Gyorsítja külföldi terjeszkedését a Codecool programozóiskola
Kétmillió eurós befektetéssel segíti a PortfoLion Regionális Magántőke Alap a kódoló iskolalánc nemzetközi terjeszkedését
Kétmillió eurós befektetést biztosít a PortfoLion Regionális Magántőke Alap a Codecool Kft. részére. A bevont tőke révén az oktatási szolgáltatások piacának legígéretesebb szegmensében folytathatja nemzetközi terjeszkedését a 2015-ben indult magyar programozóiskola.
Az informatikai munkaerőhiány mértékét Magyarországon 22 ezer főre, az EU-ban közel 1 millióra becsülik. Szakértők egyetértenek abban, hogy az IT-szakemberek utánpótlásának problémája létező, és várhatóan elhúzódó jelenség. A vállalatok jövőbeni boldogulásának és a gazdasági növekedésnek nem csak Magyarországon, hanem globális méretekben is legfontosabb kulcstényezőjévé vált a szakképzett informatikus munkaerő.
A trendeket korán felismerve magyar magánszemélyek 2015-ben alapították a Codecool informatikai szakoktató céget, mely jelenleg Budapesten, Miskolcon és Krakkóban tart fenn oktatási központokat. Immár négy évfolyamban, jelenleg több mint 300 diáknak oktatnak programozást, illetve a szakmában való elhelyezkedés sikerét biztosító egyéb készségeket. A Codecool 12 hónapos elméleti és 6 hónapos gyakorlati elemekből álló kurzusa során elsősorban 18 és 40 év közötti, informatikai előképzettséggel nem rendelkező pályakezdő, vagy pályamódosító fiatalokból, a felvevőpiaccal együttműködve képeznek programozókat és biztosítják számukra az elhelyezkedést. Ez a modell a hagyományos közép- és felsőoktatás mellett intenzív, nagy számú, és a vállalati gyakorlati igényekhez igazítható munkaerőpótlást tesz lehetővé. Az elhelyezkedésre adott garancia, valamint az utófinanszírozott képzés különösen vonzó a jelentkezők részére.
A Portfolion Regionális Magántőke Alap elsősorban néhány éves múlttal már rendelkező, stabil működést és reális üzleti terveket felmutatni képes, ígéretes, nemzetközi növekedési potenciállal rendelkező magyar középvállalatokba fektet. „A piaci igények európai szintű jelenlétén túl a befektetés mellett az szólt, hogy a Codecool az alapítása után a magyar piacon gyorsan bizonyította az oktatási programja versenyképességét, a lengyel terjeszkedéssel pedig igazolta a képzés rugalmas nemzetközi adaptálhatóságát” – mondta el Simó György, az alapot kezelő PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. befektetési partnere.
„Az induló befektetésünk tökéletesen lefedte a minőségi oktatási háttér kialakításának költségeit, valamint az utófinanszírozású képzéssel együttjáró cash-flow igényt.” – meséli Vinnai Balázs sikeres informatikai vállalkozó, a Codecool egyik alapítója. „Mivel elképzeléseinket a szakmai és a vállalati oldal pozitívan visszaigazolta immáron két országban is, elérkezettnek láttuk az időt a további, elsősorban közép-európai növekedéshez szükséges tőkebevonásra.” A rendelkezésre álló tőkéből a Codecool a következő 12 hónapban 2 új iskolát nyit külföldön, 1000-re bővítve így az általa egy évben képzett junior programozók számát. Az alapítók elképzelése szerint 2022-re Európa 24 városában működik majd Codecool iskola.
2016 óta uniós szinten is irányelv az üzleti életben és a társadalomban végbemenő digitális transzformációhoz elengedhetetlen munkaerőpiaci kínálatot biztosítani képes programok támogatása. Magyarországon az Informatikai Vállalkozások Szövetsége dolgozta ki és mutatta be nemrégiben a Digitális Munkaerő Programot, ebben külön is hangsúlyozva a célzott és gyorsított ütemű szakemberképzés szükségességét. Áprilisban a magyar kormány a Digitális Jólét Program újabb szakaszát (DJP 2.0) jelentette be, melyben önálló fókuszt élvez a munkaerőpiac igényeire választ adó oktatási programok kérdése. „Mindez azt jelzi, hogy a Codecool által ideje korán felismert probléma és az erre megoldásként kínált program nem csak a jelentkező diákok és a foglalkoztató vállalatok körében népszerű, hanem immár a szakmai és a szabályozói oldalt is foglalkoztatja.” – mondta Vinnai Balázs, aki az IVSZ alelnökeként maga is évek óta a téma elkötelezett szószólója. „A jövőben minden iparágban és minden szinten digitalizálódni fog a munkavégzés. Emiatt valódi szakmai tudást nyújtó, új megközelítésű oktatás kell. A Codecool-hoz hasonló alternatív iskolarendszerek éppen emiatt fogják olyan gyorsasággal és mélységben átalakítani az oktatási piacot, mint ahogyan azt az Amazon.com és az online értékesítés tette a kereskedelmi szektorban.” – tette hozzá Vinnai.
Kapcsolódó cikkek
- Több mint ezer lány tanult programozni a Skool projektben
- A robotok már köztünk vannak
- Ha van bizonyíték és perspektíva, akár diplomások is vállalják a pályamódosítást
- Hátrányos helyzetűeknek hirdettek szoftverfejlesztői ösztöndíjprogramot
- Az edukáció revolúciója
- Ingyen tanulnak kódolni az informatika tanárok
- Ingyen tanítják kódolni a lányokat – immár Szegeden is
- Óriási az igény a nyári IT-táborok iránt
- Ki programoz a végén?
- Pár éven belül akár világhírű programozók is lehetnek a szegedi óvodások
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.