Svéd adatközpont, amely hozzájárul a frekvenciamegtartó tartalékhoz
Az Eaton és a svéd Bahnhof internetszolgáltató közösen hozták létre Svédország első olyan adatközpontját, amely hozzájárul a gyors frekvenciatartalék (FFR) piachoz, arra az esetre, ha nem állna rendelkezésre elegendő villamos energia a hálózaton. Az Eaton révén a Bahnhof segíthet kiegyensúlyozni a hálózati energiaellátást, s ezért a Svenska Kraftnät (amely Svédország villamosenergia-rendszerét üzemelteti), pénzvisszatérítést biztosít számára.
2020 júniusában a Bahnhof a stockholmi Thule szerverüzemében az Eaton EnergyAware technológiájával korszerűsítette a meglévő Eaton szünetmentes áramforrását (UPS). Az Eaton UPS rendszerének fő célja megvédeni az adatközpontot a hálózatból érkező különféle zavaroktól, ezáltal hozzájárulni a folyamatos áramellátás biztosításához és egyúttal megújuló energia hatékony felhasználásához.
A Bahnhof létesítményében üzemelő Eaton Power Xpert 9395P UPS az EnergyAware szolgáltatásnak köszönhetően gyors frekvenciatartalékot (FFR) biztosít a Svenska Kraftnät számára. Ezzel a megoldással a Bahnhof nemcsak a hálózati zavarok elleni védelemről gondoskodik, de fel tudja ajánlani az UPS akkumulátoraiban tárolt, fel nem használt energiát a Svenska Kraftnätnek, amely ezt az energiát az elektromos hálózat kiegyensúlyozására használja. A Svenska Kraftnät pénzvisszatérítést nyújt a Bahnhofnak az elektromos energiáért cserébe. Új mérési és kommunikációs eszközöket is telepítettek az adatközpontban, melyek lehetővé teszik a hálózati frekvencia rendszeres időközönkénti mérését. Ennek megfelelően a Thule adatközpont lett az első Svédországban, amely használja az FFR-t.
„Az UPS biztosítja, hogy a szerverek és más kritikus fontosságú berendezések mindig elsőbbséget élvezzenek, és a Bahnhof kiválaszthatja azt az energiamennyiséget, amit a hálózat rendelkezésére kíván bocsátani. Ezzel egy teljesen új gondolkodásmód terjedhet el: az infrastruktúrába történő beruházás megvalósulhat egy UPS-rendszer megvásárlásával. Már a beruházás elején befektethet a jövőben kihasználandó maximális kapacitásba, mert a fel nem használt kapacitást értékesíteni tudja a hálózat felé, ez megkönnyíti a bővítést, hisz így nincs szükség később bonyolult kiegészítő beruházásokra és upgrade-ekre.” - mondja Mathias Jensén, az Eaton ügyfélmenedzsere.
A 2019-ben indított EnergyAware projekt
Az EnergyAware célja, hogy a vállalatok járuljanak hozzá a frekvencia stabilizálásához.
Ezek a vállalatok pénzvisszatérítést kapnak a villamosenergia-szolgáltatótól. A visszatérítés összege attól függ, hogy mennyi energiával és mennyi ideig járul hozzá az adott vállalat a hálózati stabilitáshoz.
„A Bahnhof számára fontos, hogy azokon a berendezéseken keresztül, amelyekre különben is szükségünk van saját működésünk biztosításához, hozzá tudjunk járulni a villamosenergia-hálózathoz. Ha javítani tudjuk a hálózati villamosenergiaellátás minőségét és még bevételt is tudunk ebből szerezni, az természetesen üdvözlendő.” – mondja Mikael Wallén, a Bahnhof adatközpont-infrastruktúra vezetője.
Kapcsolódó cikkek
- Az ABB korszerűsíti Helsinki egyik legjelentősebb turistalátványosságát
- Az ABB technológiája tovább segíti az ABB FIA Formula-E világbajnokságot
- Az Eaton új munkatársakat toborozva kíván szerepet vállalni az energiaellátás átalakításában
- Az ABB okos töltési technológiájával az e-járművek energiát tudnak visszatáplálni a hálózatba
- Itt az ideje a paradigmaváltásnak
- Így lehetnek versenyképesek az adatközpontok
- Még több adatközponti fejlesztés jön, kulcskérdés lehet a biztonság
- Így változott meg az adatközpontok szerepe a koronavírus idején
- Kérdések és válaszok: Szünetmentes tápegységek, az energiagazdálkodás jövője
- A Fujitsu bemutatja kulcsrakész PRIMEFLEX for VMware vSAN integrált rendszerét
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.