Az ABB környezetbarát szuperjachthoz szállít Azipod elektromos hajtást
A luxusjachtokat építő, holland Oceanco vállalattal kötött, az Azipod-technológia beépítését célzó projekthez kapcsolódó első szerződés megalapozza a két vállalat együttműködését a fenntartható elektromos hajtások piacán, amelynek forgalma 2025-re várhatóan meghaladja a 10 milliárd dollárt is.
A legszigorúbb fenntarthatósági követelményeknek megfelelő szuperjacht építéséhez az ABB két 2,5 MW-os Azipod egységet, valamint hajtásláncokat és vezérlőket szállít a hajógyártó cégnek.
Szakmai körökben közismert tény, hogy az Azipod-rendszer a hagyományos rendszerekhez képest kiváló üzemanyag-hatékonyságot és jó irányíthatóságot garantál a tengeri körutazásra gyártott luxushajók, valamint a tartályhajók és a kompok esetében is. Az Azipod-hajtómű skálázhatóságának köszönhetően tökéletesen megfelel a környezettudatos szuperjacht-piacszegmens szereplőinek is, akik különösen nagyra értékelik a legmagasabb szintű kényelmet nyújtó, s egyben alacsonyabb zajkibocsátást és kisebb vibrációt garantáló megoldásokat.
Az Azipod-technológia olyan kormányozható hajtásrendszeren alapul, amelynek elektromos hajtáslánca egy, a hajótesten kívül a tengerbe merülő, 360 fokban elfordítható hajócsavart magába foglaló hajtóműből áll. A három évtizeddel korábban piacra dobott Azipod-hajtás a környezetbarát hajóépítési technológia terén ágazati szabvánnyá, referenciává vált, köszönhetően annak, hogy alkalmazásával a hagyományos, tengelyvonalú hajtásrendszerekkel összevetve akár 20%-kal is csökkenthető az üzemanyag-fogyasztás.
„A környezetet terhelő hatások kiküszöbölését célul tűző Oceanco örömmel működik együtt az ABB Marine&Ports részlegével, amelynek csúcstechnológiája biztosítják a szuperjacht-tulajdonosok körében is nagyra tartott fenntarthatósági előnyöket,” – nyilatkozata Remco Jurgens, az Oceanco hajótervező mérnöke. A két vállalat szakemberei jelenleg az energetikai és a hajtásrendszerek teljes körű integrációját célzó, jövőbeni projektekben rejlő lehetőségeket elemzik, tette hozzá a szakember.
„Nagyon örülünk, hogy az Oceancóval megkötöttük az első ügyletünket, és nagy várakozással tekintünk a két cég jövőbeni együttműködése elé. A két vállalat a fenntartható üzleti fejlesztés tekintetében azonos értékeket vall, ami szilárd alapot jelent a két fél jövőbeni együttműködéséhez,” - mondta Thomas Hackman, az ABB Marine&Port részlegének piacfejlesztési vezetője.
Az utóbbi időben mindkét vállalat hangsúlyozta a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettségét és azokat az ambiciózus célokat, amelyek jelentősen hozzájárulnak majd a tengerhajózási szektor dekarbonizációjához is. Az ABB a 2020 novemberében elindított Fenntarthatósági stratégia – 2030 részeként, saját tevékenységeiben szén-dioxid-semlegességet fog elérni, és megoldásaival elősegíti, hogy ügyfelei legalább 100 megatonnával, azaz 30 millió belsőégésű motorral hajtott autó éves emissziójával csökkentsék a CO2-kibocsátásukat. Ezzel párhuzamosan, a szuperjachtokat építő Oceanco elindította az Oceanco NXT elnevezésű programját, amelynek keretében a cég több üzleti szektor szereplőivel együttműködve arra törekszik, hogy kibocsátásmentes szuperjachtokat tervezzen és építsen.
„Az ABB-t vezető beszállítónknak és olyan partnernek tekintjük, amely meghatározó szerepet játszik a jövőbeni fejlesztések terén,” – mondta Jurgens. „A hatékony energiagazdálkodási rendszerek, az energiatárolás és a korszerű hajtásrendszerek alapvető fontosságúak céljaink eléréséhez.”
Az Oceanco és az ügyfelei számára további előnyt jelent az ABB világot behálózó műszaki támogatási hálózata, amely a nap 24 órájában nyújt szaktanácsadást, illetve lehetővé teszi az ABB Ability távdiagnosztikai rendszerben rejlő lehetőségek kiaknázását a berendezések monitorozása és a hibalehárítás terén. Napjainkban világszerte több mint 1000 hajó kapcsolódik az ABB Ability Collaborative Operations megoldáshoz, és veszi igénybe a parti hajótámogatási szolgáltatások legfontosabb részét alkotó digitális szolgáltatásokat. Az ABB szakemberei felügyelik a fedélzeti rendszereket, koordinálják a berendezések diagnosztikáját, és a hét minden napján 24 órás karbantartási szolgáltatásokat kínálnak világszerte a nyolc ABB Ability Collaborative Operations központból.
Az ABB a tengerhajózási ágazatnak olyan, a világ élvonalába tartozó technológiákat szállít, amelyek jelentősen segítik a fenntartható hajózás fejlődését. Az ABB-nek a hajókhoz és a parti infrastruktúrához szállított elektromos hajtása, az adatközpontú döntéstámogatási és integrált megoldásai megnyitják az utat a kibocsátásmentes tengerhajózás megteremtése felé, a hajótulajdonosoknak jobb hatékonyságot és üzemi megbízhatóságot nyújtanak, a vízijárműveket pedig alkalmassá teszik a jövőbeni követelmények kielégítésre is.
Kapcsolódó cikkek
- Az ABB digitalizálja a folyamatbiztonság-irányítást
- Az ABB új megoldásokat mutat be a Kínai Nemzetközi Ipari Vásáron
- Az ABB Energetika divíziója segítségével intelligens ipari parkot létesítettek Sanghajban
- Partnerkapcsolati központ segíti a közös értékteremtést az ABB ügyfelei számára
- Az ABB növeli az ügyfél-műveletekhez szükséges távkapcsolatainak sebességét
- Az ABB és a Microsoft AI technológiával segíti a fenntartható élelmiszertermelést
- Az ABB technológiája biztosítja a Burdzs Kalifa felhőkarcoló megbízható energiaellátását
- Az ABB szoftvermegoldása segít javítani Japán energiaellátásának megbízhatóságát és hatékonyságát
- Az ABB és a Hewlett Packard informatikai hálózatokba kapcsolja az ipari megrendelőket
- Az ABB automata pantográffal bővítette az e-busztöltési portfólióját
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.