Szülőrendőrség: a teljes online elzárás nem mindig a legjobb megoldás
A mai kisgyerekes szülőknek nemcsak az okoz fejfájást, hogy mennyi időt töltenek a gyerekeik a világhálón, hanem hogy ott milyen egyéb veszélyeknek vannak kitéve.
Emiatt a szülők harmada igyekszik csökkenteni a gyerekek online töltött idejét és így próbálják megvédeni gyerekeiket az online világ kockázataitól. Ugyanakkor vannak más lehetőségek is, amelyek segítenek a fenyegetettség csökkentésében és egyúttal nem izoláljuk a gyerekeket a világunkat mára teljesen átható digitális léttől.
Kép forrása: Kaspersky Lab
Az internetes visszajelzésekre épülő fiatal generációk számára az internetfüggőség komoly probléma is lehet, így nem csoda, ha a szülők 33%-a aggódik emiatt. Ezt az aggodalmat a Kaspersky Lab és a B2B International kutatóintézet kutatási adatai is megerősítik: a szülők 12%-a úgy véli, hogy 18 évnél fiatalabb gyereke internetfüggő. A főbb aggályok a következőképpen alakultak: a szülők 33%-a a nem megfelelő tartalom miatt, 32%-a az idegenekkel való kommunikáció miatt nyugtalan. A fő gond, hogy a gyerekek nagy része egyáltalán nem képes arra, hogy ne legyen online, akár csak pár órára is.
Továbbá a szülők 51%-a úgy érzi, hogy az online fenyegetések száma folyamatosan nő, és emiatt a szülők 33%-a drasztikusan szeretné korlátozni az internet-használatot. Azonban az interneten töltött idő limitálása nem feltétlenül jelenti, hogy a gyerekek elkerülik az online veszélyeket. Egy 12 hónapig tartó vizsgálat során a gyerekek 44%-a találkozott legalább egy kibercsapdával, 12%-a nem megfelelő tartalomhoz férhetett hozzá, 10%-a kártékony szoftverrel vagy vírussal fertőzte meg készülékét.
Vannak alternatívák a teljes vagy részleges tiltás helyett, például érdemes időt szánni arra, hogy oktatással és folyamatos kommunikációval felkészítsék a gyerekeket a digitális lét veszedelmeire. A kutatás szerint a szülők 37%-a rendszeresen beszélget gyermekeivel az online problémákról, 31%-a megpróbálja felügyelni gyerekeik online jelenlétét azért, hogy lehetőségük legyen az esetleges felmerülő veszélyeket azonnal orvosolni.
„Teljesen természetes, hogy a szülők meg akarják védeni gyermekeiket minden veszélytől, köztük a digitálisaktól is, de a világhálóhoz való hozzáférés korlátozása és/vagy tiltása nem a legjobb módja ennek. Az oktatás és a kommunikáció egyaránt nagy szerepet játszik abban, hogy a gyerekek az internetet felelősségteljesen és biztonságosan tudják használni. Mindazonáltal az is fontos, hogy megfelelő, eredményes és hatékony szoftvereket telepítsünk a védelem megerősítésére. A tudatos használat és a technológia együtt segíthet a kockázatok csökkentésében lehetővé téve a gyerekek számára, hogy biztonságosan élvezhessék a világháló valamennyi előnyét és fejlesszék digitális készségeiket anélkül, hogy aggódni kellene a kibercsapdák miatt.” – mondta Dmitry Aleshin, a Kaspersky Lab Termékmarketing részlegének alelnöke.
A Kaspersky Safe Kids célja, hogy segítsen a szülőknek hatékonyan védeni a gyerekeket az online veszélyektől. A program lehetővé teszi a szülőknek, hogy blokkolják a gyerekek hozzáférését bizonyos alkalmazásokhoz és webhelyekhez. Mindemellett segítenek a gyerekeknek a tudatos internet-használat fejlesztésében azáltal, hogy a program figyelmeztet, ha kockázatos honlapot akarnak meglátogatni vagy gyanús alkalmazást akarnak letölteni.
Bővebb információt az ingyenes és prémium verzióról ezen a linken olvashat. A teljes jelentést ezen a linken találja.
Kapcsolódó cikkek
- Újabb kémprogramot lepleztek le a Kaspersky Lab kutatói
- Több nőt az IT szektorba!
- Visszatértek a tartós, akár több napos DDoS rohamok
- A Kaspersky Lab azonosította az ipari infrastruktúrák rombolásáért felelős Rejtőzködő Jetit
- Több millió alkalmazás felhasználóadatai vannak veszélyben
- Kriptovaluták és digitális pénztárcák
- Új stratégiával és fegyverkészlettel támadnak a kiberbűnözők
- Újgenerációs technológiák a kibercsapdák ellen
- Villámgyors reakció a kibercsapdák ellen
- Nemcsak a célzott támadásra kell felkészülni, hanem a váratlanra is