Automatizációval csökkenhet a munkaerőhiány a könyvelőszakmában
Magyarország vezető BPO (business process outsouring) vállalata, a Process Solutions évek óta dolgozik azon, hogy a könyvelő szakma jövőjét, az automatizációt segítségül hívva könnyebbé és zökkenőmentesebbé tegye a munkát.
A könyvelő szakma a digitalizáció és az automatizált munkavégzés kapcsán a különböző ágazatok közül szinte elsők között került fókuszba az elmúlt évek során, hiszen ezen a területen több olyan elkerülhetetlen adminisztratív munkafolyamattal találkozhatunk, amelyek jelentős energiát és időt vesznek igénybe. A PS szerint erre a jelenségre a könyvelőknek nem fenyegetésként, hanem innovatív potenciálként érdemes tekinteni.
A vállalat szakemberei nagyszerű lehetőséget látnak a számviteli automatizációban, hiszen az ez által használatba kerülő digitális rendszerek képesek arra, hogy erőforrásokat szabadítsanak fel és a munkatársak magasabb szintű, nagyobb értéket teremtő folyamatokat lássanak el. A hatékonyabb munkavégzés biztosítása mellett kiküszöbölik az emberi hibákat és mulasztásokat, valamint költségeket takarítanak meg az érintett cégeknek, miközben a döntéshozatal és értékítélet feladatkörét továbbra is a dolgozók szakértelmére bízzák. Például az asszisztensi pozícióban dolgozó könyvelők, bérszámfejtők számára jelentős könnyebbséget jelenthetne az, ha a munkaidejük közel felét képező monoton feladatok helyett alkalmuk nyílna arra, hogy komplexebb és intenzívebb számviteli projektekben vegyenek részt, gyorsabban elsajátítva így a szakismeretet.
A PS a téma kapcsán kiemeli azt is, hogy az automatizáció a munkafolyamatok eredményesebbé alakítása mellett a könyvelői szakmát érintő súlyos munkaerőhiány csökkentésére is megoldás lehet. A munkavállalók, illetve az egyetem után állást kereső fiatalok lojalitását, motiváltságát többek között a rájuk kiszabott feladatkör, illetve a szakmai fejlődés lehetősége határozhatja meg, amelyet jelentősen befolyásolhatnak az automatizált rendszerek. Az a vállalat, amelyben a dolgozók a modern fejlesztések felhasználásával végzik el munkájukat, új szakmai lehetőségeket tud nyitni azzal, hogy adatfeldolgozói feladatok helyett a könyvelői szakma mélyebb rétegeibe, vagyis az egyedi eljárások vizsgálatába, a könyvelői tanácsadásba is bevonja a pályakezdőket, valamint egy új típusú munkaerőcsoportot, a gazdaságinformatikusokat, vagy a technológiai affinitású könyvelőket is képes megszólítani. Így nem csupán izgalmas feladatokat kapnak az ambiciózus könyvelők és bérszámfejtők, hanem garantált számukra az esély egy olyan karrierút végigjárására, amely során kihívásokat, és értékes tapasztalatokat szerezhetnek.
A Process Solutions esetében egy éve tart az olyan automatizációs folyamatok tervezése és bevezetésének előkészítése, amelyek a gyakorlatban is megvalósíthatják a vállalat számára megfelelő struktúrát. Egy könyveléssel és bérszámfejtéssel foglalkozó vállalat számára az ideális automata rendszer nem csupán a beérkezett adatok bevitelében és feldolgozásában, hanem a könyvelés elvégzésében is széleskörű segítséget nyújtana. Reményeik szerint a vállalaton belül megalkotott egyedi fejlesztések és kidolgozások, valamint a piacról beszerzett részletek segítségével 1-2 éven belül élesben is alkalmazhatják az általuk betanított, automatizált rendszert.
„ A PS-nél elsődleges céljaink között szerepel az, hogy aktívan alkalmazzuk az automatizáció legújabb módszereit, amelyek nem csupán megkönnyítik, hanem sokkal eredményesebbé és koordináltabbá teszik majd vállalati működésünket. Bízunk abban, hogy azok az eljárások, amelyeket rövid időn belül beépítünk dolgozóink életébe, jelentős előrehaladást és versenyképességet biztosítanak majd számunkra.” - mondta el Sahó Dániel, a Process Solutions Senior managere.
Kapcsolódó cikkek
- Ezt kell tudnunk, ha nem akarjuk, hogy minket is leváltson egy robot
- Tizedannyiba kerül az önkiszolgáló call center, mint a hagyományos
- Hogyan formálja a munkaerőpiacot a technológiai fejlődés?
- Magyar mérnökök alkotják a jövő okoskamionjait!
- Az együttműködő mobil robotok öt alkalmazási módja
- A kobotok megoldást kínálnak az öregedő munkaerő problémájára
- Technológiai cégek írják át az ingatlanpiac szabályait
- Automatizálás és vállalati hatékonyságnövelés – BPO a gyakorlatban
- Húszezer évnyi fejlődést hozhat a mesterséges intelligencia a következő száz évben
- Átalakulóban a könyvelőszakma
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.