13 éves a Wikipédia
2001. január 15-én indult útjára a Wikipédia, a közösségszerkesztésű enciplodépia, amely jelenleg a leglátogatottabb oldalnak számít a világhálón a maga több mint 30 millió bejegyzésével.
A Wikipédia egy nyílt tudástár, mely számos nyelven információk széles tárházát kínálja a netes közönségnek: személyekről, fogalmakról, de szinte bármiről lehet szócikket írni, hiszen a tartalmakat maguk a felhasználók hozzák létre.
Az oldalt két fiatalember hozta létre: Jimmy Wales és Larry Sanger, aki megálmodta az oldal nevét. A „wiki” hawaii szó eredetileg gyorsat jelent, a „pédia” kifejezés pedig a görög nyelvről származik: a paideia szó nevelést jelent.
Jelenleg több mint 365 millió felhasználója van, és az évek során a legnézettebb internetes oldallá nőtte ki magát. A felhasználók több mint 30 millió bejegyzést olvashatnak 287 nyelven.
A siker ellenére a Wikipédia ugyanolyan minimalista dizájnnal bír most is, mint amikor elindult. Természetesen ez a tudásbázis nem helyettesíti a valódi enciklopédiákat, lévén, hogy felhasználók szerkesztik, viszont a tartalmakat időközben bárki szerkesztheti. Vagyis, ha hibát fedezünk fel az oldalon, mi magunk is „belepiszkálhatunk” az egyes bejegyzésekbe. A Wikipédia már több mint 13 éve bizonyul sokak számára hasznos segédeszköznek – persze csak alapos utánajárás, hitelesség ellenőrzése mellett.
Forrás: Mashable.com
Kapcsolódó cikkek
- A British Airways járatain a teljes út alatt lehet mobilozni
- Háromszorosára nőhet a világ internet-adatforgalma 2017-re
- Már tízezer nagyi az interneten
- A Yandex új alapokra helyezi a netes keresést
- Netkapcsolat nélkül is elérhető lesz a Twitter mobilon
- Megvannak az év legjobb honlapjai
- Már nem csak okostévéken fut a fuso Premium
- ESET tippek a biztonságos online karácsonyi vásárláshoz
- Applikációk televízióra
- Indul a Sulinet+ program
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.