Deutsche Telekom: teljes gőzzel az 5G felé

forrás: Prím Online, 2017. február 28. 08:28

Megkezdődött a visszaszámlálás az 5G felé. A Deutsche Telekom Csoport nagy hangsúlyt fektet a barcelonai Mobile World Congress rendezvényen a következő generációs kommunikációs szabványra. 

A “5G FOR GOOD” mottó jegyében a vállalat bemutatja a látogatóknak, hogy az új technológia miként jut el a laboratóriumból a felhasználókhoz. Az iparág számára elengedhetetlenül szükséges egy olyan hálózat, amely eléri és garantálni tudja az alacsony látenciát, azaz késleltetési időt. A garantált látencia az egyik olyan jellemző, ami megkülönbözteti az 5G-t a többi technológiától. A vállalat további technikai jellemzőket is bemutat, ideértve a pontos pozícionálást, a feldolgozási teljesítmény megjelenítését online területen is, a magas sávszélességet, valamint az 5G-re épülő vezetékes és mobil hálózatok integrálását. Idén a felhasználók már megszerezhetik az első tapasztalatokat az érzékelők számára fejlesztett hálózatokkal kapcsolatban. A Telekom Csoport nyolc országban épít keskenysávú hálózatot. Az ún. NarrowBand-IoT, az 5G felé vezető út első szakasza, segítségével az összekapcsolt érzékelők adatokat tudnak egymás között továbbítani keskenysávú adatkapcsolattal. A DT a ZEISS technológiai vállalattal működik együtt a kibővített valóság (augmented reality - AR) alkalmazhatóságának területén, közösen, fejlesztenek  AR technológiára épülő okosszemüvegeket.

 

“Az 5G új szintre emeli a konnektivitást. A jövőben a sok milliárd ember mellett még legalább 50 milliárd eszköznek is kapcsolódnia kell tudni a hálózathoz” – mondta Tim Höttges, a Deutsche Telekom vezérigazgatója. „Mindennapi életünk sok elengedhetetlen részében lesz szükség dedikált, egyéni igényekre szabott hálózatra: hatalmas sávszélességekre lesz igény a szórakoztatás területén, kivételesen gyors reakcióidőket igényelnek a gépkocsik és a robotok, valamint magas terhelhetőségű, keskenysávú kapcsolatra lesz szüksége az érzékelőknek és az utcai világítótesteknek is.” 

 

“Az 5G több mint átviteli sebesség. Az 5G a tízpróbához hasonlítható – itt nem győzhet senki sem csak a rövidtávfutással” – mondta Claudia Nemat, a Deutsche Telekom technológiáért és innovációért felelős igazgatósági tagja. “Az 5G végérvényesen át fogja alakítani társadalmunkat. Olyan dolgokat tesz majd lehetővé, amikre ma még nem is gondolhatunk. Készen állunk arra, hogy aktívan részt vegyünk e folyamatok alakításában.”

 

 

Teljes gőzzel előre az 5G felé

A Deutsche Telekom és az SK Telecom közösen felépítette és bemutatta a világon első interkontinentális 5G kísérleti hálózatát. Az 5G technológián belül az ún. network slicing megoldással a szolgáltató úgy konfigurálhat végponttól végpontig terjedő hálózatot, hogy az biztosítsa az igényelt funkcionalitást és szolgáltatási jellemzőket. A szolgáltatók közötti együttműködésben, azaz az 5G roaming keretében megvalósított network slicing kiterjeszti ezt a koncepciót a felhasználó által külföldön igénybevett hálózatra is. Például egy hibaelhárítással foglalkozó dolgozó immár az AR segítségével, valósidőben tud kommunikálni a külföldi hibaelhárítást végző kollégájával. A két vállalat által tesztelt esetben, a helyi ún. breakout  és edge felhők segítségével tudták biztosítani a legjobb szolgáltatói élményt az AR hibaelhárítók számára, a késleltetés és adatátviteli kapacitás tekintetében.

 

A DT az 5G hálózatán elért késleltetési szint tekintetében is bizonyítja technológiai vezető szerepét. Tavaly az egy milliszekundumos, rekordszintű késleltetési idejével a vállalat képessé vált a stabil, alacsony késleltetési idő, azaz látencia garantálására az 5G hálózatán. Az ipari alkalmazások esetében különösen fontos a feltétlen megbízhatóság. A vállalat Barcelonában bemutat egy olyan ipari robotot, amely mindig pontosan nyolc milliszekundumon belül reagál. Az 5G-s késleltetési időket rugalmasan lehet alakítani a különböző igények és elvárt szolgáltatási szinteknek megfelelően. 

 

Nyolc országban vezetik be a NarrowBand-IoT hálózatokat 

Az 5G terén a keskenysávú IoT érzékelők alkalmazásával a DT lefekteti az Internet of Things alapjait. A fejlesztések során képessé teszik a hálózatot arra, hogy mutassa a felhasználóknak a szabad parkolóhelyeket vagy a szeméttárolók telítettségét – mindezt alacsony adatátviteli sebességgel, ami kivételesen hosszú, akár 10 évnyi akkumulátor rendelkezésre állást tesz lehetővé. A DT néhány héten belül képes lesz az ilyen keskenysávú alkalmazásokhoz szükséges hálózati technológia bevezetésére Németországban és Hollandiában. Az idei évben a vállalatcsoport növelni tervezi a jelenlegi keskenysávú IoT hálózati lefedettségét Görögországban, Lengyelországban, Magyarországon, Ausztriában, Szlovákiában és Horvátországban, további városokra is kiterjesztve a hálózatot. 

 

A DT az ista elnevezésű, jelenleg Európában több mint 15 millió darab, több család által lakott épületben található eszközt üzemeltető német energiaszolgáltató vállalattal közösen folytat kereskedelmi és üzemi teszteket. Az ista a DT keskenysávú hálózatát fogja használni az energiafelhasználással kapcsolatos okos adatrögzítésre, jelentések készítésére, számlázásra. „Az érzékelőkkel való illetve az érzékelők közötti kommunikáció jelentős szerepet kap idén, úton az 5G felé” – mondta Claudia Nemat. „A keskenysávú kommunikáció révén most kezdődik az Internet of Things kereskedelmi alkalmazásainak kiépítése!”

 

Partneri együttműködés a ZEISS vállalattal az okosszemüvegek fejlesztése terén 

Az okosszemüvegek és a kiterjesztett valóság a legjelentősebb trendek közé tartoznak. A jövő 5G hálózatai az új technológia nélkülözhetetlen feltételeit jelentik. Az alapok lefektetésének céljából a DT megállapodott a ZEISS vállalattal hogy közösen térképezzék fel, és dolgozzák ki az okosszemüvegek és az általuk kínált alkalmazásokban rejlő lehetőségeket. Az erre a célra létrehozott cégben, a ZEISS – az optikai és optoelektronikai terület vezető nemzetközi vállalata – egy olyan optikai rendszer prototípusát fejlesztette ki, amely hordozható és divatos adatszemüvegeket képes gyártani. Az adatszemüvegek adatokat és információkat jelenítenek meg a felhasználó látómezejében. Egy „repülő számítógép kijelző” mintájára, információk, alkalmazások, képek és sok egyéb dolog jeleníthető így meg a felhasználó egyik szemének látómezejében.

 

A DT szállítja az adatszemüvegek közvetlen a hálózathoz illetve a felhőhöz történő kapcsolásához szükséges megoldást, miközben kutatja annak megoldási lehetőségét is, hogy a jelenleg még a szemüvegbe illesztett hardvert miképpen lehet kiváltani a felhőalapú megoldással. Ezáltal az okosszemüvegek ugyanúgy nézhetnének ki, mint a bármelyik másszemüveg. Számos területen – hardver, szoftver, kijelzők, alkalmazások, felhasználói interfész és konnektivitás – fejlesztésekre van azonban még szükség ahhoz, hogy az adatszemüvegek valóban használhatóak és piacképesek lehessenek. A két partner közösen tervez mindezekre megoldást találni.

 

„Jelenleg az okostelefonok teszik lehetővé a gyors mobilinternet hozzáférést. A jövőben azonban egyéb eszközök – mint például az okosszemüvegek – megkérdőjelezhetik a mostani domináns szerepüket” – mondta Tim Höttges. „Az okosszemüvegek alapját a ZEISS optikák és a DT hálózata jelentik. Együttesen szeretnénk tapasztalatokat szerezni és továbbfejleszteni az AR-ben rejlő lehetőségeket.” 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01