Összefog az utánpótlásnevelés érdekében
Együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és az SEG Automotive miskolci gyáregysége, melynek célja az erős és hatékony szakmai kapcsolatok fenntartása és kölcsönös előnyökön alapuló szakmai együttműködés formáinak meghatározása, munkaprogramok kidolgozása.
A Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft. hosszú távra tervez Miskolcon. A vállalat jövőképében szerepel egy új mérnökgeneráció kinevelése, melynek érdekében a cég a Miskolci Egyetemhez való kapcsolatát is szorosabbra kívánja fűzni, ennek hatékonyságát növelni, és ezáltal potenciális munkavállalókat megnyerni az egyetem hallgatói közül. A stratégiai együttműködés részét képezik a gyárlátogatások, diplomamunkák és a vendégoktatók (a vállalat középvezetői, szakemberei) által tartott egyetemi előadások, melyek az elméleti információkat gyakorlati példákkal egészítik ki. Az oktatások nem korlátozódnak kizárólag szakmai tárgyakra, a vállalat részt vesz kompetenciafejlesztő tantárgyak oktatásában is. Eddig a diákok állásbörzék, gyakornoki programok, duális képzések keretében ismerkedhettek az autóipari innovációkkal, ám a vállalat a jövőben még szorosabbra szeretné fűzni az egyetemmel való kapcsolatát. A korábbi programok továbbra is megmaradnak, de még nagyobb hangsúlyt helyeznek a gyakorlati tapasztalatokra, a diákok pedig több lehetőséget kapnak majd képességeik fejlesztésére. A vállalat részt vesz továbbá az egyetem rendezvényein és szakmailag támogatja azokat. A két fél erősebb hangsúlyt fektet a köztük lévő kommunikációra, a cég folyamatosan tájékoztatja a hallgatókat a karrierlehetőségekről, a tanulók megismerkedhetnek a karrierirodán keresztül a cég arculatával, termékeivel, értesülhetnek a napi aktualitásokról.
A munkaprogramok között terveznek közös kutatás-fejlesztési és innovációs projekteket, mely során a felek szoros együttműködése valósul meg. A felek mind infrastrukturális kapacitásukkal, mind szakember gárdájukkal támogatják egymást.
„Miskolci Egyetemmel való együttműködés mindkét fél számára rendkívül előnyös, hisz támogatásunkkal naprakész tudást biztosíthatunk a tanulóknak, akikből a jövőben potenciális szakképzett munkavállaló válhat cégünk számára.” – mondta Uwe Mang, a Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft. gazdasági ügyvezető igazgatója.
„A közös K+F+I projektek nagymértékben hozzájárulhatnak cégünk célkitűzéséhez, még hatékonyabb generátorok és önindítók fejlesztéshez, melyek csökkentik a CO2-kibocsátást, és ezáltal hozzájárulnak a klíma védelméhez.” - tette hozzá Günter Schulze, a cég műszaki ügyvezető igazgatója.
„Bármilyen megállapodás akkor születhet meg, ha az érdekelt és érintett felek szabad akarata találkozik. A megállapodás azonban előnyös is kell legyen mindkét fél számára, hiszen nyilvánvalóan ez a célja megkötésének. A Miskolci Egyetem számára előnyös a megállapodás, mert a világ egyik vezető gépjárműipari vállalkozásáról van szó, amely a piac aktív szereplőjeként alakítja és formálja a járműipar robbanómotoroktól az elektromos meghajtásig vezető útját, és ezen cégnek a kutatómunkájába, fejlesztéseibe és mindennapi termelési gyakorlatába kapcsolódhatnak be az egyetemi hallgatók és kutatók. A Starters E-Components Generators Automotive Hungary számára pedig az előnyöket abban látom, hogy a társaság részt vehet az egyetemi oktató és kutató munkában, továbbá az együttműködés révén kiválóan képzett mérnökökkel gazdagodhat.” – fejtette ki Prof. Dr. Torma András az egyetem rektora.
„Kiemelt célunk a K+F+I folyamatok elősegítése, a közös kutatások feltételeinek megteremtése és elősegítése. Egyetemünknek egyik fontos feladata a régiónkban működő vállalatokkal való együttműködés, így a Miskolci Egyetem hosszú távon számít erre stratégiai együttműködésre.” -tette hozzá Dr. Deák Csaba, kancellár.
Kapcsolódó cikkek
- Ezt kell tudnunk, ha nem akarjuk, hogy minket is leváltson egy robot
- Informatikusok és mérnökök akarnak lenni a mai középiskolások az EJMSZ felmérése szerint
- Ezt tanulja, ha piacképes tudást akar 2025-ben is
- Ahol a napi robot öröm…
- Az MKB Ösztöndíjprogramnak köszönhetően már huszonnyolcan szereztek diplomát vagy szakmát
- LEGO módszertan az egyetemi pedagógusképzésben
- Sürgősen képeztetné a tanárokat a mérnök szövetség
- Könnyebb tanulás, nehezebb puskázás a digitális tanteremben
- Az év középiskolai tanári csapata a digitalizációért
- 125 iskola iratkozott be a Microsoft Innovatív Iskola Program 2018/2019-es évfolyamára
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.