A 10 legfontosabb IT-biztonsági trend 2014-ben
Tavaly is számos biztonsági kihívásról hallottunk: komoly cégek rendszereit törték fel, óriási mennyiségű érzékeny adatot loptak el, és ott voltak az NSA-lehallgatásokkal kapcsolatban feltárt információk. A legtöbb szervezet életében komoly kihívássá váltak nemrég megjelent trendek, így például a felhőalapú technológia, a Big Data, illetve a mobileszközök és a közösségi oldalak vállalati használata. Ezek természetesen 2014-ben is fontosak lesznek, de vajon hogyan fejlődnek tovább?
A NetIQ Novell SUSE Magyarországi képviselet szerint a következő 10 trend lesz meghatározó idén:
1. „Dolgok Internete”
Ahogy 2013-ban a Big Data volt a sláger, úgy 2014-ben várhatóan a „Dolgok Internete” (Internet of Things) jelenséget övezi majd hasonló, növekvő érdeklődés. A fogalom az internethez kapcsolódó eszközök összességét jelöli. Az ilyen jellegű készülékek száma folyamatosan nő, hiszen napjainkban egyre több mindennapi használati tárgyat látnak el internetkapcsolattal, a háztartási gépektől kezdve a világítási és fűtési rendszereken át egészen az autókig. A netre kötött eszközök számának növekedésével pedig a biztonsági rések száma is emelkedik.
2. Magánszféra
A tavaly napvilágra került információk alapján az amerikai kormány megfigyelése kiterjed a személyes adatokra is. Az már korábban is nyilvánvaló volt, hogy az amerikai nemzetbiztonsági szervek figyelemmel kísérik azon emberek tevékenységét, akik „a nemzetbiztonság szempontjából aggályos” kijelentéseket tesznek nyilvánosan. De 2013-ban kiderült, hogy már az eddig privátnak tartott csatornákon is elkövethetünk „gondolatbűnöket” – orwelli fordulattal élve. Az ilyen jellegű lehallgatások és megfigyelések, valamint az adatlopások és a személyazonosságokhoz kapcsolódó visszaélések, illetve bűncselekmények miatt egyre nagyobb figyelem irányul a magánszféra megsértésének veszélyeire.
3. Eseménykezelés
Az IT-biztonsági személyzet figyelme az események észleléséről az események kezelésének irányába tolódik, hiszen mit sem ér egy adott biztonsági incidens azonosítása, ha a szervezet nem tud gyorsan és hatékonyan reagálni rá. Ebben hatékony támogatást nyújt a szakembereknek a NetIQ Sentinel, amely azon túl, hogy automatikusan felismeri a rendellenességeket és a behatolási kísérleteket, azonnali, szintén automatikus válaszlépésekre is képes, így gyorsan kiküszöbölhetők a problémák.
4. Kiemelt felhasználók
Edward Snowden, illetve az általa közzétett információhalmaz sok mindennel kapcsolatban megváltoztatta az elképzeléseinket. Az esetnek ugyan nem ez volt a fő tanulsága, mégis rámutatott arra, hogy milyen problémákat okozhatnak munkáltatóiknak az adminisztrátori jogokkal felruházott személyek. Újra nagyobb jelentőséget kap tehát a rendszeradminisztrátorok munkájának ellenőrzése, amelyben hatékony támogatást nyújt a vállalatoknak a NetIQ Privileged User Manager. A megoldás segítségével megelőzhetők a visszaélések, és azonosíthatók az esetleges hibák felelősei.
5. Autentikáció
A jelszavak használata sokszor nem nyújt elég biztonságot, ráadásul sokszor nehézkes is. A felhasználók egyszerűbb és biztonságosabb azonosítási módszerekre vágynak, a gyártók pedig igyekeznek választ kínálni erre a kihívásra, amire a legjobb példa 2013-ban az iPhone 5S-ben bemutatott Touch ID szenzor volt. A különféle autentikációs módszerek terjedése, illetve együttes alkalmazása azonban nehézséget okozhat a vállalatoknak – hacsak nincs egy olyan átfogó, a különféle autentikációs megoldások együttes kezelését biztosító keretrendszerük, mint például a NetIQ Advanced Authentication Framework.
6. Titkosítás
Újra előtérbe került az adatok titkosításának fontossága, részben a napvilágra került NSA-dokumentumok miatt, részben pedig annak a felismerésnek köszönhetően, hogy a felhőben tárolt adatok szükség esetén hozzáférhetők az amerikai kormányzati szervek számára. A merevlemezen tárolt adatok titkosításához biztonságos megoldást kínál a Novell ZENworks Full Disk Encryption, amelynek használatával a vállalatok központilag alkalmazhatnak házirendeket az összes, a szervezetben található számítógép merevlemezének titkosítására.
7. Adatbiztonság, rugalmasság, elérhetőség és helyreállítás
A legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy biztonsági mentést kellene készíteni a fontos adatokról. Arra azonban már kevésbé figyelünk, hogy többféle backup-forrásunk legyen, és teljesen biztosan működjön a helyreállítás egy meghibásodás vagy adatvesztés esetén. Az egyre népszerűbbé váló digitális fizetőeszköz, a Bitcoin várhatóan változtat ezen, hiszen a felhasználók egy probléma esetén most már nem csak az adataikat, de akár az „internetes valutájukat” is elveszíthetik. A vállalati adatok biztonsági mentéséhez és gyors helyreállításához megfizethető, mégis hatékony, teljes körű szolgáltatást biztosít a NetIQ PlateSpin Forge.
8. „Személyre szabott adathalászat”
Egyre több adat elérhető rólunk az interneten, és a folyamatosan szaporodó adatlopások miatt a bűnözők egyre többet tudnak rólunk. Azok az igazán veszélyes és elsőre nehezen azonosítható phishing levelek, amelyeket kifejezetten a címzett „személyére szabnak”, saját személyes információi segítségével (spear phishing).
9. Személyazonosság-szolgáltatások (Identity-as-a-Service - IDaaS)
A felügyelt szolgáltatásokat nyújtó vállalatok (Managed Service Providers - MSP) közül egyre többen lépnek be a személyazonosság-szolgáltatások piacára, látva a növekvő igényeket a külső fél által kialakított, hosztolt és kezelt infrastruktúrák iránt, amelyek a személyazonosságok egyszerű kezelését teszik lehetővé a felhőben.
10. Privát felhők
A nyilvános felhőkbe vetett bizalom csökkent az utóbbi időben, ezért a felhő rugalmasságát és költséghatékonyságát kihasználni kívánó vállalatok a saját használatra fejlesztett, privát felhő felé fordulnak. A privát felhők felépítésében és működtetésében a SUSE Cloud, a felhőben található szolgáltatások biztonságos elérésében pedig a NetIQ CloudAccess nyújt segítséget a vállalatoknak a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet portfóliójában.
Kapcsolódó cikkek
- Program indult a középiskolások tudatosabb internethasználata érdekében
- A bloggerek tevékenységét is figyeli az orosz kormányőrség
- Hackerek egy áruházlánc 70 millió ügyfelének adatait szerezték meg
- Közös Microsoft–SUSE szerverfelügyeleti megoldás
- Biztonsági megoldások induló-és kisvállalkozások számára
- Már a mosógépünk sincs biztonságban a hackerektől
- Guccifer feltörte a román hírszerzés főnökének elektronikus postafiókját
- Több százezer gépet fertőzhetett meg a Yahoo!
- Újabb platformon tanúsított és támogatott a SUSE Linux Enterprise
- Titkos adatgyűjtés - Snowden úgy érzi, teljesítette küldetését
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.