Okostelefonnal jobban összemosódik a munka és a magánélet
Az okostelefonokon az állandó online jelenlét miatt egyre jobban összemosódnak a munka és a magánélet határai. Munkaidőben is foglalkozhatunk ügyes-bajos privát dolgainkkal és folyamatosan tarthatjuk a kapcsolatot családunkkal, ismerőseinkkel. Ezzel együtt a munkahelyi teendőinket is bármikor intézhetjük telefonunk segítségével.
A dolgozó okostelefon-használók azonban javarészt előnyként élik meg ezt a helyzetet: 78 százalékuk inkább dolgozik szabadidejében is alkalmanként a telefonján, csak munkaidőben is használhassa azt magáncélra. Az eNET – Telekom „Jelentés az internetgazdaságról” friss kutatása az okostelefonoknak a munka-magánélet egyensúlyára gyakorolt hatásaival foglalkozik.
Munka közben sem bírjuk ki mobil nélkül
Az eNET 2017 januárjában végzett online kutatása alapján okostelefont az aktív, dolgozó felnőtt magyar internetezők 86 százaléka használ. Közülük 64 százalék ragaszkodik hozzá, hogy munkaidőben is használhassa magánjellegű tevékenységekre telefonját. Tízből hét válaszadó szokott munkaidejében rendszeresen (legalább hetente egyszer) magánügyben telefonálni, több mint felük pedig SMS-t írni vagy olvasni, csetelni, illetve e-mailezni (is). A kommunikáció mellett a nem munkával kapcsolatos böngészés (54%), a közösségi média oldalak látogatása (52%) és az online híroldalak okostelefonon történő olvasása is igen népszerű (51%), melyekre a válaszadók munkaidejükben is szakítanak időt.
Természetesen az okostelefonok révén nemcsak a magánélet jelenik meg a munkahelyeken, hanem a munka is beférkőzik a magánéletbe. Ebben az esetben is a kapcsolattartás a legjellemzőbb a kollégákkal/partnerekkel/ügyfelekkel, melyre a válaszadók fele munkaidején kívül is legalább hetente egyszer használja az okostelefonját. Emellett főként az időbeosztás szervezésében (40%), a munkához szükséges információk online gyűjtésében (37%), valamint a munkával kapcsolatos fájlok megnyitásában, olvasásában (35%) nyújtanak a legnagyobb segítséget a mobilok.
Munka okostelefonon, okostelefon a munkában: együtt járnak az előnyök és a hátrányok
A dolgozó okostelefon-használók harmada érzi úgy, hogy mióta okostelefont használ, jobban összemosódik a munkája és a magánélete. Ennek legfontosabb előnyei szerintük, hogy rögtön látják a beérkező e-mailjeiket (71%); fontos ügyben online is bármikor elérhetőek kollégáik számára (66%). Ugyanakkor hatékonyabban oszthatják be az idejüket, ha kis „üresjárat” van a munkahelyükön, foglalkozhatnak magánügyekkel, és fordítva (44%), miközben folyamatosan naprakészek a munkahelyi tennivalóikkal kapcsolatban (36 százalék).
A hátrányokat illetően tízből öt válaszadó tapasztalta, hogy mivel okostelefonon szabadidejében is könnyen elérhető, kollégái akkor is őt keresik a problémáikkal, amikor éppen nem dolgozik; tízből négy válaszadó pedig otthon sem tud igazán kikapcsolni, ha tudja, hogy okostelefonján munkaidőn kívül is elérhetőnek kell lennie online (is).
A dolgozó okostelefon-használók azonban ragaszkodnak telefonjukhoz: 78 százalékuk inkább szabadidejében is foglalkozik néha munkával telefonján, csak munkaidőben is használhassa azt magáncélra.
Okostelefonnal a munka-magánélet egyensúlyáért
Ma már számos olyan alkalmazás rendelkezésünkre áll, melyek a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtését hivatottak elősegíteni. Ilyen appokról azonban a dolgozó okostelefon-használóknak csupán 11 százaléka hallott, így jellemzően nem is használják őket. Ehhez hozzájárulhat, hogy az alkalmazások legtöbbje csak angolul érhető el. Pedig léteznek applikációk a fókuszálás támogatására és a zavaró tényezők kizárására (pl. 30/30, OFFTIME), a bizonyos feladatokkal (pl. ATracker), vagy az egyes appokkal töltött idő követésére (pl. BreakFree, Quality Time), az összes családtag teendőinek összerendezésére (pl. Cozi Family Organizer), sőt, még kifejezetten a relaxáció, a stresszcsökkentés elősegítésére, a meditáció megtanulására is (pl. Headspace, Pacifica). Ugyan eltérő módokon és minőségben, de ezek az appok éppen az okostelefon lehetőségeit kihasználva tesznek kísérletet a kibillent munka-magánélet egyensúly visszaállítására.
Okostelefonnal minden könnyebb?
A munka és a magánélet ma már az okostelefonokon is elválaszthatatlanok egymástól: munkahelyén szinte mindenki foglalkozik telefonján magánügyeivel, és egyre többeknek elkerülhetetlen, hogy szabadidejükben ne nézzenek rá például a munkahelyi e-mailjeikre. Az okostelefonok hatása a munka-magánélet egyensúlyára vitathatatlan, ennek azonban számos előnye is van, hiszen így hatékonyabban oszthatjuk be az időnket és folyamatosan naprakészek lehetünk mind az otthoni, mind a munkahelyi teendőinkkel kapcsolatban. A dolgozó okostelefon-használók többsége nem is mondana le készülékéről, inkább dolgoznak telefonjukon szabadidejükben, csak munkaidőben is intézhessék rajta magánügyeiket.
eNET – Telekom
Kapcsolódó cikkek
- Hatalmas növekedés a Vodafone karácsonyi adatforgalmában
- A gamer bennünk van
- Domino Fix: a Telekom új feltöltőkártyás díjcsomagot vezet be
- Valentin napon is bekapcsolt telefonnal vacsorázunk gyertyafényben
- Megszokás vagy praktikusság?
- Már híreket, zenét és filmet is mobilon fogyasztunk
- A késő karácsonyi csomagok tanulságai számokban
- Presser-Novák szerzeménye, a „Dobj egy papírrepülőt” a Telekom téli kampányában debütált
- A Telekomosok 6,9 milliós SMS-forgalmat bonyolítottak karácsonykor
- Csak az elmúlt 15 évben nagyságrendileg 200 millió ünnepi sms-t küldtek a Telekom ügyfelei
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében
A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.
Karácsony a virtuális térben
A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.
A LAMAX négy új stílusos hangszórót jelentett be
A LAMAX négy Bluetooth hangszóróval bővítette audiotermékeinek körét, amelyek tökéletesen ötvözik a teljesítményt, a dizájnt és a megfizethetőséget. Az új termékek közt találunk kompakt, alig több mint 300 gramm súlyú hangszórót, és nagyteljesítményű, akár 50 watt teljesítményre képes hangfalat, mindezt megfizethető árkategóriában. Az eszközök mindegyike támogatja a Bluetooth 5.3 technológiát, emellett a csomagban megtalálható 3,5 mm-es AUX kábellel is csatlakoztathatunk eszközt hozzájuk.
Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric
Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt.