Az orosz titkosszolgálatok az internet teljes ellenőrzésére törekszenek
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) az internet teljes ellenőrzésére törekszik, a hozzá tartozó titkosszolgálatok az internetfelhasználók adataihoz akarnak hozzáférni - közölte értesüléseit hétfőn a Kommerszant című orosz napilap.
A rendelettervezet szerint jövőre július 1-től minden szolgáltató köteles lenne olyan berendezéseket üzembe helyezni, amelyek legalább 12 órára visszamenőleg rögzítik az internetes adatforgalmat, s ehhez az adatbázishoz az orosz titkosszolgálatok közvetlen hozzáférést kapnának. Ilyen módon ellenőrzésük alá kerülnének az IP-címek, a telefonszámok és a közösségi oldalak felhasználóinak e-mail címei is. A minisztérium rendelete a Kommerszant forrásai szerint az év végéig hatályba lép.
Alekszej Rokotyjan, a VimpelCom egyik igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a készülő orosz minisztériumi rendelet az orosz alkotmány több oylan cikkelyét megsérti, amely egyebek között a magánélet sérthetetlenségéhez, a levelezés, a telefonbeszélgetések titkosságához való jogot garantálja és amelyet csak bírósági határozat írhat felül. Az utasítás-tervezet az operatív nyomozati tevékenységet szabályozó törvényt is megsérti.
Julij Taj, a Bartoliusz és társa ügyvédi iroda egyik vezetője szerint a tervezett utasítás nemcsak alkotmányba ütköző, de a személyes adatok védelméről szóló jogszabályt, valamint a büntető törvénykönyvet és a büntetőeljárási törvényt is sérti.
A Kommerszant cikke szerint Oroszországban több éve működik az úgynevezett operatív nyomozati intézkedések rendszere (SZORM). A 2008-ban elfogadott szabályozás szerint az oroszországi távközlési szolgáltatók kötelesek átadni ennek a titkosszolgálati szervnek a mobiltelefonszámokat és az előfizetők tartózkodási helyét, de eddig nem kellett rögzíteniük az adatforgalmat. Az adatrögzítő a VimpelCom számításai szerint évente 100 millió dollárba (körülbelül 21 milliárd forint) kerülne.
forrás: www.kommersant.ru/doc/2324684
Kapcsolódó cikkek
- A számítógépes bűnözés visszaszorításáról egyeztettek a közép-európai térség belügyminiszterei
- Kibertér konferencia Szöulban
- Már közösségi csatornáinkat is védik az ESET legújabb otthoni verziói
- Change the game! – itt a Digital Hack Konferencia!
- Százmillió levelezőlistát gyűjtött össze az NSA
- Nemzeti utasadat-információs rendszer indul a terrorizmus ellen
- Létrejött a Szalay Annamária Média Alapítvány
- A magyar internetfelhasználók átlagos veszélynek vannak kitéve
- Titkos adatgyűjtés - A The Guardian újabb leleplezésekre készül
- Elfogták az egyik legismertebb kémprogram alkotóját
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.