ABB technológiával jön létre a világ legnagyobb digitális alállomása Fehéroroszországban
A Belorusz Energiaügyi Minisztérium és az irányítása alá tartozó Mogilevenergo energiaátviteli közművállalat részére épített egyik legnagyobb légszigetelt alállomás (angol rövidítéssel: AIS) korszerűsítése során az ABB technológiájával jön létre a világ legnagyobb digitális alállomása.
A korszerűsítés nyomán az alállomás olyan digitális technológiával fog rendelkezni, amely egyrészt javítja szabályozhatóságát és megbízhatóságát, másrészt optimalizálja az üzemeltetési költségeit. Az ABB szállítja hozzá az energiaellátás védelmi és irányítástechnikai rendszerét, az ABB Ability MicroSCADA (felügyeleti szabályozó és adatgyűjtő) rendszert, és azt a digitális processbus-t, amely rézhuzal helyett Ethernet kábelen keresztül biztosítja a különböző gyártóktól származó termékek közötti átjárható kommunikációt, és ezzel költséget, illetve helyet takarít meg. Az ABB a projekt részeként digitálisan előkészített nagyfeszültségű termékeket, köztük száloptikás áramérzékelőket (FOCS-FS) és szakaszolós megszakítókat (DCB) is szállít a műszaki tervezést és a beszerzést végző RIKO cég részére.
A közel 9 és fél milliós lélekszámú, öt országgal határos Fehéroroszország villamosenergia-igénye egyre nő, és az ezt kielégítő áramellátó hálózat vele együtt bővül. A helyiek a digitális technológiában látják azt a kulcsfontosságú eszközt, amely segít leküzdeni a jövő energiatermeléssel és energiaigénnyel kapcsolatos kihívásait.
A digitalizáció példa nélküli rálátást biztosít a megrendelők eszközeire és rendszereire, és hatalmas adatmennyiség hatékony felhasználását teszi lehetővé. Ezenkívül a digitalizációnak köszönhető az informatika (IT) és az üzemeltetés technológia (OT) egyre egyszerűbb integrációja is, ami annyit jelent, hogy a vezérlő központok operátorai valós időben tudják értelmezni a legfontosabb jelenségeket, így megelőzhetővé válnak a kritikus hibák. A helyszínen telepített okos szenzorok számának növekedésével párhuzamosan egyre nagyobb lesz az alállomáson gyűjtött és elemzett folyamatadatok mennyisége, ami hozzájárul a védelem, a szabályozás és az állapotmonitoring javulásához, amennyiben az adatfelhőben gyülekező adatokat prediktív modellek létrehozására és gépi tanulásra használják fel.
„A legtávolabb eső területektől az igazgatóság ülésterméig mindenhol alkalmazható digitális termékek, szoftverek, valamint alállomási automatizálási, vezérlési és védelmi megoldások széles körének köszönhetően az ABB továbbra is a digitális hálózati technológia fejlesztésének élvonalában marad” – mondta Massimo Danieli, az ABB csoport Power Grids divízióján belül működő Grid Automation üzletág vezetője. – „Örömünkre szolgál, hogy hozzájárulhatunk a belorusz digitális alállomás létrehozásához, ami egy kiterjedtebb, okosabb és zöldebb hálózat kiépítése esetén tovább erősíti az ABB, mint szóba jöhető partner pozícióját” – tette még hozzá.
Az ABB kínálatának egy másik kulcsfontosságú területét a szabadon álló száloptikás áramérzékelők (FOCS-FS) és a digitális alállomáson belüli, nyílt szabványokon alapuló IEC 61850-es kommunikációt biztosító nem hagyományos műszertranszformátorok képezik. A digitális alállomás valós idejű adatokat is gyűjt a primer berendezéseken és közvetlenül hasznosítható tudássá alakítja át azokat, így segítve a közműcégeket az általuk üzemeltetett eszközök működésének folyamatos megfigyelésében, állapotának ellenőrzésében és karbantartásában, s mindezt a költséghatékonyság javítása mellett. Ezeket a fontos eszközadatokat azután továbbítani lehet az ABB Ability Ellipse APM (eszközteljesítmény-menedzsment) szoftverre, mely így a prediktív és a preventív karbantartásra egyaránt lehetőséget biztosít. Az ABB leválasztó kismegszakítói (DCB) egyetlen egységben ötvözik a kismegszakító és a leválasztó funkciót, és ettől az alállomás felépítése még kompaktabb lesz.
Kapcsolódó cikkek
- Gyárlátogatás Oxfordban a BMW Mini üzemben
- Az ABB több mint 100 millió dollár értékben nyert el megbízást modern vasúti technológia szállítására
- Ismét lehet pályázni az ABB női műszaki egyetemi hallgatók részére kiírt mentorprogramjára
- A Jaguar I-PACE eTROPHY bejelentette, hogy az ABB a hivatalos járműtöltési partnere
- Amikor egy IT vállalat közel kerül a Nobel-díjhoz
- Amikor a 900 kilós ipari robot táncra perdül
- Okosszenzorok az élelmiszeriparban
- Az ABB villámtöltői is hozzájárulnak Izland energetikai fenntarthatóságához
- Az ABB díjnyertes szolár invertere akár 65%-kal is csökkentheti a logisztikai és a telepítési költségeket
- A cseh burgonyakeményítő-gyár az ABB Ability alkalmazásával korszerűsíti termelését
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.