Kötelező minősítési rendszer bevezetését javasolják a villamos hálózatokra
Magyarországi épületek villamos hálózataira vonatkozó, az energetikai audithoz hasonló kötelező minősítési rendszer bevezetését szorgalmazza a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE).
Kötelező minősítési rendszert vezetne be az MEE a magyar villamos hálózatokra. Javaslatukat az élet és vagyonbiztonság indokolja, miután az épületekben keletkező tűzesetek 20 százaléka villamos eredetű.
Emellett, egy év leforgása alatt saját minősítési rendszert kívánnak beindítani a villanyszerelők számára, ami hozzájárulna a piac tisztulásához, mivel kiszűrné a megfelelő szakértelem nélkül dolgozó vállalkozókat.
Az MEE álláspontja szerint a megfelelő minőségű és biztonságú hálózatok építéséhez, üzemeltetéséhez jól képzett szakemberekre, vagyis mérnökökre és villanyszerelőkre van szükség. Ennek érdekében elkerülhetetlennek tartja a szakmai szervezet a szak- és egyetemi képzés rendszerének, módszertanának átalakítását. Ennek érdekében, az MEE közreműködésével megállapodás született a piaci szereplők között.
A megfelelő szakember utánpótlás azért is kulcsfontosságú, mert a második világháború után épült, mintegy 200 ezer kilométernyi elosztóhálózat folyamatban lévő megújítása során nemcsak egyszerűen cserélni kell az oszlopokat, vezetékeket, de a mainál korszerűbb, és komplexebb fogyasztói igényeket kiszolgálni képes rendszereket kell kialakítani.
A rekonstrukció során nemcsak a ma ismert igényeket kell figyelembe venni a mintegy 4000 milliárd forint értékű, több évtizedes program során, mint például a háztartási nap-, és szélerőművek szaporodása, az okos mérés terjedése, vagy az elektromos autók számának növekedése, de számolni kell a következő évtizedekben jelentkező, pontosan ma még esetleg nem is tervezhető technológiai elvárásokkal is.
Kép: ecn.hu
Kapcsolódó cikkek
- Az energiapiac mostantól tudhatja, mi lesz holnap
- Hamarosan jövőbe láthatnak az energiakereskedők
- Izzadságból termel energiát a tetoválásszerű bioelem
- Az ABB együttműködik a Fejlesztési Minisztériummal a hazai elektromos autózás fejlesztésében
- Jordániában épít távvezetékeket az MVM
- Napelemes kiserőművet építettek ki a BGF gazdálkodási karán
- Magyar titkosító programot minősített az amerikai szabványügyi hivatal
- Szaklap vizsgálta meg az energia-megtakarítást ígérő készüléket
- Átalakulóban a hazai energiapiac
- Az Eaton bemutatta szünetmentes tápegségeinek új sorozatát
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.