Még van mit fejlődnünk a védelem terén
Bár a cégek egyre inkább kezdenek ráébredni arra, hogy fontos a védelem, még mindig sok a hiányosság magyar viszonylatban. Sokan nem ismerik fel a többszintű védelmi rendszerek szükségességét.
A Novell kerekasztal beszélgetésén sok minden szóba került, többek között az is, hogyan viszonyulnak manapság a cégek az informatikai biztonság kérdésköréhez. Hargitai Zsolt, üzletfejlesztési vezető szerint egyre jobb a helyzet, napról napra több cég ismeri fel ennek szükségességét. Azonban szerinte is van egy alapvető probléma, a védelmet nem teljeskörűen látják, és sokak fejében nem állt össze, hogy többszintű védelmi megoldásokra van szükség.
Szerintem hazánkban az informatikai biztonság még nem tudatosult kellő mértékben az emberekben. A „velem nem történhet meg” alapon egyszerűen nem szánnak rá pénzt. Ha pedig mégis, igyekeznek a lehető legjobban kijönni a dologból, amely nem a magasszintű védelmi megoldások bevezetésében tükröződik, hanem a költséghatékonyságban. Aztán csak kapkodják a fejüket. Persze azért ez némileg sarkított kép, de tény, hogy nem elszórt jelenségről van szó.
Kell a plusz
Szóval ha már védelmi rendszer, egyáltalán nem mindegy, milyen. A kulcsszó a „plusz”, vagyis a többszintűség elvében rejlik. Túl kell látni a peremterületeken, és integrált megoldásokban gondolkodni.
A második védelmi rendszer azonban már jóval komplexebb beavatkozást igényel. Erre is látunk persze próbálkozásokat, hiszen a loggyűjtés sok vállalatnál élő dolog, nem különösebben bonyolult elvégezni, de az elemzés már annál nagyobb kihívás. Ott a sok adat, de mit kezdenek vele? Többször nagyjából semmit, várják, hogy a sült galamb a szájukba repüljön, hogy valaki megmondja a tutit. Számos biztonságban utazó cég azonban meg tudja mondani, sőt.
Egyre nagyobb a rizikó
Azt kell először felmérni, hogy bárkivel megtörténhetnek az ilyen jelelgű támadások. A NetIQ támogatásával készült 2015 Cyberthreat Defense Report kutatás szerint az észak-amerikai és európai vállalatok 71 százalékánál előfordult valamilyen biztonsági incidens. A válaszadók szerint a legkrtikusabb területek között van a felhő, a mobilitás és a közösségi hálózatok. Igaz hazánk nincs a vizsgált országok között, Hargitai Zsolt szerint nálunk is hasonlóak lennének a mutatók.
A számok pedig egyre csak nőnek, így a megfelelő védelem kialakítása nem egy szőnyeg alá söprendő dolog. Az információ- és eseményrendszerek pedig önmagukban nem elengedőek. Ezen túllépve kerül terítékre az elemzés, amely már kemény dió. De van segítség, például a NetIQ szakértői is képesek elvégezni helyettünk a munkát. Csupán arra van szükség, hogy a SIEM megoldásokat összekapcsolják egyéb rendszerekkel, kontextusában értelmezve az információkat.
Sok minden kiszűrhető
Ha tényleg van elegendő információ, csak ki kell nyerni, amire szükségünk van. A SIEM megoldások révén például figyelhetjük a különféle tevékenységeket, jogosultságokat is, ha a megfelelő alkalmazásokhoz csatornázzuk be. Így mindig naprakész, pontos információk érkezhetnek az illetéktelen használatokról, a jogosultságok illegális túllépéséről, illetve a nem releváns, gyanús tevékenységekről is, cégen belül, hiszen a bajok gyökerei nem mindig házon kívül keresendők.
Nem csak az követhető, ki hova és mikor lépett be, hanem az is, mit másolt, nyomtatott és továbbított. Emellett pedig az sem elhanyagolható, ki milyen dokumentumokat módosított, és hogy ehhez egyáltalán volt-e jogosulsága.
Hargitai Zsolt szerint a három legfontosabb dolog az extra védelmi rendszer működéséhez a jogosultság, személyazonosságok kezelése, ellenőrzése, összekapcsolása; a konfigurációkezelés, valamint a tevékenységek figyelése, melyek egységes, integrált rendszer részeit képezik.
A biztonság fenntartásához fontos és nélkülözhetetlen, hogy az IT-szakemberek rálátással rendelkezzenek a felhasználói tevékenységekre, hiszen csak így lehet biztosan megállapítani, hogy azok normálisnak számítanak, vagy egy esetleges támadás jeleit mutatják. Egyszóval nagyon komplex védelmi megoldások építhetők ki, mindez pedig a saját, belső adatokra alapul, melyeket nem elég csak gyűjteni, hanem tudni kell okosan felhasználni ezeket.
Képek: emplus.emc.com
Kapcsolódó cikkek
- Az Allied Telesis a Kasperskyt bízta meg, hogy védelmet biztosítson új tűzfalaihoz
- Könnyen átjuthatnak a támadók az OSX biztonsági rendszerén
- Megelőzhetők az adathalász támadások Facebookon
- Vírusvédelem régen és most
- A szülők többsége nem ismeri az online zaklatás fogalmát
- A Kaspersky az INTERPOL-lal közösen iktatta ki a Simda bothálózatot
- A fiatal felhasználókra is leselkednek veszélyek az interneten
- Újra kell értelmezni az e-mailt?
- A felhasználók negyede nincs tisztában a mobilos fenyegetések súlyával
- Megtámadták a Twitchet, felhasználói adatok estek áldozatul
Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Először készült felmérés a magyarországi retail media helyzetéről
A PwC Magyarország az IAB Hungary szakmai közreműködésével 2024 novemberében alapozó kutatást végzett az e-kereskedők körében a retail media jelenlegi helyzetéről, amelynek eredményeit a november végén tartott Digital Hungary Klub retail media témájú szakmai rendezvényén mutatták be. A felmérés fontosabb megállapításai az alábbiakban olvashatók.
Változások a Magyar Telekom felsővezetésében
Szerződése lejártával távozik a Magyar Telekomtól Daria Dodonova gazdasági vezérigazgató-helyettes és Igazgatósági tag. Lubor Zatko műszaki vezérigazgató-helyettes pedig a Deutsche Telekom Csoporton belül más pozícióban folytatja karrierjét. A gazdasági vezérigazgató-helyettesi pozícióra a Deutsche Telekomtól André Lenz érkezik a társasághoz 2025. március 1-i hatállyal, a műszaki vezérigazgató-helyettesi feladatkört pedig 2025. január 1-től Nagy Péter látja el, aki jelenleg a Magyar Telekom műszaki kiszolgálásért felelős vezetője.
December 15. éjfélig lehet nevezni Az Év Honlapja pályázatra!
Meghosszabbítja a jelentkezési határidőt ’Az Év Honlapja’ pályázat, amely évről évre megmutatja a hazai digitális világ legjobbjait! A pályázat új nevezési határideje: 2024. december 15. éjfél! Még van lehetőség a vállalatok és kreatív ügynökségek számára, illetve mindazoknak, akik friss projektjeiket és egész éves munkájuk termését meg szeretnék mutatni a közönségnek és a zsűrinek.
Megvannak az idei év legjobb webshopjai
Ismét megrendezték az Év Webshopja Konferenciát és Versenyt, ahol a díjátadó gála mellett a szakma legjobbjai tartottak előadásokat a rekordszámú résztvevőnek. Az idei nyertesek között megtalálható nyomdai szolgáltatásokat kínáló, egyedi ajándékokat készítő, állategészségügyi és kozmetikai termékeket árusító webshop is.
Megjelent a legfrissebb, immár 27. Ericsson Mobility Report
Elérte az 55%-ot az 5G globális lefedettsége, de Európa lemaradásban van a legfejlettebb mobilhálózatok kiépítésében – derül ki az Ericsson Mobility Report 2024 novemberi kiadásából. A jelentésben két esettanulmány mutatja be, hogyan kezdik kiaknázni az úttörő mobilszolgáltatók az 5G hálózatok „felszeletelésében” rejlő lehetőségeket arra, hogy a tömegrendezvényeken vagy épp a tűzoltók számára mindig gyors és megbízható mobilkapcsolat álljon rendelkezésre. A svéd technológiai vállalat szakértői vizsgálták azt is, hogyan hathat az AI-forradalom a mobil adatforgalom lankadó növekedésére.