A Napster esélye: a Betamax ügy
Annak idején a bíróság kimondta, hogy egy technológiát, melyet fel lehet használni kalózkodásra, nem lehet betiltani mindaddig, amíg "lényeges, törvénybe nem ütköző" felhasználási módja is van. A Sony-t 16 évvel ezelőtt a filmipar perelte be, mert féltek, hogy az új videómagnó elterjedésével megkezdődik a filmek másolása. A bíróság szerint a társadalmat nem lehet megfosztani egy nagyon hasznos új technológiától csak azért, mert rossz célokra is fel lehet használni. (A sors fintora, hogy végül az otthonokban a rivális VHS rendszer terjedt el, pedig technológiailag a Betamax volt jobb.)
A Napstert hasonlóképpen lehetne hasznos dolgokra is használni: a kezdő, ismeretlen zenekarok terjeszthetnék így zenéjüket. De akár a híres előadók is kiadhatnak így egy-egy számot promócióként.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a Napster meg is nyeri a pert, hiszen lehet, hogy a bíróság nem tartja elég fontosnak a zenék ilyen módon való terjesztését.
Peter Jaszi, az Amerikai Egyetem magyar származású jogtudósa, aki szintén a Napster mellett áll, elmondta: a Sony ügyében a legfelsőbb bíróság felismerte, hogy nem jó ötlet, ha a copyright tulajdonosok vétót emelhetnek az új technológiák ellen, hiszen ezt arra használhatják, hogy megvédjék monopóliumukat.
A ZDNet szerint a két ügy között azonban sok a különbség. A Sony egy nagy, tőkeerős cég, amely egy új házi videótechnológiát szeretett volna meghonosítani. A Napsternek viszont semmilyen szabadalma nincs a file-cserélő szoftverre vonatkozólag, a támadók szerint pedig a programot csak arra használják, hogy "zenét lopjanak vele".
A meghallgatás október 2-án lesz.
Kapcsolódó cikkek
- Erőszakos videójátékban szerepel egy angliai katedrális
- Kereszt-licencelési megállapodás zárja le a Sony-Kodak pert
- A Sony bocsánatot kér a rasszista PSP-reklám miatt
- Az EU Elsőfokú Bíróság semmissé nyilvánította a Sony BMG egyesülést
- Texas pereli a Sony-t kémprogramja miatt
- A Sony digitális kamerák miatt pereli a Kodakot
- Szabadalmi pert indítottak a Sony ellen a PS2 chipje miatt
- A P2P felhasználók nem félnek a lemezkiadóktól
- A nagy kiadók szabotázsprogramok készítését támogatják?
- Bírósági ítélet az utolsó szög a Napster koporsójában