QR-kóddal végigkövethető az élelmiszerek életútja

Európában is egyedülálló a magyar megoldás

Czipperer Dia, 2013. szeptember 18. 11:40

A bioélelmiszerek eredetvizsgálata hazánkban új szakaszba érkezett. Egy új eljárásnak köszönhetően akár egy kattintással is megtudhatjuk, mit is eszünk valójában és az honnan is származik.

Európai szinten is egyedülálló az a megoldás, amelyet a Biokontroll Hungária Kft. dolgozott ki. Az eljárás lényege, hogy a termékek tételes tanúsítványa révén nem csupán a termék összetevőit ismerhetik meg a vásárlók, hanem azt is, hol készült, ki termelte, és milyen körülmények között gyártották. Mindezt pedig QR-kód leolvasásával deríthetjük ki.

 

 

Magyarország első biosöre volt az a termék, melynek fejlesztésénél és piacra vétele során kidolgozták ezt a módszert. Egyszerűen csak beolvassuk okostelefonunkkal a QR-kódot, vagy ennek hiányában az adott webcímre navigálunk, majd a palack egyedi sorszáma alapján részletes kimutatást találunk arról, hogyan is, milyen körülmények között készült a termék, amit éppen fogyasztunk, ki termelte.

 

De ennél részletesebb információkkal is szolgál számunkra a megoldás. A biosörnél maradva azt is megtudhatjuk, hányas főzésben készült el a mi termékünk, hol és mikor palackozták, és persze arról, mi is található magában az italban.

 

Ez a megoldás nem csupán a feldolgozott termékek esetében él, bármilyen élelmiszer esetében végigkövethető az életút, ám előbbinél nagyobb a jelentősége.

 

Igény biztosan mutatkozik majd erre az egészen egyedi megoldásra, ám a magasabb költségek miatt ez a tételtanúsítási metódus inkább a prémium termékek (csokoládék, szeszesitalok stb.) piacán talál visszhangra.

 

A minősítési szerv hazánkban – aki végigköveti a folyamatot az előállítástól egészen a szállításig –, a Biokontroll (HU-ÖKO-01), és ez nem egyenlő az utólagos tanúsítással és szúrópróbaszerű ellenőrzéssel.

 

 

Ez az eljárás tehát nem hagy kétségeket a vásárlóban, minden fontos információ birtokában dönthet úgy, megveszi-e az adott terméket, mennyire felel meg elvárásainak.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59