Rekordszámú androidos kártevő
A G DATA szakértői több mint 4,18 millió új kártékony kódot regisztráltak tavaly a Google operációs rendszerén, vagyis naponta 11 500 új androidos kártevő jelent meg. Legtöbb közöttük adware, mely a hirdetések megjelenítése mellett személyes adatokat lop el, de egyre gyakoribb a kémkedő stalkerware is.
Noha a mobileszközök gyártói egyre komolyabban veszik a biztonság kérdését, a kártevő alkalmazások száma egyre növekszik. A G Data Cyberdefense szakértői több mint 4,18 millió kártékony appot számoltak meg tavaly. Ez naponta 11 500 új kártevőt jelent, vagyis mire idáig eljutott a cikk olvasásával, már egy újabb példány látott napvilágot – 7,5 másodpercenként egy.
Adware – a kéretlen reklámok szórója
A szakértők szerint az adware igazi reneszánszát éli, és már leginkább mobileszközökön gyakori. Első pillantásra kisebb kárt okoz, mint egy zsarolóvírus, de nem szabad alábecsülni. Ezek a kártevő appok összegyűjthetik a felhasználók tartózkodási helyét és böngészési előzményeit, majd ezeket az adatokat tovább értékesíthetik.
Az adware alkalmazások azért is terjedhetnek, mert fejlesztőik megkerülik az antivírusprogramokat vagy az operációs rendszer korlátozásait. A zsarolóvírustól vagy más kártevőtől eltérően relatíve egyszerűn kifejleszthetők, vagyis minimális erőfeszítéssel viszonylag nagy sikert érhetnek el a bűnözők.
A kéretlen reklámokat megjelenítő kódok általában ingyenesen letölthető alkalmazásokkal kerülnek az eszközökre. Alexander Burris, a G DATA szakértője szerint főleg a nem hivatalos források veszélyesek, ezért is fontos az új alkalmazásokat a Google Play áruházból letölteni és telepíteni.
Stalkerware – a telefonon megbúvó ellenség
A G DATA 2019 ősze óta a Coalition Against Stalkerware szervezet tagja. A koalíciót azzal a céllal hozták létre, hogy egy helyre csatornázzák a jelenséggel foglalkozó biztonsági cégeket, rendfenntartó erőket, bűnüldöző szervezeteket.
Ezek a zaklató alkalmazások olyan kémprogramok, amelyeket kémkedésre és egy adott személy tartózkodási helyének folyamatos követésére használnak.
A stalkerware hozzáfér a megfigyelt áldozat fotóihoz, közösségimédia-profiljához, geolokációs adataihoz, a videó- és hangfelvételekhez. Az alkalmazás a háttérben rejtőzködve, az áldozat tudomása nélkül fut.
A stalkerware telepítése az áldozat személyiségi jogainak megsértését jelenti, főként a nőket érinti.
Kapcsolódó cikkek
- Bizalmas katonai adatok leselejtezett számítógépen
- A fertőzést is visszafordítja
- A koronavírussal kapcsolatos félelmeket használják számítógépes kártevők terjesztésére
- Ezek a jelenleg legaktívabb számítógépes kártevők
- A kkv-ken keresztül támadják a nagyvállalatokat a kiberbűnözők
- MI állíthatja meg a kártevőket?
- Az ESET új Androidos zsarolóvírust fedezett fel
- Hamis kriptovaluta alkalmazások kerülik meg a Google szabályozását és lopják el felhasználói adatainkat
- A jövőben fejlettebb androidos kártevők várhatók
- Havonta 23.000 Androidos készülék tűnik el világszerte
Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.