Internetes "Magna Cartát" szorgalmaz a világháló kidolgozója
Globális internetes "Magna Carta" megalkotását kezdeményezi a felhasználók védelmére a világháló (World Wide Web) kidolgozója. Sir Tim Berners-Lee a The Guardian című vezető baloldali brit napilapnak nyilatkozott abból az alkalomból, hogy éppen 25 éve vázolta fel a világháló első változatának első tervezetét. Sir Tim kijelentette: a világháló egyre nagyobb mértékben ki van téve a kormányzati és a vállalati szféra támadásainak és befolyásának, ezért új szabályok kellenek a rendszer nyílt, semleges jellegének megőrzése végett.
A szakember, aki 1989-ben állt elő a mindenki által böngészhető számítógépes információhálózat ötletével, úgy fogalmazott, hogy "globális alkotmányra, törvénybe foglalt jogokra" van szükség. "Ha nincs olyan nyílt, semleges internetünk, amelyet anélkül használhatunk, hogy aggódnunk kellene, mi zajlik a hátunk mögött, akkor nem lehetséges a nyitott kormányzás, a jó minőségű demokrácia és egészségügyi ellátás, és akkor nincsenek összekapcsolt közösségek és kulturális sokszínűség sem" - hangsúlyozta.
"Jogainkat minden oldalról egyre nagyobb mértékben megsértik, és fennáll az a veszély, hogy ehhez hozzászokunk. Ezért a 25. évfordulót annak kezdeményezésére kívánom felhasználni, hogy vegyük vissza a világhálót saját kezünkbe, és határozzuk meg, hogy milyen hálót akarunk a következő 25 évre" - idézi a világháló kidolgozóját a szerdai The Guardian.
A lap szerint Berners-Lee az amerikai és a brit hírszerző ügynökségek civil állampolgárokat is érintő megfigyelési tevékenységének szókimondó bírálója különösen azóta, hogy Edward Snowden, a CIA és az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársa adatokat hozott nyilvánosságra e megfigyelésekről. Sir Tim szerint a jogi háttér jelentős része felülvizsgálatra szorul, mivel a jelenlegi törvényi felépítményt nem arra tervezték, hogy megvédje az egyének egymás közti napi kommunikációját, és általánosságban a "mindennapi demokráciát".
fotó: telegraph.co.uk
Kapcsolódó cikkek
- Az egész világon elérhető ingyenes internetet tervez egy amerikai szervezet
- Olcsóbb és gyorsabb internetet sürgetnek az EU-ban
- Nem vagyunk őszinték a neten
- Az internet szabadságáról tanácskoztak az EBESZ keretében Bécsben
- Akinek mobilja van, valóban tagja a netközösségnek?
- Hogy ki csinálta az internetet? Hát persze, hogy az állam!
- Fedélzeti internet az Air France és a KLM járatain
- A webes támadások 96 százaléka mindössze ujjgyakorlat
- NRC: a magyar internetezőknek csaknem a fele egyetért az internet jogi szabályozásával
- Ötdekás a világháló
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.