Egy pillantás az agyi képalkotás jövőjébe
Napjainkban az MRI vizsgálatok 25-30 százaléka az agyra irányul. Ahogy a neurodegeneratív betegségeket célzó gyógyszerek egyre inkább rendelkezésre állnak, úgy a gyógyszerhasználat hatásainak fokozott vizsgálata is szükségessé válik. A GE Global Research laboratóriumában a tudósok most egy olyan új MRI berendezésen dolgoznak, amely egy nap páratlan felbontással mutathatja meg az agy mikrostruktúráját.
A kutatók az agyban található vízmolekulák mozgásának leképezését vizsgálják abban a reményben, hogy ily módon alaposabb betekintést nyerhetnek az agyi összeköttetések hálózatába, a kapcsolódások mibenlétébe és funkcionalitásába, mintegy megrajzolva az agy összeköttetési hálózattérképét.
A jövő orvosi szkennerei a legkülönfélébb betegségek alapos vizsgálatára is alkalmasak lehetnek, a stroke-tól kezdve az Alzheimer-kóron át egészen a depresszióig. Érdemes megnézni a csapat által ez idáig készített felvételeket.
Az adatokat a 3 Tesla MRI szkenner (MR750) segítségével nyerték és dolgozták fel ún. diffúziós spektrum képalkotást használva, és a folyamatot a GE globális kutatásfejlesztési csoport által kifejlesztetett kompressziós érzékelő gyorsította meg. Vezető kutatók: Luca Marinelli, Ek Tsoon Tan
(Forrás: GEreports.com)
Kapcsolódó cikkek
- Agyvérzésre és szívrohamra hajlamosító génhibát fedeztek fel angol kutatók
- A magyar rákkutatási eredmények nemzetközi sikerei
- Mikrohullámú sisakkal állapítják meg a szélütést
- A GE Nietzsche elméletét teszteli
- Mezőgazdasági tudásközpont létrehozását célzó kutatás indult
- Háromdimenziós nyomtatással állították helyre egy beteg arcát Walesben
- Bionikus agy kifejlesztésére buzdítják az ausztrál tudósokat
- Integrált vércukorszintmérővel ellátott kontaktlencse a Google-től
- Tizenegy milliárd forintos egészségügyi informatikai fejlesztés indul
- Számos szakmában már elvárás a videójátékozás