Elindította mobileszközös alkalmazását a meteorológiai szolgálat
Meteora néven elindította mobileszközökre kifejlesztett alkalmazását az Országos Meteorológiai Szolgálat - jelentette be Radics Kornélia főigazgató.
Tölgyesi László, az informatikai és módszertani főosztály vezetője bemutatta, hogy az alkalmazás a hétvégi ónos eső idején hogyan jelölte az adott helyre vonatkozó piros figyelmeztetést és riasztást, valamint a várható csapadékot.
Mint mondta, a Meteora alkalmazás egy mobileszközökön futtatható óra, amely egyben időjárási információt is szolgáltat. A program használja a mobileszköz helymeghatározó és internetes adatelérési lehetőségeit, így a cellainformációk alapján meghatározza a használó helyzetét, és az adatkapcsolaton keresztül automatikusan letölti az Országos Meteorológiai Szolgálat számítógépéről az aktuális helyi riasztásokat, előrejelzéseket. Bekapcsolható egy mozgáskövetés funkció is, így arra a térségre is előre jelzi a veszélyes időjárási helyzetet, ahová éppen tart a felhasználó. Emellett más térségek időjárási viszonyait is meg lehet nézni a Meteora térképes nézetén.
Az óra telepítésével automatikusan működésbe lép a riasztási funkció. A mobileszköz helyzete alapján folyamatosan frissül az aktuális, hivatalos riasztás, amit az óra karimáján jelez. Emellett saját riasztás is beállítható egy időjárási jelenségre vagy egy küszöbértéket átlépő hőmérsékletre, csapadékra, illetve széllökésre, amit narancssárga óramutató jelez. A veszélyhelyzetek mellett a várható csapadékot is automatikusan jelzi az óra számlapja, a nyári szezonban a tavi viharjelzést is megjeleníti.
A Meteora az aktuális (saját) riasztásról, tavi viharjelzésről és figyelmeztető előrejelzésről értesítőt is küld a telefonra - mondta Tölgyesi László, hozzátéve: a program androidos okostelefonra, valamint táblagépre, okosórára is telepíthető.
Mint mondta, mivel a magyarországi okostelefonok 65 százaléka androidos, ezért először ezen a rendszeren indították el a fejlesztést, de tervezik a Meteora iOs és Windows Phone operációs rendszerekre optimalizált változatát is.
Fodor Zoltán, a repülésmeteorológiai és veszélyjelző osztály vezetője az MTI-nek azt mondta: az előrejelzésnek vannak korlátai, így soha nem lehet százszázalékos, de hozzátette: az elmúlt évtizedben rohamosan fejlődött a meteorológiai előrejelzés és fejlődni is fog.
Utalt rá, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzési rendszere 2006 februárjában indult el, s azóta többször változott. Jelenleg kétlépcsős veszélyjelzési rendszert használnak. Az első lépcső az adott és a következő napra szóló figyelmeztető előrejelzés, amely a következő 24-48 órában várható veszélyes időjárási jelenségekről szól. Majd a legfrissebb mérések, megfigyelések és modellinformációk alapján - általában fél-három órával az esemény bekövetkezése előtt adják ki a riasztást.
A veszélyjelzés - amely háromszintű lehet: citrom, narancs, piros - mindig valamilyen potenciális veszélyt jelent. A narancs és a piros jelzések - másodfok és harmadfok - valós veszélyt jelentenek, amelyek káreseményeket okozhatnak, és az emberek testi épségét veszélyeztethetik - emelte ki.
Fodor Zoltán kitért arra is, hogy riasztást öt időjárási jelenségre adnak ki: heves zivatarra, felhőszakadásra, hófúvásra, ónos esőre, viharos széllökésre. A többi hosszabb lefolyású eseményre - jelentős mennyiségű eső vagy havazás, extrém hideg, talaj menti fagy, hőség, tartós sűrű köd - csak figyelmeztetnek.
A meteorológiai szolgálat veszélyjelzési információi - a most bemutatott mobileszközös alkalmazás mellett - elérhetők a veszelyjelzes.met.hu oldalon.
Kapcsolódó cikkek
- Alkalmazásvásárlás mobilegyenlegre, elsőként a Telenornál
- Szerelemlakat - Valentin napi játék a T-Mobile-nál
- Utasbiztosítás SMS-ben mindhárom mobilszolgáltatónál
- Pénzbeli adományozás a Telenor ADDODA okostelefon alkalmazással
- Óriási akciókkal indítja a telet a Telenor
- Itt a legújabb SAP mobilplatform
- Új okostelefon alkalmazás segít az elkóborolt kutyák megtalálásában
- A legjobb okos eszközök lakásbetörések ellen
- Új webes applikációval segíti a Telekom az álláskereső fiatalokat
- Okostelefon kezeli majd a hűségkártyát is
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.