Még a konnektor is megokosodik
Óra, szemüveg, karkötő, telefon, termosztát, kamera, riasztó – egyre több eszköz válik körülöttünk okossá azzal, hogy rákapcsoljuk a világhálóra. Információkat küldenek nekünk és kommunikálnak rólunk, riasztanak, figyelmeztetnek. Intelligenssé válnak az autók és a lakások.
Egyre több minden válik körülöttünk, rajtunk okossá, hiszen számos olyan informatikai eszköz jelent meg, ami viselhető is. Okosodnak az autók és intelligenssé válnak a lakások.
Nyolcvan százalékkal nőtt a hálózaton keresztül egymással kommunikáló gépek száma világszerte, a becslések szerint ma már legalább 4,4 milliárd ilyen kütyü van. A bővülés a szakemberek szerint rendkívül gyors lesz, a különféle okoseszközök száma négy év múlva megközelítheti a 11 milliárdot.
Ma már nem a technológián kell törni a fejünket, hanem azon, hogy milyen eszközt akarunk okossá tenni, véli Bodnár Ádám, a HWSW szakújságírója. Vázolta, az okoseszközök robbanásszerű megjelenése az okostelefonokkal kezdődött. Ezekkel párhuzamosan megindult a vezeték nélküli széles sávú hálózatok terjedése, és a vezeték nélküli internetkommunikációra képes eszközök mérete és költsége is alaposan lecsökkent.
Ekler Péter az intelligens otthonokról beszélt a műsorban. Elmondta, hogy a Budapesti Műszaki Egyetemen olyan megoldásokat fejlesztenek, amelyekkel egy mobilkészülék segítségével az otthoni környezetünk egyszerűbben és jobban használható, irányíthatók az otthoni eszközeink, lekérdezhetők az információk. Egy egyszerű, ötös konnektorelosztót vettek alapul, s bluetooth és wifi távvezérlő modulokat adtak hozzá, amelyekhez telefonokkal lehetett csatlakozni, így ennek az eszköznek a konnektorait egyesével lehetett kapcsolni. Továbbfejlesztették, s egy fogyasztásmérő logikával meg lehetett állapítani, hogy az adott konnektor és a rajta lévő egységek mennyi energiát fogyasztanak. A wificsatlakozással pedig bárhonnan irányíthatóvá vált az eszköz.
Egyre több a viselhető okoseszköz, és az egészségügyben is hasznosítják a technológiát. Az okoseszközök emellett felhasználhatók a mezőgazdaságban. Egy búzatáblán például le lehet tenni olyan szenzorokat, amelyek mérik, hogy mennyi csapadék esett, milyen a talaj összetétele. Egész állatcsorda is megfigyelhető okoskészülékekkel.
Gyakorlatilag tehát szinte mindenbe tehető szenzor, minek folytán az adott eszközök elképesztő mennyiségű adattal láthatnak el bennünket, az adatok hasznosítására pedig egészen új iparág épülhet.
Forrás: Kossuth Rádió, Közelről, hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- InternetKon - Elkészült a konzultáció eredményeit megvalósító kormány-előterjesztés
- Hány barátod van a digitális világban?
- A helyesírás-ellenőrzők mellékhatásai
- Sulinet + Projekt: jelentős fejlesztések a közoktatás informatikai hálózatában
- Magyar piacon a gyermekeknek fejlesztett KidFit okosóra
- Internetes sorozatcsalások miatt emelt vádat a ceglédi ügyészség
- Csepreghy: a szélessávú lefedettség csak a kezdet
- Szupergyors internet lesz a hazai közoktatásban
- A középiskolások szerint törvénytelen a fájlmegosztó oldalak használata
- Elmarad a magyarok digitális írástudása az uniós átlagtól
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.