Hőre robbanó mikroszkopikus gránátot fejlesztenek a rák ellen

MTI Sajtóadatbank, 2015. november 3. 10:27

A megfelelően magas hőmérséklet hatására közvetlenül a rákos daganatban felrobbanó mikroszkopikus "gránátokat" fejlesztenek brit kutatók.

A szakemberek olyan liposzómákban gondolkodnak, amelyek a hőmérséklet növekedésének hatására közvetlenül a daganatnál engedik ki "rakományukat", biztosítva, hogy a gyógyszerek kizárólag a rákos sejteket támadják meg és ne okozzanak semmilyen mellékhatást.

A manchesteri Nanomedicine Lab kutatói olyan liposzómákat terveztek, amelyek normális testhőmérsékleten vízállóak, ám amikor a hőmérséklet 42 Celsius-fokra emelkedik, áteresztővé válnak - adta hírül a BBC News.

A Manchesteri Egyetem professzoraként dolgozó Kostas Kostarelos szerint bőr-, fej-, vagy nyaki rák esetén melegítőpárnát, míg a testben lévő daganatoknál orvosi szondákat vagy ultrahangot lehetne használni a tumor felmelegítésére.

 



Melanómás egereken végzett korai tesztek eredményei szerint "nagyobb mennyiségű" gyógyszer szívódott fel a tumorokba a hőre kioldó gránátok alkalmazásakor, aminek eredményeként "mérsékelten javultak" a halálozási mutatók. Kostarelos szerint emberek bevonásával is tesztelnek hasonló technikákat.

A kutatócsoport a brit Rákkutató Intézet eheti konferenciáján ismerteti eredményeit. A konferenciát elnöklő Charles Swanton "a nanoorvoslás Szent Gráljának" nevezte a hőre robbanó liposzómákat, amelyek - véleménye szerint - egy sor új kezelési lehetőséget rejtenek magukban.

Kulcsszavak: egészségügy tudomány

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01