Statisztikai módszerekkel elemezték a Beatles zenei fejlődését
A zenét diagramokká leképező algoritmusok és összehasonlító statisztikai módszerek segítségével elemezték kutatók a Beatles zenéjének fejlődését. A program sikeresen tette keletkezési sorrendbe a legendás rockbanda Nagy-Britanniában megjelent 13 albumát.
Az algoritmus szerint a Beatles első, Please, Please Me című albumán szereplő felvételek leginkább a második, With the Beatles című korong dalaihoz hasonlítanak, a korai dallamoktól pedig leginkább az utolsóként felvett, Abbey Road című lemez anyaga különbözik - derül ki a Pattern Recognition Letters című folyóirat augusztusi számában megjelent tanulmányból.
A programon az sem "fogott ki", hogy az utolsó két lemez felvételének és megjelenésének sorrendje más: bár az utolsóként kiadott lemez a Let It Be, stúdiófelvétele előbb zajlott, mint az Abbey Road dalaié.
Lior Shamir, a michigani Southfieldben működő Lawrence Műszaki Egyetem kutatója és egyik hallgatója, Joe George más együttesek, köztük a U2, a Tears for Fears és a Queen zenéjének időbeli változásait is sikerrel elemezték. Az algoritmus észrevette például a Tears for Fears két egymást követő albuma - a Seeds of Love és az Everybody Loves a Happy Ending - közötti hasonlóságokat, jóllehet 15 év telt el megjelenésük között.
A szerzők szerint módszerük alkalmas lehet zenei adatbázisok rendezésére, valamint arra is, hogy feltérképezze az ember zenei ízlését, és olyan újdonságokat ajánljon, amelyek valószínűleg a kedvünkre lesznek.
Kapcsolódó cikkek
- Új magyar bioinformatikai eszköz segít felderíteni a fehérjék működését
- Ősi csillagászati labort fedeztek fel Peruban
- Negyedikek lettek a magyar diákok a robotika világbajnokságon
- A harmincas években Pompeji-ről készült felvételeket tettek közzé a világhálón
- Egy kő volt a kínai holdjáró veszte
- Egy pillantás az agyi képalkotás jövőjébe
- Sony hordozható eszközök fesztiválozóknak
- Először ültettek be hazánkban mindkét fülbe implantátumot
- Olvasási igényeket felismerő rendszert fejlesztenek magyar vállalatok
- Gondolatvezérlésű autót fejlesztenek kínai tudósok
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!