Oroszország pendrive-okkal kémkedett a G20 résztvevői után
Putyin cáfolta az állításokat
Oroszország érzékeny információk letöltésére alkalmas USB memóriakulcsokat ajándékozott a küldöttségeknek, így gyűjtött adatokat a szeptemberi G20-csúcson részt vevő nagyhatalmak vezetőiről – állította kedden a La Stampa és a Corriere della Sera olasz napilapokra hivatkozva a The Telegraph című brit lap. Vlagyimir Putyin elnök szóvivője határozottan cáfolta a szóban forgó állításokat.
A La Stampa úgy írt az esetről, hogy az USB-eszközök Vlagyimir Putyin orosz elnök "mérgezett ajándékai" voltak. Az olasz lap még azt is hozzátette, hogy a memóriakulcsokon trójai programok voltak, amelyek képesek számítógépekről és mobiltelefonokról adatokat gyűjteni. A delegációknak adott ajándékcsomag mobiltelefon-töltőket is tartalmazott, ezek az eszközök állítólag képesek elérni a telefonon található elektronikus leveleket, üzeneteket és a telefonhívások adatait is.
A Corriere della Sera közölte, hogy az orosz kémkedési akcióval kapcsolatosan először Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke fogott gyanút. A belga diplomata ezután elrendelte, hogy a Szentpéterváron ajándékba kapott elektronikus eszközöket vizsgálják ki a brüsszeli, valamint a német hírszerzés szakértői. Az olasz napilap azt állítja, hogy ezután titkos feljegyzést küldtek a G20-csúcs részvevőinek.
A beszámolók szerint jelenleg is vizsgálják a feltehetően adatgyűjtésre alkalmas eszközöket. Egyelőre nem ismert, hogy az összes küldöttség és államfő kapott-e hasonló "ajándékot".
Brüsszeli források a The Telegraph lapnak nyilatkozva zavarba ejtőnek minősítették a lapok beszámolóit és azt mondták, hogy az Európai Unió küldöttségei által használt eszközök – beleértve a szentpétervári csúcson alkalmazott készülékeket is – teljesen megbízhatóak voltak.
Egy diplomata elmondta, hogy a nyilvánvaló biztonsági kockázatok miatt "amatőr hiba" lenne egy ingyenes pendrive kapcsolódását engedélyezni egy számítógéphez egy hasonló csúcstalálkozón. Az Európai Bizottság szóvivője közölte, hogy nem tapasztaltak semmilyen problémát.
Putyin elnök szóvivője a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva határozottan cáfolta a brit lapban megjelent állításokat. Dmitrij Peszkov hangsúlyozta: a Kreml szerint valójában olyan próbálkozásról van szó, amelynek célja, hogy eltereljék a figyelmet a washingtoni kémtevékenységgel kapcsolatos, jóval súlyosabb állításokról.
A szóvivő szerint a The Telegraph által közölt értesülések minden kétséget kizáróan arra irányuló kísérletet jelentenek, hogy eltereljék a figyelmet azokról a tényleges problémákról, amelyek jelenleg meghatározzák az európai országok és az Egyesült Államok viszonyát.
Kapcsolódó cikkek
- Windows To Go szolgáltatással kompatibilis Kingston USB-meghajtó
- Az orosz titkosszolgálatok az internet teljes ellenőrzésére törekszenek
- Biztonsági fenyegetés vagy lehetőség a BYOD?
- Százmillió levelezőlistát gyűjtött össze az NSA
- Nemzeti utasadat-információs rendszer indul a terrorizmus ellen
- Essence III az ASUS-tól
- Áttörés az SSD meghajtók fertőtlenítésében
- Titkos adatgyűjtés - A The Guardian újabb leleplezésekre készül
- Egy céges laptop elveszetése átlagosan 2,4 millió forint kárral jár
- A munkavállaló online viselkedése a legfőbb kockázati tényező!