A Fujitsu fontos szerepet játszik a nagy teljesítményű számítástechnikát gyorsító uniós programban
A Fujitsu bemutatta az EU Horizon 2020 program NEXTGenIO projektjében* fontos szerepet játszó HPC-rendszernode prototípus-verzióját.
Az új megoldás azt a szűk keresztmetszetet hivatott megszüntetni, amely a mind magasabb sebességszintet elérő nagy teljesítményű számítástechnika (HPC) és a bővülő adattömeget egyre nehezebben kezelő tárolórendszerek között keletkezik.
A nyolc partner részvételével zajló projekt** a nagy teljesítményű számítástechnika I/O-teljesítményproblémáját kívánja orvosolni, amely jelenleg az iparág egészében gátolja a kutatás-fejlesztést. Gyorsítani szeretné a kutatói munka folyamatát, a vállalatok számára pedig az ötletek gyakorlati értékké alakítását, a termékek és a szolgáltatások piacra vitelét. A nagy I/O teljesítményt igénylő feladatoknál a jelenlegi rendszerek hátráltatják a HPC-kutatásokat például a szimuláció, a mesterséges intelligencia, az adatanalitika és a mélytanulás területén. Ezekben a szegmensekben fontos a hosszú adatsorok feldolgozó egységekhez lehető legközelebbi tárolása a gyors memóriában például a „transfer learning” (a megszerzett tudás átvitele egy másik területre) és a „reinforcement learning” (megerősítéses tanulás) esetében.
Az I/O-teljesítményprobléma megoldása komoly előnyöket hoz sokféle tudományos és műszaki területen, hiszen így a kutatók és mérnökök valós időben megtudhatják, mi történik a számítógépes szimulációk közben (például egy gépkocsiban a szélcsatornában), és azonnal, még a szimuláció futása közben korrigálhatják a tervezési paramétereket. Az időjárás- és éghajlatmodellezés szintén nagy I/O-teljesítményt igénylő feladat. A pontos előrejelzéseket óriási tömegű adatot generáló, rövid számítási ciklusokban kalkulálják, és ezek alapján készítik el a prognózisok tucatjait a különböző intézményi, tudományos és ipari ügyfelek számára.
A HPC-rendszerek tervezése, megépítése és üzemeltetése terén szerzett tapasztalatait, fejlesztőcsapatát és augsburgi gyártólétesítményeit bevetve a Fujitsu hardveres szakértelemmel járul hozzá az uniós projekthez. A különböző európai országokban működő nyolc partner bevonásával zajló NEXTGenIO projektet Mark Parsons professzor, az Edinburgh-i Egyetem szuperszámítógépes központjának (EPCC) vezetője koordinálja.
A NEXTGenIO projekt prototípus-rendszere elsőként a frankfurti ISC High Performance*** szakkiállításon mutatkozott be a nagyközönségnek a Fujitsu standján tartott demó keretében. A rendszer az Intel Optane DC Persistent Memory (NVRAM) memóriamodulja segítségével szünteti meg az I/O-teljesítmény korlátait, és nyújt bájtszinten címezhető hozzáérést a jövő Intel Xeon processzorai számára a legfejlettebb SSD-knél jóval magasabb sebességen.
A HPC-rendszerek teljesítményét jelenleg PetaFlop/másodpercben mérik (1015 lebegőpontos művelet másodpercenként). A projektpartnerek arra számítanak, hogy a fejlesztés nyomán sikerül majd megvalósítani a gyorsabb szimulációt és nagyobb adatelemzési/gépi tanulási teljesítményt igénylő, komplex tudományos és műszaki modelleket, és közelebb kerülni az 1000 PetaFlop/másodperc teljesítmény nyújtására képes, exa-nagyságrendű (exascale) számítástechnikai rendszerek kidolgozásához.
„Az I/O szűk keresztmetszetének megszüntetésével és az exa-nagyságrendű számítástechnika felé vezető út megnyitásával új lehetőségekhez juttatjuk a jelenlegi technológiák határait feszegető kutatókat. Lehetővé tesszük számukra, hogy új felismerésekhez jussanak, és gyorsabban megvalósíthassák ötleteiket. A Fujitsu részvétele ebben a fontos EU Horizon 2020 projektben bizonyítja, hogy partnerként tudjuk támogatni az élvonalbeli technológiai fejlesztéseket. Mindez túlmutat technológiai és gyártási képességeinken, és igazolja a Fujitsu ‘co-creation’ szemléletének létjogosultságát. Az általunk végzett munka ügyfeleink, partnereink, a társadalom egésze és saját magunk számára is széles körű előnyöket biztosít” – mutatott rá Glenn Fitzgerald, a Fujitsu EMEIA-régióbeli terméküzletágának technológiai vezérigazgató-helyettese.
„Az ilyen bonyolult HPC-kihívások legyőzéséhez együttműködésre van szükség. A NEXTGenIO összehozta egymással Európa legfontosabb K+F szervezeteit ezen a területen, és nagyon örülök neki, hogy a Fujitsu bemutatta munkánk eredményeit az idei ISC-n. Az NVRAM technológia új alapokra helyezi a HPC I/O-teljesítményt, és a Fujitsu kiváló augsburgi gyártólétesítménye támogatásával sikerült kifejlesztenünk az első olyan rendszert, amely e forradalmi memóriatechnológiával működik” – nyilatkozta Mark Parsons professzor, az EPCC igazgatója, az Edinburgh-i Egyetem e-kutatásokért felelős dékánja, és a NextGenIO projekt koordinátora.
________________
* A NEXTGenIO projektet az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programja keretében kötött 671951 sz. támogatási szerződés keretében finanszírozzák.
** A NEXTGenIO projektben részt vevő partnerek:
- Arctur: kis- és középméretű vállalatokra szakosodott HPC-számítógépes központ, amely ipari feladatok elvégzésében szerzett szakértelmével járul hozzá a projekthez
- ARM/Allinea: az I/O- és az NVRAM-teljesítményről tájékoztató, fejlett profilkészítő eszközök fejlesztője
- Barcelona Supercomputing Center: optimalizált fájlrendszereket és objektumtároló köztesszoftvereket fejleszt a NEXTGenIO rendszerhez és támogatást nyújt a gépi tanulási feladatokhoz
- EPCC, Edinburgh-i Egyetem: az adatkezelés ütemezéséhez fejleszt rendszerszoftvereket, valamint a szimulációs alkalmazásokhoz és az alkalmazások karaktermeghatározásához nyújt támogatást
- Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja: feladatgeneráló eszközt fejleszt, és komplex középtávú időjárás-előrejelző feladatokkal járul hozzá a projekthez
- Fujitsu: hardveres HPC-szakértelmet biztosít augsburgi fejlesztőcsapatával és gyártólétesítményeivel
- Intel: NVRAM- és rendszertechnológiát biztosít, vezeti a feladat-karaktermeghatározási és benchmarking munkát
- Drezdai Műszaki Egyetem: az I/O- és az NVRAM-viselkedésről páratlan részletességgel tájékoztató eszközöket fejleszt
*** A Fujitsu a frankfurti vásárközpontban 2018. június 24. és 28. között megrendezett ISC 2018 ezüst fokozatú támogatója volt. Termékeit az E-1020-as standon állította ki.
Kapcsolódó cikkek
- A Fujitsu új szolgáltatói programot indít az EMEIA-régióban
- A Fujitsu díjazta legkiválóbb hazai partnereit a SELECT Partner Program keretében
- A Fujitsu diktálja a tempót a virtualizált scale-out SAP HANA rendszereknél
- Ember és robot együtt dolgozik a Fujitsu és a KUKA közös projektjében
- A Fujitsu mesterséges intelligenciával segíti a terhességi cukorbetegség kezelését
- A Fujitsu bemutatja vadonatúj STYLISTIC V727 „kettő az egyben” táblagépét
- A 2018-as Fujitsu World Tour bemutatja, hogyan járul hozzá a „co-creation” a sikerhez
- Rendelhető a Fujitsu és a NetApp közös NFLEX-megoldása
- A Fujitsu fejleszti európai AI-kiválóságközpontját
- A Fujitsu mélytanulási képességekkel ruházza fel munkaállomásait és szervereit
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.