Elindul a Segítő kezek infokommunikációs modellprogram

forrás: Prím Online, 2015. június 1. 16:22

A magyar kormány a Segítő Kezek program infokommunikációs továbbfejlesztésével is igyekszik javítani az idősek biztonság- és közérzetét – jelentette be Kara Ákos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára 2015. június 1-jén, a modellprogram együttműködési megállapodásának aláírásán. A projektben Budapest V. kerülete, Kisvárda és Szombathely települések vesznek részt.

Az államtitkár szerint a korszerű eszközök – okostelefon, internet, skype, vészjelző karperec – mindennapos használata növeli a szépkorúak otthoni biztonságát, ösztönzi a generációk közötti minél élénkebb kommunikációt és támogatja a családokat idősödő tagjaik ellátásában. A Segítő Kezek infokommunikációs modellprogram megállapodását a minisztérium képviseletében Kara Ákos írta alá a települések polgármestereivel: Leleszi Tiborral (Kisvárda), Puskás Tivadarral (Szombathely) és Szentgyörgyvölgyi Péterrel (Budapest V. kerület).

A modellprogram részleteit ismertetve Jeneiné Dr. Rubovszky Csilla, az NFM idősek alapszolgáltatásainak fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa hangsúlyozta: a 2013-ban útnak indított Segítő Kezek idősgondozó program során elkészült országos hatástanulmányból kiderült, hogy az idős emberek mindennapjaiban az egészségükre való odafigyelés, a biztonságuk garantálása és a magányosabb napok enyhítése a három legmeghatározóbb szempont.

A most induló infokommunikációs modellprogram ezeknek az igényeknek egyszerre igyekszik megfelelni. A programban részt vevők kiválasztási folyamata után településenként 15-15 fő, 75 év feletti idős ember kap térítésmentesen okostelefont, internet-szolgáltatást (Skype alkalmazással) és egy vészjelző karperecet. A karperec nemcsak akkor képes riasztást küldeni, ha a bajban lévő személy megnyomja rajta a pánikgombot, hanem akkor is, ha az egészségi állapotot jelző értékek (pl. vérnyomás) bármilyen irányban átlépik a kritikus határt. A riasztások egy diszpécserközpontba futnak majd be, ahol a munkatársak azonnal segítségül hívhatják a mentőket vagy a rendőrséget.

 



A programban részt vevő települések egyenként 40 önkéntes diák és 15 közfoglalkoztatott szociális szakember és informatikus felvételét vállalják. A diákok tanulópárokban tanítják majd meg az időseket az internet, a Skype és az okostelefon használatára. Az idősgondozásban széleskörű tapasztalatokkal rendelkező szociális munkatársak a diszpécserközpontban fogadják az esetleges vészhívásokat, naponta legalább kétszer kapcsolatba lépnek az idősekkel.

Az infokommunikációs modellprogram tesztüzeme mindhárom helyszínen 2015 szeptemberében, az éles üzem októberben indul. A digitális eszközbeszerzés keretösszege első ütemben 10 millió forint. Az országos kiterjesztésről a kísérleti fázisban résztvevő három településen összegyűjtött gyakorlati tapasztalatok ismeretében dönthetnek majd.
 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n

Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó. 

2024. november 2. 13:31

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára

Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.

2024. november 2. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59