A Fujitsu mesterséges intelligenciával segíti a terhességi cukorbetegség kezelését
A Fujitsu kezdeményezése mesterséges intelligenciával javítja a terhességi cukorbetegség észlelését és kezelését. A fontos életmódbeli tényezőket és vércukorszint-adatokat mobilalkalmazás segítségével követő és mérő projekt lehetővé teszi a kismamák állapotának hatékonyabb figyelését és kezelését. A Fujitsu adatintegrációs és -modellezési szolgáltatásokat nyújt, és létrehozza a betegek adatait megjelenítő felhasználói felületet, amely révén az egészségügyi szakemberek személyre szabott kezelést javasolhatnak a betegeknek.
Gesztációs diabétesz akkor alakul ki, ha a szervezet nem képes elegendő inzulint – vércukorszintet szabályozó hormont – előállítani a terhesség során megemelkedett igények kielégítéséhez. Ez az egyébként többnyire tünetmentes állapot koraszüléshez vagy szülési komplikációkhoz vezethet. A projektet a finn CleverHealth Network bonyolítja le, és a HUS Helsinki Egyetemi Kórház koordinálja. A résztvevők gépi tanulás segítségével elemzik az egészségügyi adatokat, ami magas szintű felismeréseket biztosít az egészségügyi szakembereknek az olyan kismamák egészségi állapotáról, akiknél magasabb terhességi cukorbetegség kockázata, és segíti az egyéni szükségletekhez és kockázati profilhoz igazodó tanácsok és kezelés kidolgozását.
A HUS szerint a Finnországra jellemző évi 52 ezer terhességen belül 18% a cukorbetegség aránya, azaz közel 10 ezer terhes nőt diagnosztizálnak évente gesztációs diabétesszel. Mintegy felüknél később 2-es típusú cukorbetegség alakul ki, amelynél a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, vagy a szervezet sejtjei nem reagálnak az inzulinra. Ez mintegy 5000 új diabéteszes esetet jelent évente, összesen 28 millió euró kezelési összköltséggel. A CleverHealth Network projektje a terhességi cukorbetegség figyelését és kezelését kívánja javítani. A projekt résztvevői mobilalkalmazást fejlesztenek a kismamák vércukorszintjével, fizikai aktivitásával, táplálkozásával, pulzusával és napi súlyváltozásával kapcsolatos adatok mérésére és tárolására. Az egészségügyi szakemberek valós időben hozzáférnek ezekhez az adatokhoz.
A Fujitsu által nyújtott adatintegrációs és -modellezési szolgáltatások feladata, hogy gondoskodjanak az adatok kompatibilitásáról a HUS adattavával (data lake) és az egészségügyi adatok finn nemzeti nyilvántartásával (Kanta PHR). A nemzeti adattárban bárki elérheti és kezelheti személyes egészségügyi adatait. A Fujitsu tervezi azt a felhasználói felületet is, amely megkönnyíti az egészségügyi szakemberek számára az információk értelmezését.
„A projektben a Fujitsu által Japánban és Finnországban fejlesztett különféle technológiákat ötvözve hozzuk létre az érzékelőadatokat és az analitikát hasznosító, új szolgáltatási platformot. A felismerések kinyerésén túl az is fontos, hogy értelmes, világos módon tudjuk megjeleníteni az adatokat, és a gyakorlatban is hasznosítható analitikai eredményekkel szolgáljunk az egészségügyi szakembereknek. Ezért olyan felületet tervezünk, amely azon túl, hogy egyetlen pillantással áttekintést ad a fontos adatokról, az anomáliákat is azonnal, egyértelműen jelzi” – mutatott rá Mikko Lampinen, a Fujitsu Finnország állami szektorbeli és egészségügyi értékesítésért felelős vezetője.
A projekt gépi tanulás segítségével, személyes kockázati profil alapján biztosít a beteg egyéni szükségleteire szabott tanácsokat és kezelést. Az AI alkalmazása révén a rendszer korábban elképzelhetetlen módon előre tudja jelezni az édesanya és gyermeke egészségnek további alakulását. Az AI-vezérelt felismerésekkel prognosztizálható például a kismama vércukorszintjének jövőbeni alakulása, valamint a magzat várható születési súlya és testtömeg-indexe (BMI), ami lehetővé teszi, hogy nagyon célzott megelőző tanácsadást nyújtsanak az édesanyának az életmód és a táplálkozás terén.
„A HUS és a Helsinki Egyetemi Kórház szülésközpontja, Európa egyik legnagyobb ilyen intézménye által gyűjtött adatok nagyszerű kiindulópontot jelentenek a partnerek közötti együttműködéshez. A színvonalas kutatás eredményeit a napi klinikai gyakorlatba integrálva új alapokra helyezhetjük számos egészségi probléma megelőzését és kezelését, a teljesen új szolgáltatásokat dolgozhatunk ki. A CleverHealth Network ökoszisztéma gyors reagálókészsége folytán eddig nagyon gyorsan haladtunk, így máris hozzáfoghatunk az első fejlesztési projekt keretében az új szolgáltatások kidolgozásához” – nyilatkozta Aki Lindén, a HUS vezérigazgatója.
Kapcsolódó cikkek
- A Fujitsu bemutatja vadonatúj STYLISTIC V727 „kettő az egyben” táblagépét
- A 2018-as Fujitsu World Tour bemutatja, hogyan járul hozzá a „co-creation” a sikerhez
- A Lenovo bemutatta mesterséges intelligencia telepítés és fejlesztés eszközeit
- Rendelhető a Fujitsu és a NetApp közös NFLEX-megoldása
- A Fujitsu fejleszti európai AI-kiválóságközpontját
- A Fujitsu mélytanulási képességekkel ruházza fel munkaállomásait és szervereit
- Kézikönyv a mesterséges intelligenciához
- Megnyílt a Fujitsu blockchain-innovációs központja
- A Fujitsu IoT-infrastruktúra megoldása az ingatlankezelőknek is jól jön
- Legyőzi-e a mesterséges intelligencia az emberi hozzáadott értéket?
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.