Megváltozó bankkártyás fizetést és új mobilos megoldásokat hoz az Európai Unió új pénzforgalmi irányelve

forrás: Prím Online, 2019. június 28. 14:10

A következő hónapokban jelentősen megváltozik a digitális pénzügyi szolgáltatások piaca. Az Európai Unió második pénzforgalmi irányelvének, a PSD2-nek köszönhetően módosulnak a bolti és online bankkártyás fizetések szabályai, és új mobilos, valamint online fizetési megoldásokkal találkozhatnak a lakossági és vállalati ügyfelek. Mit hoz a PSD2? – az év innovatív terméke díjjal kitüntetett BlockBen szakértői elemzik a várható változásokat.

A fogyasztói védelem növelése, illetve az innovatív pénzügyi szolgáltatások támogatása érdekében hozta létre az Európai Unió második pénzforgalmi irányelvét, a PSD2-t. A szektor reformjával a PSD2 kedvező környezetet teremt a digitális pénzügyi szolgáltatások fejlődéséhez és támogatja új szolgáltatók belépését a pénzügyi piacokra. Az irányelv alkalmazása kötelező az Európai Unió tagállamaiban, valamennyi elemének éles indulása pedig 2019. szeptember 14-től várható.

 

„A PSD2 új szereplők előtt nyitja meg a pénzügyi szolgáltatások piacát. Az úgynevezett harmadik feles szolgáltatók API-n keresztül hozzáférhetnek a bankok folyószámlavezető rendszeréhez és az abban tárolt adatokhoz, vagyis szabályozott módon csatlakozhatnak a bankszámlánkhoz. Ennek köszönhetően a harmadik feles szolgáltatók innovatív pénzügyi szolgáltatásokat nyújthatnak lakossági és vállalati ügyfelek számára, például új mobilos és online fizetési megoldásokat fejleszthetnek” – magyarázza a reform lényegét Szabolcsi András, a BlockBen informatikai igazgatója. A magyar tulajdonú cég tavaly kapta meg az év innovatív terméke díjat a szingapúri Crypto Currency Expón, idén pedig BlockBenPay nevű innovatív fizetési megoldása bekerült a 2019-es FinTechShow 10 legizgalmasabb digitális pénzügyi újdonsága közé.

 

„A következő hónapokban a felhasználók számos változást tapasztalhatnak majd. Például akár egyetlen applikációba terelhetik az összes bankszámlájukat. Megváltoznak a bolti és online bankkártyás fizetések szabályai is” – hangsúlyozza Szabolcsi András. Példaként említi, hogy míg jelenleg az egyérintéses kártyás fizetések esetében az 5000 forint alatti tranzakcióknál a rendszer nem kér PIN-kódot, ezután a bankok vagy minden ötödik fizetésnél, vagy 150 eurónyi összesített költésnél kérni fognak egy PIN-kódos megerősítést. Online vásárlásokhoz pedig kétfaktoros hitelesítésre lesz szükség: a PIN-kód, kártyaszám mellett még szükséges lesz valamilyen eszköz (okostelefon vagy más hardver) vagy valamilyen biológiai azonosító (például ujjlenyomat, hangminta).

 

A bankkártyás fizetési folyamat tehát valamivel lassabbá válik, miközben a PSD2 – valamint a 8 hónapot csúszó, 2020. március 2-tól bevezetett AFR (azonnali fizetési rendszer) – Magyarországon is teret nyit az innovatív fizetési megoldások fejlődésének.

 

„Vásárlói és kereskedői igény is, hogy a fizetéshez minél kevesebb eszköz legyen szükséges – optimális esetben például egy mobiltelefon. Ilyen megoldás például a QR-kód beolvasásával indítható azonnali fizetés is. Ez a megoldás gyors és egyszerű, mert csökken a fizetésben részt vevő köztes kiszolgálók száma, olcsó, mert alacsonyak a fizetendő jutalékok, díjak, praktikus, mert egy telefon is elég a fizetéshez, valamint biztonságos, mert a technológia minden tranzakcióhoz egyedi pénztárcaazonosító kódot generál” – hoz példát Krocsek Attila, a BlockBen üzletfejlesztési igazgatója.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59