Kísérlet a Föld megkerülésére napenergiával hajtott repülőgépen
Technológiai szövetséget kötött az ABB és a Solar Impulse
Az ABB, az energetika és automatizálás területén a világ piacvezető vállalata bejelentette, hogy támogatni kívánja Bertrand Piccardot és André Borschberget kísérleti projektjükben, amelynek keretén belül 2015-ben napenergiával hajtott repülőgépükkel körberepülik a Földet.
A napelemes repülővel első ízben végrehajtott éjszakai repülés, valamint az Európa, a Földközi-tenger és az Egyesült Államok átrepülésére tett sikeres, rekorddöntőnek számító kísérletek a világ figyelmét már korábban ráirányították Bertrand Piccardra és André Borschbergre, illetve Solar Impulse nevű kísérleti projektjükre, amelynek segítségével bemutatták a tiszta energiatechnológiákban rejlő hatalmas lehetőségeket, valamint hogy a felfedező szellem nem ismer a lehetetlent.
A Solar Impulse csapata most a legnagyobb technológiai kihívásra készül: kizárólag napenergiával hajtott repülőgépen kívánják megkerülni a Földet. 2014. április 9-én a csapat bemutatta új repülőgépét, amellyel 2015-ben megkísérlik a Föld körberepülését.
„Társulásunk két svájci székhelyű, globális piacvezető vállalat együttműködését hozza létre, amelyeknek lételeme a technológiai és innovációs határok feszegetése egy jobb világ megteremtésének céljával” – jelentette ki Ulrich Spiesshofer, az ABB vezérigazgatója. „Hiszünk Bertrand elképzelésében, és meggyőződésünk, hogy az innovatív technológiák elsőként alkalmazásával képesek leszünk szétválasztani a gazdasági növekedés folyamatát az energiafogyasztás és a környezetterhelés fogalmaitól. Az ABB jelenleg vezető szerepet tölt be az energiahatékonyságra, a fenntartható közlekedésre és a megújuló energiaforrások alkalmazására vonatkozó megoldások fejlesztése területén, és a Solar Impulse projekthez hasonlóan, vállalatunk is folyamatosan feszegeti a technológiailag lehetséges határait.”
„Álmaim között szerepelt, hogy megnyerjem az ABB-t technológiai partnerként a Solar Impulse számára” - árulta el Bertrand Piccard, a Solar Impulse ötletgazdája és a vállalkozás elnöke. „Az energia egyre hatékonyabb felhasználásával és a természeti erőforrások megőrzésével ugyanaz a cél, a világ jobbá tétele, vezérel bennünket.”
„Mind a Solar Impulse csapatát, mind az ABB-t technológiai újítóként és úttörőként tartják számon,” jelentette ki Andre Borschberg, a Solar Impulse társalapítója és vezérigazgatója. „Mindkét társaság a tiszta energiatechnológiák alkalmazására szeretné motiválni az embereket; az ABB és a Solar Impulse – közös eredményeink érdekében – olyan kulcsfontosságú technológiai megoldások fejlesztésén fog együttműködni, mint a teljesítményelektronika területe.”
A svájci székhelyű ABB-t globális piacvezető vállalatként tartják számon a megújuló energiaforrások alkalmazásának, a fenntartható közlekedés és az energiahatékonyság fejlesztésének területén. A vállalat a világ második legjelentősebb napelemes invertergyártója és a szélenergia-szektor egyik legnagyobb beszállítója. Vezető szerepet tölt be továbbá a megújuló energiaforrásoknak a villamosenergia-hálózatokhoz való hatékony és megbízható csatlakoztatásában. A 2012-ben bemutatott, technológiai áttörésnek számító nagyfeszültségű egyenáramú megszakító lefektette a jövő hálózatának alapjait. 2014 márciusában az ABB bejelentette, hogy Kínában megépíti a világ legnagyobb, újgenerációs, elektromos autók számára készült gyorstöltő-hálózatát. Az ABB az energiahatékonyság javításán dolgozik az energiaforrások feltárása és fogyasztása között húzódó teljes értéklánc mentén. Beépített motormeghajtó-egységeik önmagukban mintegy 400 TWh mennyiségű villamosenergia-megtakarítást eredményeztek 2013-ban, amely 100 millió európai háztartás éves energiafogyasztásának megfelelő mennyiség.
Az ABB több mint 1,5 milliárd dollárt fordított kutatásfejlesztési tevékenységekre 2013-ban és világszerte mintegy 8 500 technológiai szakembert alkalmaz.
Kapcsolódó cikkek
- Lábat kap a Robonauta
- Napenergiás technológiát fejlesztettek az internetezéshez skót kutatók
- A globális agy lesz a fő mozgatórugója az ipari paradigmaváltásnak
- Okosruha: egyre átlátszóbb, ahogy nő a pulzusszám
- Három hét alatt körbeérte a Földet a Google internetszóró léggömbje
- Vodafone üzlet nyílt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren
- Adatrögzítés tetoválással
- GE: az elérhetetlen tenger alatti olaj- és földgázkészletek is feltárhatók
- Összefogott GE, az AT&T, a CISCO és az Intel a gépek és emberek együttműködéséért
- Kizöldíti adatközpontjait az SAP
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.