Élesedik a Google Lunar XPRIZE holdversenye
Alig két hónappal a Google Lunar XPRIZE izraeli csapata után tegnap a Moon Express is bejelentette, hogy az XPRIZE Alapítvány által igazolt indítási szerződéssel rendelkezik. Az amerikai csapat MX-1E nevű holdszondájával egyszerre három indítást is tervez a Rocket Lab Electron rakétájával a Hold felé.
A Moon Express még október 1-én közölte, hogy 3 indításra kötött szerződést a Rocket Lab fejlesztés alatt álló Electron rakétarendszerére. Ezt december 8-án az XPRIZE Alapítvány
hivatalosan is megerősítette, így már legalább két magán-holdexpedíció indulása várható 2017-ben. A GLXP izraeli csapata, a SpaceIL, október 7-én jeruzsálemi sajtótájékoztatóján, Rivlin izraeli elnök jelenlétében jelentette be, hogy holdszondájuk 2017 második felében egy Falcon 9-es fedélzetén indul el a tervek szerint a Hold felé.
A Google Lunar XPRIZE órája 2017. december 31-ig ketyeg, addig kell sikeresen végrehajtani a kiírás szerinti feladatokat: az égi kísérőnkre eljuttatott robotnak legalább 500 métert meg kell tennie a Hold felszínén, és nagyfelbontású videót és képeket kell visszaküldenie a Földre.
A 2017-es határidő feltétele volt, hogy legalább egy csapatnak le kell tenni az asztalra egy rakétaindítási szerződést ("launch contract") 2015. december 31-ig, ezt most a SpaceIL után a Moon Express is teljesítette.
“Nagyon büszkék vagyunk, hogy hivatalosan is megerősíthetjük a Moon Express csapatának indítási szerződését.” mondta el Bob Weiss, az XPRIZE elnökhelyettese. "Az, hogy több csapat is ténylegesen megkísérli eljuttatni szondáját a Holdra, bizonyítja, hogy igazi versenyről van szó. A hitelesített indítási szerződésekre a csapatoknak azért is szüksége van, hogy megmutassák, meg akarják nyerni a GLXP Nagydíját. A Moon Express eredménye az XPRIZE alapítványt is közelebb vitte a Holdhoz."
Minden többi csapatnak, aki benn akar maradni a versenyben - így a verseny egyetlen magyar résztvevőjébek, a Pulinak is - 2016. december 31-ig kell bemutatnia saját indítási szerződését.
"Szívből gratulálunk a Moon Express csapatának! Teljesítményük egyértelműen mutatja, hogy a GLXP csapatai már a célegyenesre fordultak, a Hold kézzelfogható közelségbe került magán-űrexpedíciók számára is." - mondta el Dr Pacher Tibor, a Puli csapatvezetője. "Mi amerikai és német partnereinkkel együtt minden erőnkkel dolgozunk a Puli Holdra jutásának biztosításán, és bízom benne, hogy hamarosan izgalmas hírekkel tudunk ezzel kapcsolatban jelentkezni. A Puli, a magyarság összefogásával meg tudja mutatni, hogy egy kis ország is, mint hazánk, képes ott lenni a világ innovációs élmezőnyében. Széchenyi szavaival élve: 'Egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen'. Ahhoz azonban, hogy Magyarország negyedik nemzetként eszközt juttasson a Holdra, a Puli önereje nem elég, emellett feltétlen szükségünk van a magánemberek, cégek és az állam szerepvállalására, anyagi támogatására is."
"Egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen. " - Gróf Széchenyi István -
Kapcsolódó cikkek
- Rekordenergián ütköztették az ólommagokat a nagy hadronütköztetőben
- A marsutazás kulisszatitkai
- Igazi autodidakta volt a kozmonautika orosz atyja
- Másoknak adhatjuk majd át tudásunkat robotok segítségével
- Az „űrbizniszben” rejlő új lehetőségek
- Robotok adhatják tovább az emberi tudást
- Az egész magyar űripart fellendítheti az ESA-tagság
- A Puli is részt vesz a Mars-küldetés szimulációban a tiroli sziklagleccseren
- Űrakadémiát szervez a Magyar Asztronautikai Társaság
- Ifjú magyar űrkutatók a világhírnév kapujában