Felnőttként szakmát tanulni? Ezek lesznek az új lehetőségek
Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) helyét a mindössze 174 alapszakmát tartalmazó Szakmajegyzék váltja fel. Az alapszakmákat a jövőben csak iskolarendszerű képzés keretében lehet majd tanulni, így felmerül a kérdés, hogyan tudnak szakmát tanulni azok, akik felnőttként ülnének vissza az iskolapadba.
A TanfolyamOKJ.hu összegyűjtötte a legfontosabb információkat:
Az új szakképzési rendszerben az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) helyét a Szakmajegyzék váltja fel, amelyben 25 ágazathoz tartozó 174 alapszakma szerepel. A Szakmajegyzékben feltüntetik az ágazaton belüli szakmák közötti átjárhatóságot, a képzés idejét, a digitális kompetencia szintjét. A szakképző intézményekben, a technikumokban és a szakképző iskolákban a felnőttoktatásban már a Szakmajegyzékben található alapszakmákat oktatják szeptember 1-jétől.
Az alapszakmákat a jövőben csak iskolarendszerű képzésben, nappali tagozaton 3-6, esti tagozaton 2-3 év alatt lehet majd megszerezni. Az ITM ígérete szerint azonban a felnőttoktatás esetében az iskolák beszámítják a már megszerzett tudást.
Azonban továbbra is kérdés, mi lesz a rugalmasabb felnőttképzésekkel.
Eddig lehetőség volt arra, hogy az egyes szakmai képzéseket a több képzési formában is el lehessen sajátítani, így a diákok el tudták dönteni, hogy az adott képzést ingyenes iskolarendszerű, vagy fizetős, de gyors tanfolyami képzésben tanulják.
Az új törvény értelmében azonban azok a felnőttképző intézmények, amelyek a felnőttképzésről szóló törvény szerinti engedéllyel rendelkeznek, csak részszakmára felkészítő szakmai oktatást és szakképesítésre felkészítő szakmai képzést tarthatnak. A Szakmajegyzék alapján tanfolyami formában mindössze 73 részszakképesítést lehet majd tanulni.
Emellett az ITM korábbi nyilatkozatai szerint a felnőttképzésben korlátozás nélkül annyi specializáció és részszakképesítés jelenhet meg, amennyit a munkaerőpiac indokol. A piaci szereplők továbbra is indíthatnak olyan képzéseket, amelyeket a szakmajegyzék nem tartalmaz, viszont a gazdasági környezet, a vállalkozások igényelnek. A legutóbbi hírek szerint további 350 munkaerőpiaci képzést oktathatnak majd a felnőttképzők, de a konkrét lista még nem elérhető, így – az eddig megjelent 73 részszakképesítésen túl – egyelőre nincs pontos információ, milyen képzéseket lehet majd rugalmasabb, tanfolyami rendszerben tanulni.
Ami biztos, hogy a munkaerőpiaci felnőttképzésben el fog válni az oktatás és a vizsgáztatás. A felnőttképzők a jövőben csak tanúsítványt állíthatnak ki, a szakképesítést igazoló bizonyítványhoz akkreditált vizsgaközpontban kell majd vizsgázni. Azonban továbbra is kérdéses, hogy a munkaerőpiacon mennyire ismerik majd el a munkáltatók a képzések elvégzését igazoló tanúsítványokat.
A változások nem csak a diákokat, hanem a felnőttképzéssel foglalkozó cégeket és iskolákat is érintik.
Várhatóan problémát okoz majd, hogy míg az eddig felnőttképzésben tanulók szombatonként is tudtak oktatásra járni, ami munka és család mellett is megoldható, addig a hétköznap délutáni és esti órák kevésbé kivitelezhetőek a tanulni vágyók számára. Az ITM ezt e-learning oktatási anyagok kidolgozásával akarja segíteni, de szeptemberig nem sok idő van ilyen tananyagok előállítására, és kérdéses, hogy a szakképző intézmények mennyire vannak felkészülve ezeknek a használatára.
Emellett a felnőttképzési cégek megszűnése is problémát okozhat, hiszen az országos lefedettség helyett így lehet, hogy valaki a lakóhelyétől csak távolabb talál képzést, ami esélytelenné teszi számára a tanulást.
A korábbi struktúra szerinti, iskolarendszeren kívüli OKJ képzéseket 2020. december 31-ig indíthatnak a felnőttképzéssel foglalkozó cégek, ugyanakkor a vizsgákat a képzésben részt vevőknek 2022 végéig le kell tenniük.
Érdemes azonban minél előbb jelentkezni a kiszemelt képzésekre, mert a hamarosan életbe lépő változások miatt megrohamozták a felnőttképzőket a rövidebb idő alatt elvégezhető OKJ-s tanfolyamokat kereső jelentkezők.
„A tanfolyamok nagyon gyorsan megtelnek, és már csak néhány csoportot tudnak indítani idén az iskolák.” – nyilatkozta Szabó Andrea, a TanfolyamOKJ.hu tanfolyamkereső oldal szerkesztője.
Kapcsolódó cikkek
- Nők az informatikában: már nem számítanak csodabogárnak, de van hova fejlődni
- Progmatic Academy üzletrészt vásárol a Kulcs-Soft
- Tovább bővíti portfólióját az amerikai techpiacon a magyar Stylers Group
- Mutatjuk hogyan válhatsz fejlesztővé!
- Hogyan ne stresszeljük le a gyerekeket a nyelvvizsgával?
- Új nemzetközi rektorhelyettes a Budapesti Metropolitan Egyetemen
- Magyar vendégelőadók a Columbia Business School óráin
- Beszámoló a Safer Internet Program 2019. évi oktatási eredményeiről
- Ezeket tanuld idén, ha informatikai pályára lépnél!
- Konferencia a digitális edukációról a Da Vinci TV-vel
Oktatás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.