Gyurós-díjas a Waberer’s digitális megújulása
forrás: Prím Online, 2018. szeptember 14. 23:33
A 25. MENTA Konferencián 20. alkalommal adta át az IVSZ az informatikai szakma legrangosabb elismerését, a Gyurós Tibor Díjakat. Az Év informatikai projektjének adományozott Gyurós-díjat az idén a Waberer’s digitális megújulásával érdemelte ki. A Microsoft felhőalapú AI-megoldásával a Waberer’s International iparági rekordot döntött hatékonyságban, csökkenő környezeti terhelés mellett.
A cég kamionjai 2017-ben közel 500 millió kilométert tettek meg Európa útjain, így a járművek kihasználtságának romlása vagy javulása, a felesleges várakozás vagy ennek elkerülése egyaránt eurómilliókban mérhető. A működésük lényegét adó fuvartervezési folyamatok a legutóbbi időkig emberi erőre, kézzel vezetett táblázatokra épültek. A fuvartervezés kereteit szigorú uniós szabályok adják, de több tucat egyéb tényezővel is kalkulálni kell: ilyen a sofőrök munkabeosztása, a raktárak nyitvatartása, vagy az autópályákon kialakuló dugók. Egy ennyire bonyolult rendszer kritikus üzleti folyamatainak emberi kapacitásokra épülő fejlesztése természetszerűleg korlátozott. A fuvartervező kollégák nagyszerű munkát végeztek, amikor A3-as lapokra nyomtatott táblázatok és jegyzetpapírok százaival zsonglőrködtek, de a Waberer’s gondolt egy nagyot és a mesterséges intelligenciára bízta ezt az embert próbáló feladatot.
„A Waberer’s megoldása tökéletes példa arra, hogy szinte minden magyar vállalkozásnál vannak területek, ahol a mesterséges intelligencia sokat javíthat az eredményességen. Ez a magyar gazdaság egészének fontos üzenet” – emelte ki a Gyurós Tibor díj kapcsán Bábel Gabriella, a Microsoft Magyarország megbízott ügyvezetője. Szerinte a projekt ázsióját az is emeli, hogy egy tradicionális, alapvetően nem digitális vállalat hosszútávú sikeréhez és hatékonyságának javulásához járult hozzá az innovatív felhőtechnológia.
A Waberer’s kifejezetten az összetett feladatok kezelésére tervezett technológiában gondolkodott. A logisztikai iparágra specializálódott Nexogen egy cégre szabott, Microsoft Azure-alapú mesterséges intelligencia-szolgáltatás formájában szállította a megoldást. A kiválasztáskor fontos szempont volt, hogy az Azure tökéletes összhangban működik a Waberer’s által használt nyílt forráskódú eszközökkel.
A megoldás bevezetése a felméréstől kezdve csaknem egy évig tartott. A felhőalapú, automatizált fuvartervező platform összetett matematikai modellek és algoritmusok segítségével képes hatékonyan és tévedhetetlenül egymáshoz rendelni a sofőröket, a szállítmányokat és az úticélokat. Bár működési mechanizmusa miatt kellően komplex és bonyolult, felhasználóbarátságát egyetlen pillanatig tévesztették szem elől a fejlesztők.
A Gyurós Tibor emlékére létrehozott díjat több kategóriában osztja ki az IVSZ. A legkiválóbb egyéni vezetői teljesítményt honoráló elismerés mellett három másik kategóriában is díjazták a legnagyszerűbb IKT teljesítményeket: az év IKT Menedzsere: Csillag Péter – Starschema Kft., ügyvezető igazgató; az év Digitális Oktatás Nagykövete: Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár MJV polgármestere;
az év IKT Innovációja: Turbine AI.
Kapcsolódó cikkek
- Robotikával foglalkozik az újonnan megnyílt New York-i MI központ
- Amikor a 900 kilós ipari robot táncra perdül
- A mesterséges intelligencia szerepe a jövő nyomtatásában
- Az LG vezetői először részletezték a vállalat AI-stratégiáját
- Élethű képi és hangi élmény
- Az LG ThinQ televíziók tulajdonosai egyre több országban élvezhetik a Google Assistant szolgáltatást
- A vállalatok csodafegyverként tekintenek a mesterséges intelligenciára és a gépi tanulásra
- 150 millió ember munkáját könnyíthetik meg a jövőben a Cisco és a Google Cloud közös megoldásai
- Új mesterségesintelligencia-laboratóriumot hozott létre Észak-Amerikában az LG
- Az emberek 93%-a elfogadná a robotoktól kapott utasításokat a munkahelyén