Egy robot naponta 30 szállítási feladatot végez el, és nemsokára 60-ra is képes lesz

forrás: Prím Online, 2019. október 30. 09:05

A Stera Technologies szerződéses gyártási szolgáltatásokat nyújt számos iparág számára. A finnországi Turkuban létesített gyárát a Stera 24 órás műszakban működteti, és nemrég egy automatizálási projektet is elindított, melynek segítségével növelni tudta termelékenységét, versenyképességének megőrzése érdekében. A vállalat a gyártással foglalkozó ipari robotjainak számát 13-ról 26-re növelte az utóbbi két évben. Ezt követően azonban kihívásokkal kellett szembenéznie az anyagok raktárból a gyártócellákhoz való kiszállítása során, mivel a targoncavezetők nem tudtak  lépést tartani a robotokkal.

 

Adaptálható mobil robot az agilis gyártási területekhez

A Stera testreszabott szerződéses gyártást kínál a mechanika, elektronika, és vezetékezés/kábelezés terén, valamint szerszámokat is előállít vásárlói számára. A vállalat tehát rendelésre gyárt, ami miatt egy dinamikus működési környezethez kell alkalmazkodnia, ahol az igények és a lehetőségek gyorsan változnak. A Stera az ügyfél által felállított kívánalmaknak megfelelően gyakran igazítja és módosítja a gyártási megoldásait az optimalizált munkafolyamatok érdekében. Amikor a Stera elkezdett azon gondolkozni, hogy belső logisztikájának részeit automatizálja, fontos tényező volt, hogy a megoldás be tudjon illeszkedni egy olyan környezetbe, amely egy év során többször is megváltozik. „Mivel az elrendezés sokat változik, AMR-eket (autonóm mobil robotokat) választottunk, amelyek támogatni tudják az ilyen agilis környezeteket.” – mondja Jari Isatolo, a Stera Turku üzleti igazgatója. „A rendszer telepítése során semmiféle változtatást nem kellett életbe léptetnünk az elrendezést illetően. Erre csak más rendszerek, például AGV-k (önvezető járművek) alkalmazása során lett volna szükség. A MiR (Mobile Industrial Robots) AMR-jei egyszerűen alkalmazkodtak a gyártóterület alaprajzához.” 

 

 

A MiR robotok adaptálhatósága kulcsfontosságú szempont a MiR500 alkalmazása során. A robot a MiR „MiR500 EU Pallet Lift” raklapemelő megoldásával van felszerelve, amelynek segítségével automatikusan képes felvenni, szállítani, majd lerakni a raklapokat a célállomáson. A MiR ilyen típusú raklapemelőit többnyire az EUR raklapok szállítására tervezték, melyek 800 x 1200 mm méretűek. A Stera azonban többféle raklappal is dolgozik, így némileg megváltoztatták a raklapemelőt, valamint testre szabott raklaptartókat is gyártottak, így a robot most akár már tíz különböző típusú raklap és ketrec szállítására is alkalmas. A MiR500 például képes dupla EUR raklapokat, 1x1 méteres, és akár 2 m magas ketreceket is mozgatni. „Ezeket a változtatásokat nem volt nehéz életbe léptetni, a MiR rendszer testre szabása egyszerű. Egy olyan robotnak, amelyik ilyen sokféle raklapot képes szállítani, mindig tudunk feladatot adni.” – mondja Santeri Grundstøm, a Stera fejlesztési igazgatója.

 

 

A robot biztonsági funkciói és felhasználóbarát jellege gördülékeny integrációt tesz lehetővé

A MiR500 teherbírása 500 kg, amely az egyik fő oka volt annak, hogy a Stera ezt a modellt választotta. Azonban ahhoz, hogy egy 500 kg-os teherrel megpakolt nehéz robot önállóan mozogjon az emberek között, a biztonsági rendszer kulcsfontosságú a sikeres üzembe helyezés szempontjából. „Természetesen egy olyan biztonságos rendszert szerettünk volna, amely a targoncavezetőkkel és egyéb alkalmazottakkal is együtt tud működni, hogy ne kelljen a mobil robotoknak saját területet elkülöníteni.” – mondja Jari Isatolo. A MiR500 pedig teljességgel biztonságosnak bizonyult. „Amikor a MiR robot egy akadállyal találja szembe magát, egyszerűen megáll, és megpróbálja kikerülni.” – mondja Santeri Grundstrøm.  

 

 

Az automatizáció optimalizálja a termelékenységet

A Steránál a MiR500 robotot alapanyagok raktárból a gyárterületre, valamint végtermékek gyárterületről a raktárba való szállítására alkalmazzák, melyek során személyre szabott raklaptartóival veszi fel a raklapokat és ketreceket. A robot a raktárban dolgozó targoncákkal is együttműködik: amíg a robot egy bizonyos magasságban képes felvenni és leszállítani a raklapokat az egyedi tartói segítségével, a targoncák a magasabb polcokon elhelyezett raklapokra összpontosíthatnak. Így a feladat megoszlik, és a targoncavezetők a komplikáltabb feladatokra fókuszálhatnak. Ez az együttműködés optimalizálja a munkafolyamatokat. 

 

„A robot nem helyettesíti a targoncáinkat, hanem a targoncavezetőink munkáját segíti. Amikor nagy a forgalom a raktárban, a robot hasznos támogatást nyújt.” – mondja Jari Isatolo.

 

A MiR500 egy nap annyi feladatot végez el a Steránál, mint amennyit a targoncavezetők, de a vállalat még többre szeretné alkalmazni, hogy tovább növelhesse termelékenységét. „A robot körülbelül 30 szállítási feladatot végez el egy nap jelenleg, de szeretnénk még több állomást aktiválni a számára, amelyekkel hamarosan már naponta minimum 60-ra emelkedik az elvégzett feladatok száma.” – mondja Santeri Grundstrøm.  Amióta beindult az automatizációs projekt, a Stera minden évben jelentősen növelni tudta forgalmát, így a MiR500 telepítése jó példa egy olyan technológia sikeres telepítésére, amely segít a vállalatnak elérni a céljait.

 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Újra platina minősítést szerzett a Bridgestone

A Bridgestone EMEA 2024-ben már a negyedik egymást követő évben nyerte el a vezető globális fenntarthatósági értékelő platform, az EcoVadis legmagasabb, „platina” minősítését, amellyel a világszerte értékelt mintegy 130 000 vállalat közül a legjobb egy százalékba került.

2024. december 18. 16:42

Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében

A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.

2024. december 18. 11:43

Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet

December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.

2024. december 18. 09:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32

Először készült felmérés a magyarországi retail media helyzetéről

2024. december 6. 18:14