Egységes közmű adatbázist szorgalmaz Újbuda polgármestere
Egységes közmű adatbázis létrehozásának lehetőségét vetette fel Molnár Gyula polgármester. Az adatbázis szükségességét a 4-es metró Tétényi úti állomásánál történt földomlás is bizonyítja. A cél az, hogy 3D-s digitális térképek készüljenek, ahol egyszerre látszik minden.
Molnár Gyula javaslata szerint törvényi szabályozásra lesz szükség, és nemzeti adatbázisként jönne létre. . Az adatbázisban mindennek szerepelnie kell, ami a föld alatt épült. (Akna, csatorna, vezetékek, kábelek, közterületre benyúló pince). A vezetékek, kábelek stb. építőinek kötelességük lenne adataikat beküldeni, a jövőben GPS koordinátákkal. Az építési engedély feltétele legyen a friss térkép kikérése. Ha építkezés közben olyan vezetékre bukkannak, ami nem szerepel a rendszerben, és azt a tulajdonosnak jeleznie kellett volna, akkor az illetékes hatóság, esetleg a jegyző bírságot szabna ki - amely teljesen, vagy részben az adatbázis üzemeltetésére fordítódna. Költségek fedezését Molnár Gyula szerint csak részben az állam állná, egy részét fizethetik a közműcégek is.
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Vezető helyen a Xiaomi Közép-Kelet-Európában az okostelefonok piacán
A világ egyik legnagyobb techvállalata, a Xiaomi piacvezető pozíciót ért el 2020 negyedik negyedévében Közép-Kelet-Európában az okostelefonok piacán. A Canalys piackutató legfrissebb piaci elemzése szerint az eredményt 18 százalékos éves növekedésnek köszönheti, amely 25 százalékos piaci részt biztosított a Xiaominak a régiónkban. Ugyanebben az időszakban, a vállalat európai viszonylatban a harmadik legnagyobb okostelefon márka maradt 15 százalékos piaci részesedés és 34 százalékos éves növekedés mellett.
Az adóhatóság a big data révén ellenőriz
Az adóhatóság a saját maga által gyűjtött, illetve a társintézményektől kapott digitálisan rendelkezésre álló adatokat több körben elemzi, azonosítja a kockázatos adózókat és tényezőket, és dönt arról, hogy kit ellenőriz.
Akár elektronikusan is lehetne gyűjteni a kopogtatócédulát
A választásokat megelőző ajánlószelvények gyűjtését digitálissá lehetne tenni, ha elektronikusan írnák alá a polgárok az ajánlóíveket. A NETLOCK becslése szerint legalább 2–2,5 millió oldalnyi dokumentum kerülhetne át így a digitális térbe. Ezzel nemcsak olcsóbbá és zöldebbé válna a teljes folyamat, de gyorsabb, biztonságosabb, diszkrétebb lenne az adatkezelés is. Ezen felül egyszerűbben kiszűrhetnék a visszaéléseket, és hatékonyabbá válna az adminisztrációs munka és a GDPR előírásoknak való megfelelés is.
Az ipari automatizáció kihívásai
A tapasztalatok szerint az automatizáció útjában álló legnagyobb akadályok a telepítéssel kapcsolatos költség- és időkorlátokban keresendők. Mivel ez a folyamat speciális szaktudást igényel, ezt általában egy csapatnyi, különféle programozási nyelvekben jártas és magas szintű műszaki ismeretekkel rendelkező robotikai szakember végzi.
Az Adókikerülés Elleni Direktíva hatása a cégekre
Számos, a hazai vállalkozásokat is jelentős mértékben érintő módosítást tartalmaz az eddigi gyakorlathoz képest az Európai Bizottság által elfogadott Adókikerülés Elleni Direktíva (ATAD). Várhatóan a legjelentősebb változást a kamatlevonhatósági szabályok módosulása okozza, az új alapokra helyezett szabályozást ez év végéig kell átültetniük a tagországoknak a nemzeti jogba.