Magyar fejlesztés teszi lehallgathatatlanná az okostelefonokat
Egy memóriakártyába épített miniatűr számítógépen alapul a magyar fejlesztésű Secfone technológia, amely lehallgathatatlanná teszi az okostelefonokat. A korábban informatikatanárként dolgozó magyar fejlesztő, Zelenák János kezdetben katonai, illetve állami piacra szánta a rendszert, de mára a polgári célú alkalmazás iránt is komoly az érdeklődés, ugyanis sem érezheti magát tökéletes biztonságban, aki okostelefont használ.
A telekommunikáció sebezhetőségére a Snowden-ügy irányította rá a figyelmet. Zelenák János, a Secfone fejlesztője szerint valójában sokkal régebben veszélyben vagyunk. A Snowden-ügy kapcsán a hétköznapi emberek is rádöbbenhettek a problémára, amit a szakmában már jó ideje tudtak. Már a vezetékes telefon, majd a mobiltelefon-rendszerek telepítésekor kiépítettek lehallgatásra alkalmas infrastruktúrákat, s nem volt ellenük megfelelő védekezés.
A számítógépeinket ugyan védtük tűzfalakkal és vírusirtókkal, de arra nemigen gondoltunk, hogy a telefonjainkat is könnyű lehallgatni.
Zelenák János úgy véli, még mindig nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogy a telefonjainkat védjük, és ez óriási kockázat, bár a tendencia az, hogy napról napra egyre többen ismerik fel, a kommunikáció veszélyben van.
A Secfone elsősorban katonai célra fejlesztett, de néhány éve már a polgári piacon is kapható titkosítási technológia, amelynek lényege egy IP-alapú zárt hálózat, azon keresztül lehet adatokat, jeleket továbbítani, illetve telefonbeszélgetést folytatni úgy, hogy ezt semmilyen eszközzel nem lehet lehallgatni.
A Secfone-nal androidos telefonoknak nyújtanak biztonságot, mert azt a legegyszerűbb megoldani, nemcsak a vonalat védik ugyanis a két beszélgetés között, hanem magát a készüléket is. Az androidos készülékek nyílt platformúak, ismert kapcsolási rajzúak, és viszonylag könnyű őket megvédeni. Kísérleteznek az iPhone-nal is, de abba Zelenák szerint olyan lehallgatási technológiát építettek be, amelyről nem lehet biztosan eldönteni, hogy ma már nincsen benne. A Windows-telefonokra pedig olyannyira minimális a piaci érdeklődés, hogy eddig nem vetődött fel a megvédésük kérdése, mondta el Zelenák János a Kossuth Rádió Közelről című műsorában.
forrás: Kossuth Rádió, Közelről / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Pár nap múlva itt az ITBN CONF-EXPO!
- Egy ciprusi online kereskedési platform kockázataira figyelmeztet az MNB
- Tartós növekedés előtt a magyar IT-biztonságtechnikai piac
- A közműszolgáltatói IT-rendszerek többsége megbukott a Hunguard biztonsági vizsgálatán
- A Fortinet és az NTT Com Security stratégiai együttműködésre lépett
- Marokkói hackerek figyelmeztették a magyar államot
- Visszatérő banki kártevőre és egy új androidos zsarolóvírusra figyelmeztet az ESET
- Tizenkettedik Hacktivity Felix Lindnerrel
- Három tanács a vállalati biztonsági oktatáshoz
- Előre telepített kártevők a kínai mobilokon
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.