csalók ügyesen alapoznak a "magyar mentalitásra", amely szerint még akkor is érdemes inkább - akár korrupcióval - kibújni az ellenőrzés alól, ha amúgy vélhetőleg minden rendben van. A cégvezetők többsége ugyanis úgy véli, akár legális, akár illegális szoftverekkel dolgozik a vállalkozás, a telepített programok legalitásvizsgálatát mindenképpen érdemes elkerülni. Egy-egy ellenőrzés hosszú ideig elhúzódhat, és ez lényegesen nagyobb kiesést okoz a vállalkozásnak, mint a megvesztegetés összege.

A hibát ott követik el (azon kívül, hogy gyakran illegális szoftvereket használnak), hogy a felmutatott rendőrjelvényt nem ellenőrzik kellő alapossággal. Ugyanígy feltűnést kelthetne az is, hogy az álrendőr egyedül érkezik, holott a valódi rendőrök mindig legalább párban járnak. Szintén tájékozatlanságból fakad, vagy az ijedség teszi, hogy a vállalkozó tudhatná: házkutatási parancs nélkül a valódi rendőrök a világon semmihez sem nyúlhatnak.

A rendőrség túl sokat nem tehet, hiszen egy pórul járt vállalkozó természetesen nem tesz feljelentést arról, hogy "véletlenül álrendőrt korrumpált". Különösen, ha szoftverei háza táján tényleg van mit takargatnia, hiszen akinek vaj van a fején, az nem megy a napra. A megdöbbentő furfanggal kitalált csalás elkövetői tehát továbbra is biztonságban vannak.

A magyar rendőrségről a köztudatban élő képet azonban jól jellemzi, hogy a korrumpálhatóságra igen egyértelműen utaló magatartáson senki nem ütközik meg, azt mindenki egy természetes, és mindenki számára kedvezőbb alternatívaként kezeli. Ez azonban ugyanilyen szomorúan jellemzi a magyar vállalkozói mentalitást is.

Aki háztartásában illegális operációs rendszert vagy levelezőprogramot használ, bár megsérti a törvényt, a törvénysértés mértéke nem biztos, hogy eléri a bűncselekmény kategóriáját. Ennek társadalmi veszélyessége is kisebb a programok illegális másolásával, terjesztésével, vagy pénzszerző tevékenységhez történő illegális felhasználásával elkövetett törvénysértésekéhez képest - hangoztatja Margitay Lajos a KFKI Csoporthoz tartozó ICON Számítástechnikai Rt. szakértője. Azoknak tehát, akik pénzt keresnek ezeknek a programoknak a használatával, már komolyabban kellene gondolniuk a jogtisztaság rendezésére. A szoftverjogi helyzet egyébként messze nem olyan rossz, mint azt általában Magyarországról gondolnánk - állítja Margitay. Hazánkban például több OSL (Open Subscription License) licenc van forgalomban, mint Németországban.

Ezen a téren mindaddig nem lesz további változás, míg a kisvállalkozások nem kapnak hathatós anyagi támogatást szoftverlemaradásaik pótlására. Különösen az uniós csatlakozással válik majd igazán szembetűnővé, hogy a kisebb magyar cégek a jól bevált szoftverek használatában bár kénytelenek követni a világtrendet, képtelenek azt legálisan megtenni.
Kulcsszavak: jog

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50