Egy új szoftverrel az állatok szemén át láthatjuk a világot

forrás: Prím Online, 2015. augusztus 10. 14:40

Brit kutatók olyan kameratechnológiát fejlesztettek ki, amely az állatok szemén át láttatja a világot.

A digitális fotókat állati „látóképességé” konvertáló szoftver felhasználható a színek és mintázatok elemezésére, valamint különösen hasznos az állati és növényi jelzések, az álcázás és a zsákmányszerzés tanulmányozásához, sőt, a színek pontos és objektív felmérésénél is bevethető.

Jolyon Troscianko, a vizsgálat vezetője szerint a világ szemrevételezése egy állat szemén át a szoftverrel könnyebbé vált. A digitális kamerák kitűnően használhatóak a természetben jelen lévő színek és mintázatok észlelésére, de mostanáig nagyon nehéz volt az így készült fotókat pontos és megbízható színmérésre alkalmazni. Az új szoftver lehetővé teszi a képek állati látásmódra kalibrálását és konvertálását, ezáltal fel tudják mérni, az érintett helyszín milyen az emberi és az állati szemen keresztül.

 



Mostanáig nem állt rendelkezésre felhasználóbarát szoftver a kutatóknak, hogy felvételeiket kalibrálják, több réteget –látható fényű és UV-csatornás – alkalmazzanak és az állati színlátásnak megfelelően konvertálják a képeket. Mindezt kézzel kellett elvégezni, ami sokszor komplex programozási ismereteket és számításokat követelt meg. A szabadon hozzáférhető szoftver viszont könnyű megoldást kínál.

A színlátás az állatvilágban igen változó, és még egy adott fajon belül is eltérhet. A legtöbb ember és az óvilági majmok szeme három színre - vörös, zöld és kék – érzékeny, ami több a többi emlősnél megfigyelhetőnél, amelyek csak a kékre és sárgára érzékenyek. A legtöbb madár, hüllő, kétéltű és sok rovar viszont négy vagy még több színt is észlelni tud. Sokuk az ultraibolya tartományt is érzékeli, ami nekünk megfelelő eszközök nélkül láthatatlan.

A teljes színspektrum-érzékenységre beállított kamera esetén a látható fénytartományú szűrővel készült fotót a szoftver képes kombinálni egy ultraibolya szűrővel készülttel. Ezt követően olyan funkciókat kínál fel, amelyek révén egy állat szemén keresztül nézhetjük meg a képet.

A kutatók a gyakran tanulmányozott állatok – úgymint kék cinege, páva, házi méh, vadászgörény és néhány halfaj – esetén a beállításokhoz szükséges speciális adatokat is megadták.

A virágok gyakran igen lenyűgözőnek tűnnek UV-fényben, mivel az ultraibolya tartományt érzékelni tudó beporzók – úgymint méhek – számára adnak le jelzéseket. Az UV sok madárnak, hüllőnek és rovarnak is fontos az ellenkező nemet vonzó színpompás megjelenésükhöz.

Az Exeteri Egyetem vizsgálatát a Methods in Ecology and Evolution folyóirat közölte.

Forrás: ScienceDaily / hirado.hu

Kulcsszavak: tudomány

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50