Svédországban épül a világ első klimatikus szempontból pozitív adatközpontja
A svédországi Falun városában épül a világ első, klimatikus szempontból pozitív adatközpontja, az EcoDataCenter, amely egyben a világ 20 legbiztonságosabb adatközpontjának egyike. Az összesen három részből álló létesítmény első épületét 2016 első negyedévében tervezik átadni.
Épül a világ első, klimatikus szzempontból pozitív adatközpontja. A projekt kezdeményezője a Falu Energi & Vatten energiaszolgáltató, valamint az EcoDC AB vállalat, az energiahatékony megoldásokat biztosító termékeket és technológiákat pedig a Schneider Electric.
Az IKT (információ és kommunikációs technológia) az energiahatékonyság szempontjából egy új, feltörekvő terület, mely önmagában a világ villamosenergia-fogyasztásának 10%-áért felelős. Nem csoda tehát, hogy az internet és a felhő-technológia gerincét jelentő adatközpontok energiaellátásának költsége az adatok mennyiségével párhuzamosan egyre növekszik.
Egy adatközpont önmagában is több villamos energiát fogyaszthat, mint amit egy közepes méretű város igényel, ennek az energiának a nagy része azonban soha nem hasznosul, hanem egyszerűen hőként távozik az atmoszférába, hozzájárulva a globális és lokális felmelegedéshez. A becslések szerint, a világon jelenleg működő több mint hárommillió adatközpont összesített szén-dioxid-kibocsátása várhatóan öt éven belül meghaladja majd a légiközlekedési ágazatát.
Svédország a zöld adatfeldolgozás szülőhelye
Hideg éghajlatának, megbízható és megújuló energiaforrásainak, politikai stabilitásának, valamint a természeti katasztrófák hiányának köszönhetően Svédország ideális helyszín az adatközpontok létesítésére. A Cushman & Wakefield and Hurleypalmerflatt adatközponti kockázati index besorolása szerint, a skandináv ország a harmadik legbiztonságosabb a világon az USA és az Egyesült Királyság után.
Az EcoDataCentert azzal a helyi, megújuló forrásokból táplálkozó energiaellátási rendszerrel kötik majd össze, amely a világ egyik legjobbjaként 2013-ban New York-ban megkapta a Global District Energy Climate díjat. A szerverek és informatikai eszközök hőfeleslegével a Falun beli épületeket a terület fűtőrendszerén keresztül fogják fűteni, a nyári időszakban pedig a helyi erőmű gőzfeleslege működteti majd az adatközpont hűtőrendszerét. Így a kibocsátás szén-dioxid lábnyoma éves viszonylatban negatív lesz.
Biztonság a legmagasabb szintű teljesítmény mellett
Az EcoDataCenter az Uptime Institute szerinti legmagasabb, Tier IV™-es 100%-os rendelkezésre állási szint elérését is célul tűzte ki amellett, hogy megfeleljen a kritikus biztonsági szabványoknak. Mindehhez az adatközpontot a Schneider Electric energiahatékony megoldásai segítik majd hozzá.
EcoDataCenter:
· Három épület, összesen 23 250 négyzetméter
· 18 megawatt
· 100%-os rendelkezésre állás
· Energiaforrások: nap, szél, víz és bio-üzemanyag
· Uptime Institute minősítés: Tier IV™ (a lehető legmagasabb)
· Biztonsági megoldások: az adatközpontot erős betonfalak és fejlett biztonsági, valamint felügyeleti megoldások védik majd
· PUE (energiahatékonysági mutató): kevesebb, mint 1,15 (Tier IV™ design)
· Környezetbarát kialakítás a LEED Patina fokozatnak megfelelően
· Virágokkal borított tető, mely természetes hűtést biztosít a nyári időszakban
· Klíma: az átlagos évi hőmérséklet 5°C; évente átlagosan 22 nap haladja meg a maximum hőmérséklet a 25°C-ot
· Helyszín megközelíthetősége: autópálya 2 km-re, repülőtér 25 km-re, Stockholmból vonattal 2 óra
· A Business Sweden, Nord Pool Spot és a UK Department of Energy & Climate Change statisztikái alapján Svédországban kb. 40-50%-kal elérhetőbb a villamos energia, mint az Egyesült Királyságban
Kapcsolódó cikkek
- Átfogó védelmi megoldást mutatott be a Kaspersky
- Már a szolnoki buszokon is működik az érintéses bankkártyás fizetés
- Az UR3 könnyűsúlyú robot a Hungexpón debütál
- Az okos vércukormérők korszaka elkezdődött
- A Google bemutatta az Android Payt
- Az MWC-n debütált a Cellum mobilfizetési világújdonsága
- A nők kevésbé elővigyázatosak a kiberfenyegetésekkel szemben
- Az MWC-n debütált a Samsung Pay
- Táblagépeken is használható az Inbox
- 520 milliárdból építi új európai adatközpontjait az Apple
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.