20 év múlva a munkahelyek felét robotok tölthetik be
A Minden tudás stábja egy robotkonferencia apropóján járta körbe a kérdést: milyen jellegű feladatokat bízhatunk a gépekre, és melyeket nem?
Japánok számoltak be nemrég arról, hogy a nem is olyan távoli jövőben robotok fogják betölteni a munkahelyek felét. A Nomura Kutatóintézet munkatársai több mint 600 munkaformát vizsgáltak meg, és arra a következtetésre jutottak, hogy 49 százalékukhoz nincs szükség emberi munkaerőre.
A mesterséges intelligencia még nincs olyan szinten, hogy egy emberi lényt helyettesítsünk, de a gépek kiválóan alkalmasak arra, hogy a gépies munka mennyiségét csökkentsék - mondta egy fejlesztő az M1 Minden tudás című műsorában.
A tokiói nemzetközi robotkiállításon romok alatt, túlélők után kutató robotokat mutattak be. Az embert helyettesítő gépeket három kategóriában vonultatták fel: az ipari, a szolgáltató és a szórakoztatási szektorból.
A Tallinni Műszaki Egyetem kutatói például egy víz alatt serénykedő robot prototípusát alkották meg, hogy segítségével hajóroncsok után kutassanak. Az ipari jellegű robotok mellett a kiállításon bemutattak olyan humanoid robotokat is, amelyeket társnak terveztek idősek mellé, beszélgetni lehet velük egyszerűbb, hétköznapi dolgokról. Az esemény középpontjában az Oszakai Egyetem élethű női modellje állt.
Az MI-vel ellátott robotok elterjedése persze egy sor etikai kérdést is felvet. A munkaerőpiac robotizálása pedig nem csupán a technikán múlik, hanem azon is, hogy az emberek miként találnak maguknak értelmes elfoglaltságot, ha a feladatokat robotok végzik el helyettük - hangzott el az M1 Minden tudás című műsorában.
Forrás: M1/Minden tudás / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Futurisztikus trendek változtatják meg alapjaiban életünket
- Robotok segítik rászoruló tehetséges gyerekek tanulását
- Robot-ember – két jó barát?
- High-tech újdonságok a CEATEC-en
- Robotrekord született a Kutatók Éjszakáján az Ericssonban
- A Robotok világa címmel tematikus év kezdődik a győri Mobilisben
- Másoknak adhatjuk majd át tudásunkat robotok segítségével
- Robotok adhatják tovább az emberi tudást
- Kutatók Éjszakája - közönség által készített robotokat vár világrekord-kísérletéhez az Ericsson
- Robotok lepik el az óceánt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.