Progress Bar: Egyre több magyar hardver startup a nemzetközi siker küszöbén
Hardware is hard, vagyis a hardver fejlesztés kemény dió – szól a nemzetközi startup világ egyik gyakran ismételt mondása, mely arra utal, hogy szoftveres területen nagyobb az esélye a nagy áttörésre egy induló innovatív vállalkozásnak. Eddig hazánkra is többé-kevésbé ez volt jellemző, viszont a közelmúltban egyre több magyar hardver startup jutott el a nemzetközi siker kapujába, vagy még tovább. Öt ilyen cég vezetője és a mögöttük álló befektetők számoltak be tapasztalataikról a Progress Bar meetup-sorozat május végi rendezvényen.
A Progress Bar programsorozat május végén megrendezett, Hardver Startup Showcase nevű eseményét Dr. Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke nyitotta meg, aki előadásában ismertette a hazai és uniós forrásból meghirdetett „Innovációs ökoszisztéma” felhívásokból tavaly támogatást nyert inkubátorok működési modelljének tapasztalatait. Hozzátette reméli, hogy az inkubátorok a legígéretesebb startupokat fejlesztve más, új hazai kutatás-fejlesztési kezdeményezésekkel is összekapcsolódnak. Továbbá nagy lehetőséget jelenthet a startupok és az országszerte nyolc helyen létrejött felsőoktatási-ipari együttműködési központok közös munkája is.
Ezt követően Dóbé Sándor, az Antenna Hungária stratégiai és üzletfejlesztési igazgatója mutatta be az AHa! Brain Store vállalati akcelerációs programot, amely az első magyar hardver akcelerációs program és műsorgyártással, műsorszóró hálózatokkal, multimédiával, vezeték nélküli és felhő alapú megoldásokkal, illetve IT/telekommunikáció, Big Data és IoT területével kapcsolatos innovatív megoldások megvalósítását célozza.
Magyar hardver startupok áttörés előtt
Az esemény második felében két panelbeszélgetést is meghallgathattak a résztvevők. Olyan hardver startupok számoltak be tapasztalataikról, akik már valamely jelentős mérföldkövet túllépve elindultak a nemzetközi siker irányába. Az első panelbeszélgetésben a közelmúltban 38 millió dollárnyi (több mint 10 milliárd forintnyi) tőkebevonást megvalósító, önvezető technológiát fejlesztő AIMotive-tól Fehér Márton chip tech csapatvezető, az űrkutatásban utazó PuliSpace képviseletében Dr. Pacher Tibor csapatvezető, az okosgyűrűt fejlesztő Ringclock ügyvezetője és alapítója Somos Sándor, a robotika terén már jelentős nemzetközi ügyfélkörrel rendelkező OptoForce ügyvezetője Dömötör Ákos, valamint az agrárium terén szenzoros megoldásokat kínáló PlantCT ügyvezetője, Árendás Csaba vettek részt. A startupok képviselői többek között arra is kitértek, hogy mi a különbség egy hardver és egy szoftver startup között, milyen befektetési nehézségekbe ütköztek, illetve a jelen értékelése mellett jövőbeli terveikről is meséltek.
A Progress Bar szervezői a befektetői megközelítésnek is teret adtak a rendezvényen. A második kerekasztal beszélgetésben részt vett Ács Zoltán az Arete, Balogh Péter a Baconsult, valamint Weibel Balázs az Intellitext képviseletében, akik mind egy-egy ÖKO_16 pályázat nyertes inkubátor képviseletében voltak jelen eseményen. A beszélgetés kitért az ÖKO_16 pályázat kritériumaira, illetve, hogy mi az elsődleges szempont egy befektető számára akkor, amikor eldönti, hogy egy startupot támogatni és fejleszteni szeretne.
Az esemény létrejöttét a Drukka Startup Academy, a Baconsult angyalbefektetői csapata, valamint az Arete egyaránt támogatta. A Nokia a helyszín biztosításával állt a startup közösség és a Progress Bar meetup-sorozat mellé.
Kapcsolódó cikkek
- Az USA-ba érkezett a Startup Campus Global Tour
- Forradalmasító startup ötletek az Óbudai Egyetem hallgatóitól
- Öt magyar fiatal új utat nyithat a városi csomagszállításban
- Május közepéig jelentkezhetnek startupok piacra lépést és Kínát célzó programokra
- A Led Coding nyerte a Women Startup Competition Romániai elődöntőjét
- Növekedési fázisú startupokat céloz az EIT Digital hétszázötvenezer euró összdíjazású versenye
- Április 27-ig jelentkezhetnek startupok 135000 eurós összdíjazású innovációs versenyekre
- Második állomásához érkezett a Startup Campus V4 Global Tour
- Keresik a jövő digitális média megoldásait
- A tanulást forradalmasító alkalmazás nyert az Imagine Cup hazai döntőjén
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.