Speciális AI-alapú kutatás-fejlesztési projektbe kezd az OTT-ONE

forrás: Prím Online, 2020. február 11. 10:46

Közel 700 millió forint összértékű kutatás-fejlesztési projektbe kezd az OTT-ONE, amelyhez csaknem 365 millió forintról szóló támogatást nyert el a társaság a „vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása” tárgyú GINOP pályázat keretében. A fejlesztési munka eredményeként az OTT-ONE egy olyan mesterséges intelligencián alapuló szoftveres megoldást, illetve irányítóközpontot hozna létre, amely lehetővé teszi a kritikus területek szenzorokkal történő folyamatos-, automatizált vizsgálatát és az azokon található idegen tárgyak azonosítását.

Hiánypótló kutatás-fejlesztési projektbe kezd az OTT-ONE Nyrt., amelyhez összesen közel 365 millió forint GINOP támogatást kap a társaság. Az összesen csaknem 700 millió forint keretösszegből megvalósuló projekt célja egy olyan komplex szoftveres és szenzorikai fejlesztés, amely lehetővé teszi védett területek, illetve olyan kritikus útvonalak, mint például egy reptéri kifutópálya, elzárt terület, határszakasz, autópálya, versenypálya, sípálya vagy futópálya szenzorokkal történő folyamatos-, automatizált vizsgálatát, azon idegen tárgyak azonosítását.

 

Számos olyan kritikus terület és útvonal létezik, amelyek esetében komoly kihívást jelent az olyan idegen tárgyak azonosítása, amelyek megzavarhatják, illetve veszélyeztethetik a normál működést. Ilyenek lehetnek például a reptéri kifutópályákra befutó kisállatok, az autópályákra felhordott törmelék és betondarabok, illetve a vasúti sínekre dőlt faágak, de akár a sípályák közelében kialakuló hócsuszamlások is. Az OTT-ONE által kifejleszteni kívánt megoldás ezen problémákat hivatott orvosolni, a mesterséges intelligencia eszköztárát a gépi látás tökéletesítésére használva.

 

ott-one.hu
 

 

A Surface Anomaly Detection (SAD) nevű kutatás-fejlesztési projekt célja, hogy egy az említett problémára komplex, megbízható és költséghatékony megoldást kínáló, mesterséges intelligenciára, különösen a gépi látásra és tanulásra támaszkodó szoftveres megoldás, illetve irányítóközpont jöjjön létre. A detektálási folyamat során a területek átvizsgálásához használt szenzorokból származó jeleket egy képfelismerő szoftver dolgozza fel, majd azonosítja az adott környezetbe nem illő tárgyakat vagy személyeket, akár valós időben is. Ezt követően értesíti a központi rendszert, amely döntési javaslatot küld a személyzetnek. A szoftver egyúttal olyan védelmi rendszerrel lesz ellátva, amely védi bármilyen külső manipulációtól a továbbított jelet, valamint a központi rendszert.

 

A fejleszteni kívánt megoldással kiszolgálható területek közül az egyik a repülőtér üzemeltetés területe lehet. Az idegen tárgyak detektálásának problémakörét napjainkban jellemzően manuális módszerekkel kezelik, a jelenleg elérhető automatikus megoldások pedig rendkívül magas áruk és költséges üzemeltetésük miatt nem kínálnak megfelelő, széles körben implementálható alternatívát. A piaci igény ugyanakkor egyre nyilvánvalóbb, minél előbb kell megoldást találni például a repülőgépek közlekedését veszélyeztető tényezők kiszűrésére.

 

„Az, hogy belevágtunk ebbe a kutatás-fejlesztési projektbe, jól példázza, hogy az OTT-ONE olyan válogatott szakembergárdával dolgozik, amely képes arra, hogy létrehozzon egy ilyen komplex és nem csak a hazai, hanem a nemzetközi piacokon is kiemelkedőnek számító megoldást. Ráadásul a támogatás révén tovább erősödhet társaságunk azon célkitűzése, miszerint a mesterséges intelligencia alapú megoldások fejlesztésével a jövőben kiemelten kíván foglalkozni. Az AI technológiák rendkívül gyorsan fejlődnek napjainkban, az ehhez hasonlóan komplex fejlesztések azonban még gyerekcipőben járnak – hiszek ugyanakkor abban, hogy a megfelelő hozzáértéssel és a kutatási területen szerzett tapasztalatok felhasználásával további komoly sikereket érhetünk el a gépi tanulás területén” – nyilatkozta Májer Bálint, az OTT-ONE Nyrt. vezérigazgatója.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket

Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében. 

2024. november 2. 15:26

Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon

Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során. 

2024. november 2. 11:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59