Tengerpartról is aláírhatóak a legfontosabb szerződések: e-aláírás akár okostelefonról is
Akár egy okostelefonon keresztül is hitelesíthetőek iratok vagy szerződések az újgenerációs elektronikusaláírás-megoldással
Az elektronikus aláírás olyan szolgáltatás, amelynek segítségével digitálisan aláírhatunk bármilyen dokumentumot, szerződést, számlát, amely joghatását, bizonyító erejét tekintve megegyezik a kézzel írott aláírással vagy egy közjegyző előtt tett aláírással. Az előbbi az ún. fokozott, utóbbi az ún. minősített elektronikus aláírás. Eddig speciális eszközökre – kártyára, olvasóra, telepített szoftverre - volt szükség mindehhez, de az újgenerációs megoldásokkal mindez már a múlté: egy webes felületen keresztül okostelefon segítségével is hitelesíthetünk iratokat.
Egyszerűbb és kényelmesebb: e-aláírás a felhőből
„Az újgenerációs fejlesztéseknek köszönhetően ma már akár egy okostelefonon keresztül is hitelesíthetünk szerződéseket, ajánlatokat, iratokat. Vagyis egy cégvezető akár egy tengerparti nyaralás alatt, napozás közben is aláírhat egy fontos ajánlatot vagy szerződést.” – mondta el Molnár Ferenc az új, felhőből működő elektronikus aláírást kifejlesztő NETLOCK Kft. vezetője. „Az eljárás egyszerű, kényelmes és biztonságos. Egy weboldalon keresztül belépünk az elektronikus aláíró rendszerbe és személyes titkos jelszavunkat használva néhány kattintással vagy érintéssel digitálisan aláírjuk például az e-mailen érkező pdf- vagy Word-dokumentumot. Ehhez eddig a gépünkhöz csatlakoztatott kártyaolvasóra, aláíró kártyára vagy speciális célszoftverre volt szükség, de a NETLOCK SIGN megoldással, a felhőben, bármilyen speciális segédeszköz nélkül írhatunk alá.” – tette hozzá a szakember.
A kézi aláírás digitalizálása önmagában nem bír törvény előtti bizonyító erővel
Ha egy tableten vagy okostelefonon elektronikus tollal aláírunk – vagyis kézi aláírásunk képét digitalizáljuk és dokumentumhoz kapcsoljuk – önmagában az még nem jelenti azt, hogy az adott dokumentum például egy peres eljárásban hitelesnek tekinthető. Ahhoz, hogy egy magánszemély, egy vállalat vagy intézmény elektronikusan aláírhasson, és megkaphassa az ehhez szükséges hitelesítést, előzetes átvilágításon kell átessen. A folyamat során a hitelesítésszolgáltató – például a NETLOCK – szakemberei ellenőrzik a személyazonosságát, vállalat esetén a jogosultságát, és csak ezek után juthat hozzá az elektronikus aláíró szoftverhez, számítógéphez csatlakoztatható aláíró kártyához vagy éppen felhőalapú aláíró jelszóhoz. Ezen folyamat nélkül kézi aláírásunk digitalizálása nem bír törvény előtti bizonyító erővel egyetlen dokumentumon sem.
Az unió minden országban elfogadják a magyar cégek által elektronikusan aláírt szerződéseket 2016. július 1-től mind a hagyományos, mind az újgenerációs módszerrel aláírt elektronikus aláírásokat el kell fogadják az uniós országokban. A júliussal hatályba lépő eIDAS-rendelet biztosítja az egységes elfogadást az Európai Unió teljes területén. Mindez azt is jelenti, hogy minden uniós tagállamban el kell fogadni az elektronikusan – a rendeletnek megfelelő módon – aláírt dokumentumokat. Tehát mostantól a magyar cégek is minden korlát nélkül küldhetnek elektronikusan aláírt szerződéseket vagy számlákat a külföldi partnerek részére.
Kapcsolódó cikkek
- Gyorsabb és biztonságosabb telefonok
- Tartsd szemmel az adataidat!
- Olimpia tévében és neten: 600 ezren már okostelefonon is szurkolnak
- Minden harmadik álláskereső már mobilról nézi a hirdetéseket
- Új vírus fenyegeti az okostelefonokat
- Fertőzött Pokémon terjed a torrent oldalakon
- A foci Eb alatt lépett érvénybe az elektronikus aláírások közös uniós szabályozása
- Vodafone M2M technológiára épülő elektromos bérbringa a Balatonnál
- A Symantec megvásárolja a Blue Coat vállalatát
- Helyzetbe hozhatja a magyar cégeket az új uniós elektronikus aláírási szabályzat
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.